Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάκληση ΠΕΑ


zio7

Recommended Posts

4 λεπτά πριν, kusta80 said:

Σ'ευχαριστω Nick. 'Αρα από τη στιγμή που έπαψα να 'ειμαι ενεργειακός επιθεωρητής, δεν μπορώ να κάνω ανάκληση ΠΕΑ. Ο ιδιοκτήτης θα μπορέσει? Έχει ξαναγίνει αυτό?

Αν δεν έχεις πρόσβαση σαν Ε.Ε. στο buildingcert, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις ανάκληση. Επικοινώνησε με την ΕΥΕΠΕΝ να σου πουν αν υπάρχει τρόπος. 

Ναι ο ιδιοκτήτης θα μπορέσει, ακολουθώντας την διαδικασία που περιέγραψα στο προηγούμενο post μου. Έχει ξαναγίνει 

Link to comment
Share on other sites

@kusta80, ρίξε μια ματιά και εδώ. Η συζήτηση βέβαια αφορά άλλο θέμα, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά στην διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

@nick_61 και @georgegaleos σας ευχαριστώ πολύ. Θα μεταφέρω στον ιδιοκτήτη οτι αυτός πρέπει να κάνει την ανάκληση/ακύρωση. Ας επικοινωνήσει με ΕΥΕΠΕΝ. Χρόνια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, συνάδελφοι,

λόγω έλλειψης (βασικών, όπως φάνηκε) γνώσεων υπέβαλλα πριν κάποιους μήνες ΠΕΑ για διαμέρισμα του '80 το οποίο κατατάσσεται στην κατηγορία Δ Κατάλαβα μόλις πρόσφατα το λάθος μου και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Συγκεκριμένα, έχω ορίσει εντελώς λάθος συντελεστές θερμοπερατότητας για την τοιχοποιία (πήρα τις τιμές για πλημμελή θμ ενώ δεν είχε καν), επέλεξα δρομική εκεί που έπρεπε να επιλέξω διπλή δρομική και, μέσω του AutoKENAK, πάτησα κατά λάθος να ορίσω χειροκίνητα τα υποστηλώματα/δοκάρια, αντί της πολύ σωστότερης επιλογής να υπολογιστεί αυτόματα η θέση τους αφού μιλάμε για παλιό κτήριο, με αποτέλεσμα τελικά να αφήσω ένα κτήριο χωρίς κολώνες. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι μιλάμε και για ένα εντελώς διαφορετικό κτήριο στο τέλος! Αυτές οι απροσεξίες είχαν σαν αποτέλεσμα να βγει κατηγορία Δ, όπως είπα παραπάνω, ενώ ξανακάνοντας ένα πρόχειρο ΠΕΑ και βάζοντας τις πραγματικές συνθήκες βλέπω ότι η κατηγορία είναι στα όρια του Ζ με την Η (!). Σκέφτομαι ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να μείνει ως έχει καθώς σε δειγματοληπτικό έλεγχο οι κυρώσεις που θα μου επιβληθούν θα είναι, δικαιώς, βαρύτατες.  

Από την άλλη, διαβάζω ότι το τμήμα επιθεώρησης ενέργειας ψάχνει ενδελεχώς τον λόγο ανάκλησης και φημολογείται ότι είναι πιο πιθανό να ελεγχθείς στο μέλλον μετά από ανάκληση. Αυτό είναι κάτι που με ανησυχεί, ειδικά με την ανύπαρκτη εμπειρία μου σε θέματα γραφειοκρατίας.  Μου φαίνεται ότι αγγίζει τα όρια των αστικών μύθων, καθώς θεωρώ εντελώς ανθρώπινο να γίνονται λάθη (ακόμα και τόσο σημαντικά). Τέλος, τί σημαίνει το ποσοστό των 5% των ανακλήσεων προς το σύνολο των υποβληθέντων ΠΕΑ; Διαβάζω στο ν.4722/2020 άρθρο 3 ότι το ποσοστό αναπροσαρμόζεται, χωρίς παραπάνω εξήγηση. Όπως και να 'χει, ποιός ο σκοπός του 5%; Βάζει, πρακτικά, ένα όριο στις ανακλήσεις που μπορείς να ζητήσεις μέχρι να αρχίσει η έρευνα για επαναλαμβανόμενες ανακλήσεις και ίσως να επιβληθούν οι κυρώσεις (πρόστιμα, προσωρινή ή μόνιμη αφαίρεση από τα μητρώα επιθεωρητών κτλ; )

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, κάθε σχόλιο θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι πιο αυστηρός

Τα σφάλματα που αναφέρθηκαν είναι σοβαρά και δεν δικαιολογούν την (όποια) απροσεξία.

 Οι ανακλήσεις ελέγχονται, και οι παρατηρήσεις του τμήματος είναι ιδιαίτερα αυστηρές. 

Για πρώτη φορά, μπορεί να πέσεις στα μαλακά, αλλά στο μέλλον θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός, διότι αν διαπιστωθεί επανάληψη, τα πράγματα θα ζορίσουν πολύ.

Και μια παρατήρηση. Καλό και άγιο είναι το κάθε ιδιωτικό (εγκεκριμένο) λογισμικό, με την προϋπόθεση όμως ότι το ελέγχεις απόλυτα (= έλεγχος και με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ)

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, katrmp said:

Το κάνεις ανάκληση και ησυχάζεις. Εξηγείς τους λόγους και δεν έχεις πρόβλημα

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω είναι αυτό που θα κάνω.

1 ώρα πριν, tetris said:

Θα είμαι πιο αυστηρός

Τα σφάλματα που αναφέρθηκαν είναι σοβαρά και δεν δικαιολογούν την (όποια) απροσεξία.

 Οι ανακλήσεις ελέγχονται, και οι παρατηρήσεις του τμήματος είναι ιδιαίτερα αυστηρές. 

Για πρώτη φορά, μπορεί να πέσεις στα μαλακά, αλλά στο μέλλον θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός, διότι αν διαπιστωθεί επανάληψη, τα πράγματα θα ζορίσουν πολύ.

Και μια παρατήρηση. Καλό και άγιο είναι το κάθε ιδιωτικό (εγκεκριμένο) λογισμικό, με την προϋπόθεση όμως ότι το ελέγχεις απόλυτα (= έλεγχος και με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ)

Είναι σοβαρά, σίγουρα, το βλέπω κι εγώ αλλά είναι αργά.

Εννοείτε αν ξανακάνω την διαδικασία την ανάκλησης μετά από την πρώτη φορά; Υπάρχει πιθανότητα να παρακολουθούν για κάποιο διάστημα μετά την ανάκληση τα ΠΕΑ που θα υποβάλλω, για να δουν τυχόν χοντράδες, όπως αυτές που περιγράφω παραπάνω; Κάτι τέτοια, τραβηγμένα για εμένα, σενάρια κυκλοφορούν μεταξύ των συναδέλφων της περιοχής μου.

Ευχαριστώ για την τοποθέτηση, όπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, 

στο γραφείο που εργάζομαι έχουμε εκδώσει ΠΕΑ σε δημόσιο κτίριο στις 18/02/2021 αλλά τελικά για κάποιον λόγο -που δεν μας εξήγησαν- θέλουν να έχει μεταγενέστερη ημερομηνία.

Τι επιλογές έχουμε; Μόνο ανάκληση ΠΕΑ; Υπάρχει περίπτωση να έρθει ελεγκτής;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, vagias said:

... εκδώσει ΠΕΑ σε δημόσιο κτίριο στις 18/02/2021 ......

...θέλουν να έχει μεταγενέστερη ημερομηνία....

Έχουν ενημερωθεί ότι για να έχει μεταγενέστερη ημερομηνία θα πρέπει να γίνει και η μεταγενέστερη (εκ νέου αυτοψία) και αυτό θα πρέπει να πληρώσουν κάποιο ποσό?

Θα το πληρώσουν??

Δημόσιο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.