Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάκληση ΠΕΑ


zio7

Recommended Posts

Αυτό απάντησαν άμεσα στον πελάτη και το κοινοποίησαν και στον προηγούμενο ενεργειακό επιθεωρητή!

" ....Σας ενημερώνουμε ότι, η ανάκληση του ΠΕΑ γίνεται μόνο από τον ΕΕ που το έχει εκδώσει, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 19 του ν.4122/2013 και στο άρθρο 56 του ν.4409/2016, και όχι από την υπηρεσία μας. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις που ο ΕΕ έχει συνταξιοδοτηθεί, δεν είναι πλέον ενεργό μέλος του Μητρώου των Ενεργειακών Επιθεωρητών ή έχει αποβιώσει.  "

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα Συνάδελφοι ,

ζήτησα από συνάδελφο να κάνει ανάκληση του Π.Ε.Α. που ειχε εκδώσει για πώληση μιας κατοικίας επειδή οι καινούριοι ιδιοκτήτες και πελάτες μου θέλουν να μπουν στο εξοικονομώ . Έκανε την ανάκληση ο συνάδελφος και έγινε δεκτή . Τώρα εγώ πρέπει να εκδώσω νέο Π.Ε.Α. αντλώντας δεδομένα από άλλη επιθεώρηση ή πρέπει να κάνει κάτι ακόμα ο συνάδελφος με το ανακληθέν Π.Ε.Α.;

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι για το πρόγραμμα εξοικομώ - αυτονομω είχα φτιάξει ΠΕΑ για μονοκατοικία η οποία τελικά δεν εντάχθηκε . Φέτος ο ιδιοκτήτης θέλει να ξανά υποβάλλει αίτηση με άλλο μηχανικό . Εγω του έχω παραδώσει το ΠΕΑ.  Θέλει να φτιάξει νέο ΠΕΑ με διαφορετικές παρεμβάσεις . Πρεπει να κάνω ανάκληση στο ΠΕΑ ή φτιάχνει εξ αρχής νέο με το συνάδελφο ο οποιός τόν εχει αναλάβει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σε 4 πεα με πολεοδομική χρήση κατάστημα, έκανα δήλωση ως γραφείο και στα 4. Πειράζει πολύ λέτε;

Βασικά το έκανα από κεκτημένη ταχύτητα, αλλά 3 από τα 4 σήμερα στεγάζουν γραφείο, και ελπίζω να μη μου γκρινιάξει κανένας!

 

Link to comment
Share on other sites

Καταχωρείς την τρέχουσα, πραγματική χρήση, όχι την πολεοδομική.

Γραφείο - κατάστημα, έχουν πολύ μικρές διαφορές, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί δεν μπορείς να κάνεις ΝΕΟ ΠΕΑ στο ίδιο ακίνητο μετά από π.χ. 1 μήνα; Όταν έχεις κάνει αναβάθμιση του ακινήτου, όχι απαραίτητα ριζική ανακαίνιση, αλλά ανεβαίνεις κατηγορία γιατί να μην μπορείς να το αποτυπώσεις και σε ένα ΠΕΑ; 

Δεν μιλάω για ανάκληση αλλά για νέο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, akis73 said:

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να γίνει φυσικά, αλλά χρειάζεται ανάκληση πάλι.

Ευχαριστώ. Την ανάκληση την κάνει ο ίδιος πάλι μηχανικός ή μπορεί και άλλος μέσω υπουργείου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.