Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάκληση ΠΕΑ


zio7

Recommended Posts

On 19/3/2018 at 7:45 ΜΜ, katrmp said:

3. την πληρώθηκε? αρα άλλαξε α.α ΤΕΕ.

 

On 20/3/2018 at 8:16 ΠΜ, zio7 said:

3. Εννοείται την πληρώθηκα

Σε ανάκληση για άλλο λόγο (πχ διόρθωση λάθους) το έργο είναι το ίδιο έργο και ο α/α παραμένει καθώς διορθώνεις το αρχικό λάθος και τα λοιπά στοιχεία παραμένουν. Εξηγείς και ποιές αλλαγές θέλεις να κάνεις και για ποιό λόγο και μόνο αυτά αλλάζεις.

Εδώ όμως δεν πρόκειται για λάθος. Πρόκειται για νέο έργο (νέο ΠΕΑ εξολοκλήρου) με νέο κανονισμό (ΦΕΚ ΚΕΝΑΚ) και νέες ΤΟΤΕΕ. Νέα αυτοψία, νέο υπολογισμό, έλεγχο για το Εξοικονομώ ΙΙ (Ε1,Ε9,νέες παρεμβάσεις με βάση το πρόγραμμα).
Είναι παρόμοιο αν ο ιδιοκτήτης προχωρούσε σε αναβάθμιση 5 χρόνια μετά από την έκδοση του ΠΕΑ και ζητούσε νέο για να δει τη νέα κατανάλωση. Προφανώς το πληρώνεσαι το νέο ΠΕΑ (αναθεωρημένος ΚΕΝΑΚ) που αντικαθιστά το παλιό (παλιός ΚΕΝΑΚ) και ειδικά με λόγο έκδοσης 1η επιθεώρηση Εξοικονομώ ΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω φίλε.

Να σε ρωτησω το Α ταξης παραβαλο=5Ε πάει μονο με τα τ.μ ή σε συνδιασμο με την ισχυ λέβητα της πολυκατοικίας,, διότι είναι σαν να επιθεωρεις και τον λεβητα ουσιαστικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχω κάνει λάθος απροσεξίας σε ΠΕΑ. Συγκεκριμένα σε τοίχο ο οποίος είναι προς όμορο κτίριο δεν πρόσεξα ότι δεν ορίστηκε απο το σχεδιαστικό στο υπολογιστικό σαν όμορο κτίριο αλλά σαν εξωτερικό περιβάλλον και στο buildingcert το έχω δείξει σαν όμορο κτίριο κανονικά.

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2018 at 11:24 ΜΜ, cve20126 said:

Την πάπια; :oops:

Ωραίος!!!

Επικοινώνησα με το υπουργείο απλά περιγράφοντας την κατάσταση χωρίς πολλά και μου είπαν για ανάκληση. Γίνεται όντως ανάκληση εφόσον τη ζητήσεις ή σε κλαίνε οι ρέγκες;

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2018 at 10:58 ΠΜ, ModestoHellas said:

Παιδιά έχω κάνει λάθος απροσεξίας σε ΠΕΑ. Συγκεκριμένα σε τοίχο ο οποίος είναι προς όμορο κτίριο δεν πρόσεξα ότι δεν ορίστηκε απο το σχεδιαστικό στο υπολογιστικό σαν όμορο κτίριο αλλά σαν εξωτερικό περιβάλλον και στο buildingcert το έχω δείξει σαν όμορο κτίριο κανονικά.

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Ευχαριστώ.

Αλλάζει το λάθος αυτό την ενεργειακή κατηγορία του κτιρίου; Δεν ξέρω αν αξίζει να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία ανάκλησης. Ας πει κάποιος συνάδελφος που το έχει κάνει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ελέγξει αυτό που λές όχι δεν αλλάζει την κατηγορία του κτιρίου αλλά πέφτει ελάχιστα η ενεργειακή κατανάλωση.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 21/5/2018 at 1:52 ΜΜ, ModestoHellas said:

Επειδή το έχω ελέγξει αυτό που λές όχι δεν αλλάζει την κατηγορία του κτιρίου αλλά πέφτει ελάχιστα η ενεργειακή κατανάλωση.

Στη θέση σου δεν θα έκανα ανάκληση. Όλοι έχουμε κάνει τέτοια λάθη. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.