Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάκληση ΠΕΑ


zio7

Recommended Posts

*καποιος σας περίπτωση ανάκλησης με αλλαγή των ενεργειακών στοιχείων και αν υπήρχε καποια ποινή πέρα από τη λογική «συμβουλή» που γράφουν συνήθως 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η πρώτη φορά που ζητάς ανάκληση γι' αυτό το λόγο (λόγω λάθους) δεν θα φας πρόστιμο θεωρώ, μόνο...συμβουλή. Αν έχεις κάνεις κι άλλες ανακλήσεις και έχεις περάσει το όριο τότε πιθανόν. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο στην ΕΥΕΠΕΝ και θα τους ρωτούσα χωρία να δώσω όνομα και μετά θα έβλεπα τι θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μόνο δυο ανακλήσεις, η μια λόγω λάθος στη φωτογραφία και μια λόγω σκαριφηματος.

δεν έχω θέμα με το ποσοστό.

απλα είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει λόγω λάθους σε ενεργειακούς υπολογισμούς.

καποιες φορές η βιασύνη δυστυχώς είναι κακός σύμβουλος 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Πιστοποιητικό το οποίο θέλω να γίνει ανάκληση , για το λόγο άλλαξαν τα τετραγωνικά μέτρα και η αυθαιρεσία εντάχθηκε πρίν δίαστημα στο νόμο αυθαιρέτων ( είναι πρίν το 2011) . Οι παρεμβάσεις δέν θα αλλάξουν και είχε γίνει προσπάθεια να ενταχθεί και στο β κύκλο εξοικονομώ . Θέλω να το υποβάλλω στο νέο πρόγραμμα εξοικονομώ .

Είναι η 1η ανάκληση ΠΕΑ και παρόλο που τους έγραψα αναλύτικα το λόγο μου απορρίψαν τήν ανάκληση με απάντηση ώς εξής :

Παράθεση

Το αίτημα σας απορρίπτεται.
Σύμφωνα με το άρθρο 19, παρ. 1 του ν.4122/2013, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 69 του ν.4685/2020 (Α΄ 92), "Η ανάκληση/αντικατάσταση έγκυρου ΠΕΑ ή Έκθεσης Επιθεώρησης
γίνεται με έγκριση των Τμημάτων Επιθεώρησης Ενέργειας μετά από σχετικό αίτημα του Ενεργειακού Επιθεωρητή, στο οποίο διατυπώνονται σαφώς οι λόγοι της ανάκλησης, καθώς και τα τροποποιούμενα στοιχεία του ΠΕΑ ή των Εκθέσεων.

Επίσης, σύμφωνα με το άρθρο 19, παρ. 4, του ν.4122/2013, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 69 του ν.4685/2020 (Α΄ 92),Η ανάκληση/αντικατάσταση ΠΕΑ ή Έκθεσης Επιθεώρησης είναι δυνατή μόνο εφόσον το σχετικό αίτημα
συνοδεύεται από υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (Α’ 75) του ιδιοκτήτη του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας, η οποία φέρει ψηφιακή υπογραφή αυτού ή βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του από Δημόσια Αρχή και με την οποία δηλώνει ότι επιθυμεί την ανάκληση/αντικατάσταση του ΠΕΑ ή της Έκθεσης.»

Παρακαλούμε, όπως υποβάλετε :
1. Εκ νέου αίτημα, στο οποίο θα διατυπώνετε αναλυτικά όχι μόνο τους λόγους ανάκλησης, αλλά και τα στοιχεία που επιθυμείτε να τροποποιήσετε στο εν λόγω Π.Ε.Α. (π.χ. τιμές ενεργειακών στοιχείων κ.ο.κ).
2. ΥΔ του ιδιοκτήτη στο Αρχείο Τεκμηρίωσης του αιτήματος ανάκλησης.

 

Link to comment
Share on other sites

Το αίτημά σου απορρίφθηκε για τυπικούς λόγους. Το σοβαρό όμως (απ' ό,τι φαίνεται) είναι ότι έκανες ΠΕΑ χωρίς να λάβεις υπόψη τα πραγματικά στοιχεία του κτιρίου. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2020 at 8:39 ΠΜ, tetris said:

Το αίτημά σου απορρίφθηκε για τυπικούς λόγους. Το σοβαρό όμως (απ' ό,τι φαίνεται) είναι ότι έκανες ΠΕΑ χωρίς να λάβεις υπόψη τα πραγματικά στοιχεία του κτιρίου. 

Διόρθωσα την αιτιολόγηση για την ανάκληση . Είχε γίνει λάθος συνεννοήση με το ίδιοκτητη , καθώς είχε επιπλέον τετραγωνικά μετρά πέραν της οικοδομικής άδειας και εντάχθηκε με το νόμο αυθαιρέτων .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αυθαιρεσία έγινε πριν το 11 και η αυτοψία σου για ΠΕΑ μετά, ξαναλέω πως το (σοβαρό) σφάλμα σου ήταν το ότι δεν αποτύπωσες την πραγματική κατάσταση

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

 

Εχω κανει ενα ΠΕΑ για το εξοικονομω αυτονομω και έχω κάνει λάθος στην σειρα των σεναριων επειδη βαζω και φωτοβολταικα. Αντι να βαλω προωτο το σεναριο με τα ΦΒ το εβαλα 2ο ενώ ο οδηγός λέει το αντιστροφο. Υφίσταται λόγος ανάκλησης?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, billpap said:

Παιδια καλησπερα

 

Εχω κανει ενα ΠΕΑ για το εξοικονομω αυτονομω και έχω κάνει λάθος στην σειρα των σεναριων επειδη βαζω και φωτοβολταικα. Αντι να βαλω προωτο το σεναριο με τα ΦΒ το εβαλα 2ο ενώ ο οδηγός λέει το αντιστροφο. Υφίσταται λόγος ανάκλησης?

Kάνε προσάρτημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έγινε ανακληση σε ΠΕΑ του 2020 (για πώληση) για να μπει στο 

ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ-ΑΥΤΟΝΟΜΩ αλλά ο συνάδελφος ενεργειακός δεν το συνεχίζει

μπορώ να το κάνω εγώ ? και αν ναι με ποιο τρόπο (προσπαθησα να αντλησω στοιχεία) σε

νέα επιθεώρηση και μου το έβγαλε άκυρο)?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.