Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

για να δηλωσω μια αλαγη κινητηρα περνω 100 με 80 ευρω και θα παρω για ΠΕΑ 50 ευρω με ολοι αυτην την τρεχαλα ;;; οχι εγω οχι... καλυτερα να πουλαω παστελια στα πανηγηρια .... και να λιαζομαι ολη την μερα σαν τους πακιστανους ...

τεχνικος ασφαλειας αλλη πονεμενη ιστορια ... ειχα υπογραψη για ενα γνωστο και τα λεφτα τα πηρα μετα απο 2 χρονια .. απο τοτε φυσικα τελος και αυτο εκτος αν ειναι καμια σοβαρη περιπτωση με τα λεφτα που θα πω... ειχε ερθει ενας αλουμινας με 2, 3 ατομα προσωπικο του ειχα πει 400 ευρω το χρονο ... γελασε και εφυγε ... δεν ξερω με ποσα εκανε την δουλεια του ... μαλλον θα το λεει και στους αλλους οτι ειμαι ακριβως και δεν προκειτε να ερθει κανεις αλλος, αλλα κοιμαμε ησυχος ...

Edited by george68
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα θα πρέπει να γίνει κάτι κεντρικά, μια συσπείρωση, κάτι για να προστατευθούμε. Ελέω κρίσης ίσως και να είναι η ευκαιρία να πετύχουμε και κάποια πράγματα, καθώς τα πράγματα αλλάζουν ραγδαία συνεχώς, να δημιουργήσουμε μια νέα βάση. Όλοι αυτοί οι παρείσακτοι στον τομέα θα πρέπει να πάρουν πόδι και εμείς θα πρέπει ο καθένας ξεχωριστά να προστατεύσει τον κλάδο. Απορώ με αυτούς που ξεφτιλίζουν τις τιμές τι έχουν να κερδίσουν;;;; Είμαι σίγουρος οτι θα κερδίσουν το πολύ πολύ δυο τρεις δουλειές παραπάνω και τίποτε άλλο!!!!! Δεν αξίζει καν τον κόπο να ρίχνεις την τιμή!! Δεν πουλάς πατάτες για να κερδίσεις από την ποσότητα, γνώση πουλάς!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

η κρίση είναι το χειρότερο

υπάρχει πανικός

μπορεί να μην μαρεσει αυτό που γίνεται αλλά δεν μπορώ να ρίξω ευθύνες στους συναδέλφους 100%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα είναι  τα επαγγελματικά δικαιώματα. Επειδή η νοοτροπία που λέτε όλοι είναι θέμα παιδείας και δεν αλλάζει από την μία μέρα στην άλλη, αυτό που μπορούμε να πειράξουμε είναι μόνο τα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Δηλαδή, δεν γίνεται να μπορώ εγώ να υπογράφω τοπογραφικό που δεν σχολούμαι...και να μην εκμεταλευτώ κάποιον νεό τοπογράφο που θα βρω με 150 ευρώ. Θα μου το εξαρτήσει, θα κάνω και εγώ ένα τοπογραφικό αντιγραφή και τέλος.

 

Το αντίστοιχο κάνει και ο αρχιτέκτονας με τα στατικά όπου βάζει ό,τι βγάλει το πρόγραμμα + 20%. Και ούτω καθ' εξής.

 

Αυτό δεν γίνεται με έναν οφθαλμίατρο και έναν παθολόγο. Όταν υπάρχουν 100χιλ που κάνουμε τα ίδια +-20% σχεδόν, τι περιμένετε ?

 

Νομίζετε ότι προ κρίσης δεν υπήρχε χάλι ? Λίγοι βγάζανε τα καλά λεφτά. Οι πιο πολλοί δουλεύαν φασόν. Απλώς έβγαζες άνετα 2000 καθαρά τον μήνα και άλλα τόσα η σύζυγος και δεν σε ένοιαζε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτα διαβαζω και μετανιωνω που δεν πηγα για ιατρικη στην τσεχια...δεν ειμαι ε.ε ειμαι μισθωτος αλλα το επαγγελμα αυτο ηταν μονο για να το εξασκεις τις καλες εποχες στην Ελλαδα και κυριως αν ειχες πλατες να μπεις κατασκευη...κατα τ αλλα δεν αξιζει να το παρεις στα σοβαρα...χιλιες φορες ιατρικη σε χωρα ανατολικου μπλοκ..Γιατρος δεν προκειται ποτε να παει αραβια και συρια για 1500 ευρω με το ταμειο δικο του.καθολου τυχαιο οτι τα νεα παιδια στο εξωτερικο ουτε καν το σκεφτονται ν ασχοληθουν με τετοια επαγγελματα αφου μπορουν να βγαλουν περισσοτερα με το μισο αγχος

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

αυτα διαβαζω και μετανιωνω που δεν πηγα για ιατρικη στην τσεχια...δεν ειμαι ε.ε ειμαι μισθωτος αλλα το επαγγελμα αυτο ηταν μονο για να το εξασκεις τις καλες εποχες στην Ελλαδα και κυριως αν ειχες πλατες να μπεις κατασκευη...κατα τ αλλα δεν αξιζει να το παρεις στα σοβαρα...χιλιες φορες ιατρικη σε χωρα ανατολικου μπλοκ..Γιατρος δεν προκειται ποτε να παει αραβια και συρια για 1500 ευρω με το ταμειο δικο του.καθολου τυχαιο οτι τα νεα παιδια στο εξωτερικο ουτε καν το σκεφτονται ν ασχοληθουν με τετοια επαγγελματα αφου μπορουν να βγαλουν περισσοτερα με το μισο αγχος

γιατρος με μισο αγχος ; δεν το λες .... απο την αλλη το καλο με την κριση ειναι οτι πλεον μηχανικοι θα γινονται αυτοι που πραγματικα θελουν και εχουν την τρελα και οχι καποια καλομαθημενα που το εκαναν μονο και μονο για τα λεφτα και αυτο ειχε και σαν αποτελεσμα και οι δουλειες τους να ειναι χαλια και να χαλανε και την πιατσα ...ευχομαι να ξεβρομησει ο κλαδος ... η κριση ειναι ευκαιρια .... ποτε δεν ειναι αργα τραβα να γινεις τωρα γιατρος και ελα μετα να ανοιξεις ιατριο να παρακαλας τον εοππυ και τα γεροντια να σου αφηνουν τα 20αρικα και χωρις αγχος ... και να πεθανει και κανενας τι εγινε;;; να εχουν δουλεια οι νεκροθαφτες και να γλιτωσουμε και καμια συνταξη /.....

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

γιατρος με μισο αγχος ; δεν το λες .... απο την αλλη το καλο με την κριση ειναι οτι πλεον μηχανικοι θα γινονται αυτοι που πραγματικα θελουν και εχουν την τρελα και οχι καποια καλομαθημενα που το εκαναν μονο και μονο για τα λεφτα και αυτο ειχε και σαν αποτελεσμα και οι δουλειες τους να ειναι χαλια και να χαλανε και την πιατσα ...ευχομαι να ξεβρομησει ο κλαδος ... η κριση ειναι ευκαιρια .... ποτε δεν ειναι αργα τραβα να γινεις τωρα γιατρος και ελα μετα να ανοιξεις ιατριο να παρακαλας τον εοππυ και τα γεροντια να σου αφηνουν τα 20αρικα και χωρις αγχος ... και να πεθανει και κανενας τι εγινε;;; να εχουν δουλεια οι νεκροθαφτες και να γλιτωσουμε και καμια συνταξη /.....

δεν εχω δει κανεναν γιατροο να παρακαλει να παει για 1200 ευρω αραβια...μηχανικους δεκαδες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οσο για τις συσπιρωσεις και αλλα τετοια κουμμουνιστικα τα ακουω βερεσε... εγω τωρα δεν ασχολουμε γιατι δεν εχω χρονο αλλα καποιοι το κανουν και δεν τους κατηγορο γιατι φτιαχνουν πελατεια ... εξαλλου η αγορα ειναι αυτη που θα ρυθμισει την τιμη αλλα και ποιος θα επιβιωσει και σιγουρα θα επιβιωσουν οι ποιο ικανοι και αυτοι που γουσταρουν να ειναι μηχανικοι ... οσοι θελουν να βγαλουν πολλα λεφτα ας ανοιξουν σουβλατζιδικο .. εγω παντως το σκεφτομαι .......

 

 

δεν εχω δει κανεναν γιατροο να παρακαλει να παει για 1200 ευρω αραβια...μηχανικους δεκαδες

προβλημα τους ... εγω ξερω πολλους που ψωμοζουνε με τον εοππυ και απο αγχος αλλο τιποτα ... πολλοι εχουν φυγει για ευρωπη και καλα εκαναν περνανε καλα αλλα και οι μηχανικοι που πηγαν ευρωπη την ιδια τυχη εχουν .... οι εποχες οι καλες και για τους γιατρους εχει περασει... δεν λεω οτι πεινανε σαν εμας αλλα τα μεγαλεια τα εχουν ξεχασει ... ρωτα και τους γιατρους που ειναι στα νοσοκομεια ... καποτε πηγαιναν για τα φακελακια τωρα πανε για να επιβιωσουν ειδικα οι νεοι .. δυστηχως ο χρονος δεν γυρναει πισω αλλα εγω δεν μετανιωνω ... αν εσυ εχεις μετανιωσει για κατι φροντισε να το αποδεχτης γιατι με τα, αν ,δεν ζεις ...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ο νέος μηχανικός δεν έχει ούτε καν αυτή τη δυνατότητα να πάει σε μία δημόσια υπηρεσία και ας παίρνει 700 τον μηνα καθαρά γιατί ένας νέος ιατρός κάπου τόσα θα πάρει. Και ας δουλεύει και 24 ώρες σερί. 

 

Η σύγκριση γιατρών - μηχανικών είναι χαώδης. Απλά οι γιατροί πάνε Ευρώπη για να βγάζουν 5χιλ + τον μήνα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προβλημα τους ... εγω ξερω πολλους που ψωμοζουνε με τον εοππυ και απο αγχος αλλο τιποτα ... πολλοι εχουν φυγει για ευρωπη και καλα εκαναν περνανε καλα αλλα και οι μηχανικοι που πηγαν ευρωπη την ιδια τυχη εχουν .... οι εποχες οι καλες και για τους γιατρους εχει περασει... δεν λεω οτι πεινανε σαν εμας αλλα τα μεγαλεια τα εχουν ξεχασει ... ρωτα και τους γιατρους που ειναι στα νοσοκομεια ... καποτε πηγαιναν για τα φακελακια τωρα πανε για να επιβιωσουν ειδικα οι νεοι .. δυστηχως ο χρονος δεν γυρναει πισω αλλα εγω δεν μετανιωνω ... αν εσυ εχεις μετανιωσει για κατι φροντισε να το αποδεχτης γιατι με τα, αν ,δεν ζεις ...

Προσωπικα σαφως και εχω μετανιωσει που δενν σπουδασα γιατρος στο ανατολικο μπλοκ....το μηχανιλικι πλεον δεν ειναι επαγγελμα...ειναι αγγαρεια και μαλιστα κακοπληρωμενη...Και στο ξαναγραφω...γιατρος στην σημερινη χρεοκοπημενη ελλαδα δεν θα παει ποτε να δουλεψει εξωτερικο, ακομα και στηην μεση ερημου,  για 1200 και 1500ευρω...μηχανικος θα πεσει στα 4 για να πααει...αυτο τα λεει ολα

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.