Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεφτιλισμός αμοιβών-επαγγέλματος


Recommended Posts

Μην λέμε χαζομάρες...Γνωστός μου γιατρός πήγε Αγγλία και παίρνει 6500 πρώτο μισθό. Αυτά τα βγάζει ένας πολύ έμπειρος μηχανικός. Η διαφορά στις αμοιβές γιατρού και μηχανικού είναι χαοτική. Από την άλλη δεν έχω δει ούτε εδώ γιατρό όχι μόνο να πεινάει αλλά τουλάχιστον αμείβεται ικανοποιητικά. Μην συγκρίνουμε τη μέρα με τη νύχτα... Καλά μου λέγανε πήγαινε για γιατρός αλλά που μυαλό για διάβασμα..

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεμμάτο έλληνες γιατρούς, οδοντιάτρους, μηχανικούς είναι το Manchester.. Αυτοί περνάνε καλά. Οι υπόλοιποι έλληνες που απλά είδαν φως και μπήκαν και ψάχνουν για δουλειά, είναι για να τους κλαίνε οι ρέγγες (καλύτερα από ελλάδα φυσικά, αλλά δεν βγαίνουν τα κουκιά...). Για τους μηχανικούς που κάτι λίγο ξέρω, το αντικοίμενο της εργασίας είναι αυτό που πρέπει να είναι. Αυτό που φανταζόμασταν όλοι όταν σπουδάζαμε. Γιατί τελικά η πραγματική δουλειά του μηχανικού είναι αυτή που είχαμε πιτσιρικάδες στο μυαλό μας. Ούτε πολεοδομίες, ούτε πιστοποιητικά, ούτε συστήματα αμοιβών, ούτε παράβολα, ούτε ΝΟΚ, ούτε αυθαίρετα, ούτε πρόεδροι, ούτε ΕΔ, ούτε μια ωραία σπανακόπιτα με έναν μέτριο χωρίς (αχ το τελευταίο, αχ)... Και αυτό που όλοι λέμε, είναι ότι φύγαμε από ελλάδα και ηρέμησε το κεφάλι μας, φύγαν τα νεύρα, ησυχάσαμε. 

Edited by Earl
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μην λέμε χαζομάρες...Γνωστός μου γιατρός πήγε Αγγλία και παίρνει 6500 πρώτο μισθό. Αυτά τα βγάζει ένας πολύ έμπειρος μηχανικός. Η διαφορά στις αμοιβές γιατρού και μηχανικού είναι χαοτική. Από την άλλη δεν έχω δει ούτε εδώ γιατρό όχι μόνο να πεινάει αλλά τουλάχιστον αμείβεται ικανοποιητικά. Μην συγκρίνουμε τη μέρα με τη νύχτα... Καλά μου λέγανε πήγαινε για γιατρός αλλά που μυαλό για διάβασμα..

 

Για να βγαλει 6500 ελληνας μηχανικος θα πρεπει να δουλευει 15 ωρες / 7 μερες την εβδομαδα να εχει ευθυνη για ενα σκασμο ανθρωπους, τηλεφωνα να βαρανε καθε λεπτο, αγχος για deadlines με καθε ειδους καλουδια αν αυτα δεν πραγματοποιηθουν και να βλεπει την οικογενεια του 2 φορες τον χρονο....καντο αυτο για καποια χρονια και αν δεν κοιμασαι με ψυχοφαρμακα γραψε μου...

Edited by ANEMONA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σε μεγάλη εταιρεία 6500 δεν θα τα βγάλει αν δεν είναι ο διευθυντής της. Μηχανικός πλούσιος δύσκολα γίνεσαι στη βρετανία. Τέτοιοι μισθοί απευθύνονται σε μεγαλοστελέχη managαραίους, ποδοσφαιριστές 4ης κατηγορίας, και δυστυχώς όχι μηχανικούς. :)  Για τον γιατρό συμφωνώ. Κάπου εκεί είναι οι αρχικοί (τσεκαρισμένο), αλλά και τα έξοδα δεν είναι λίγα (εφορία). 

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν πηγαίνει κάποιος μηχανικός στην Κένυα με 2000 15ώρα μέσα στη ζέστη και διαμονή σε καμπ, πότε βλέπει την οικογένεια του? Η μήπως δεν έχει άγχος? Πραγματικό παράδειγμα από αιολικό εκεί... 

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτου του ανθρωπου οταν εφτιαχνε μηχανογραφικο και ή οταν ερχοταν η ωρα να φυγει εξωτερικο για σπουδες του ελεγαν οτι αυτο που επελεξε βασιζεται σε μια φουσκα (βλεπε αγορα ακινητων, παραγωγη κτλ) και οτι δεν εχουν πλατες/κεφαλαιο/γνωριμιες να τον υποστηριξουν τοτε θα ειχε επιλεξει κατι αλλο...φταινε κυριως οι γονεις που ειναι στην δικη τους φουσκα και δεν καθοδηγουν σωστα τα παιδια τους σε επιλογες ζωης..το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να περασει το παιδι πολυτεχνειο να υψωθει 10 ποντους το αναστημα τους...

Edited by ANEMONA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς πάντα λέγανε στο παιδί να γίνει γιατρός-δικηγόρος-μηχανικός....Κατά 1,5 των επιλογών πέσανε μέσα..

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα. Η ιατρική είναι ένα π α γ κ ό σ μ ι ο επάγγελμα.

Ένας απλά καλός γιατρός, μπορεί να βρει εργασία σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου και είναι χρήσιμος πάντα, ενώ ένας απλά καλός τεχνικός όχι. Ο γιατρός δεν έχει ανάγκη να διαβάσει νέους κανονισμούς από χώρα σε χώρα, ούτε καν να γνωρίζει τέλεια μια γλώσσα για να σώσει μια ζωή, ενώ ο τεχνικός όταν μεταναστεύσει πρέπει να προσαρμοστεί σε άλλες τεχνικές απαιτήσεις και κανονισμούς. Αντίστοιχες δυσκολίες έχει και η μετανάστευση νομικών.

Με λίγα λόγια, αν ξανάρχιζα καριέρα, θα ήθελα να ήμουν ή γιατρός ή ...φούρναρης!

Edited by dim10
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αποφάσισα να γίνω μηχανικός βλέποντας σε ηλικία 14 χρονών , ένα συνάδελφο μου στον χωριό της μητέρας μου να μετράει για να μας βγάλει την άδεια οικοδομής του εξοχικού τότε Παρόλο που δεν είχε τότε  , πέρα από τα τρίγωνα το μολύβι , το σχεδιαστήριο , και μια  κορδέλα , τίποτα άλλο ,  μου έκανε φοβερή εντύπωση ακόμα και στο γραφείο του Σήμερα είναι ακόμα εν ενεργεία και μάλιστα έχουμε συνεργαστεί αρκετές φορές 

 

Πιστεύοντας βαθιά στην περιφερειακή ανάπτυξη σαν μόνο μοχλό ανάπτυξης ενός συγκεντρωτικού κράτους στο κέντρο αποφάσισα να σπουδάσω μάλιστα μια ειδικότητα πιο κοντά στις ανάγκες μιας καθαρά αγροτικής περιοχής της περιφέρειας και να πάω εκεί να βοηθήσω στην αλλαγή του πιο πάνω συγκεντρωτικού μοντέλου σε ένα άλλο με κύριο στοιχείο την περιφερειακή ανάπτυξη

 

Αυτό μου έδωσε έξτρα κίνητρο στο να έχω στόχους και αξίες στην εργασία μου μέχρι και σήμερα και να αισθάνομαι ότι πράγματι κάνω σημαντική εργασία σαν μηχανικός βοηθώντας 25 χρόνια σχεδόν τώρα  στην αλλαγή της εικόνας της πατρίδας της μάνας μου βάζοντας ένα λιθαράκι και πραγματικά είμαι πολύ περήφανος και χαρούμενος όταν χρησιμοποιώ καθημερινά έργα στα οποία έχω συμβάλει και εγώ ή βλέπω συντοπίτες μου να με ευχαριστούν όταν οι δουλειές πάνε καλά ή γενικά η ζωή τους στην περιοχή και εγώ έχω συμβάλει σε αυτό. 

 

Τα ίδια ισχύουν και για το καλό συνάδελφο που αποτέλεσε το πρότυπο μου και αναφέρω πιο πάνω και που έχω την χαρά ακόμα να βλέπω στο δρόμο μου συχνά Αυτά τα γράφω και πάλι σαν αντιδιαστολή στην απαξίωση του Έλληνα μηχανικού κυρίως σε λεκτικό επίπεδο , λόγο μάλιστα και της πρόσφατα δύσκολης οικονομικής κατάστασης Τα ίδια ισχύουν και για άλλους επιστήμονες που ξέρω και λειτούργησαν με το ίδιο με εμένα τρόπο και ήταν όχι μηχανικοί αλλά πχ γιατροί ή γεωπόνοι κλπ και που ξέρω και τέτοιους αρκετούς και δεν είχαν το χρήμα σαν αυτοσκοπό στο τρόπο δράσης τους , πάντα στην περιφέρεια εντός της περιγραφόμενης πιο πάνω λογικής μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.