Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ολόκληρο κτίριο ή κτιριακή μονάδα για ΠΕΑ


tassoskatsi

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

 

έχω μια περίπτωση τετραόροφη πολυκατοικία με ισόγειο κατάστημα και θέλω να εκδόσω ΠΕΑ.

 

Το κατάστημα το μελετάω ξεχωριστά σαν κτιριακή μονάδα μιας και έχει διαφορετική χρήση.  

 

Τους 4 ορόφους με τα διαμερίσματα θα το δηλώσω ολόκληρο κτίριο (να περάσω δηλαδή και ΜΘΧ ή να το δηλώσω κτιριακή μονάδα και να 

 

βάλω στους τοίχους b=0.5? 

 

Είναι ολόκληρο κτίριο εφόσον έχει κατάστημα στο ισόγειο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με το δικο σου, τι πρέπει να κάνω τελικά?

Το ισόγειο έχει κατάστημα και οι όροφοι κατοικίες.

Κάνω ξεχωριστό ΠΕΑ για το κατάστημα και ξεχωριστό ΠΕΑ για τους ορόφους με τις κατοικίες ή κάνω ένα ΠΕΑ με 2 διαφορετικές θερμικές ζώνες για ολο το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μην ανοίγετε πολλά θέματα για το ίδιο ερώτημα.

 

Στο κατάστημα υποχρεωτικά ξεχωριστό ΠΕΑ.

 

Τα διαμερίσματα είτε ένα ΠΕΑ για όλα είτε ένα ΠΕΑ ανά διαμέρισμα (επιλέγουν οι ιδιοκτήτες).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε οικοπεδο υπαρχει μια 3οροφη οικοδομη και μια ισογεια κεραμοσκεπης οικια στον αυλειο χωρο του (η πολυκατοικια κ η ισογεια οικια δεν ειναι σε επαφη μεταξυ τους).θελω να βγαλω ΠΕΑ για την ισογεια οικια. Θα δηλωσω οτι προκειται για ολοκληρο κτιριο η για κτιριακη μοναδα? Πιστευω για ολοκληρο κτιριο αλλα με ποιο τροπο μπορω να περιγραψω την ιδιοκτησια μου? Δηλαδη να αναγραφει πανω στο ΠΕΑ οτι αφορα την ισογεια οικια?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας,
Θα κάνω ΠΕΑ σε ολόκληρο κτίριο που ενοικιάστηκε από ιδιωτικό εκπαιδευτήριο και έχω μπερδευτεί με τις χρήσεις.

Το κτίριο θα έχει γραφεία, αίθουσες διδασκαλίας, χώρο υποδοχής, κυλικείο και γυμναστήριο.

Από όσο ξέρω εκδίδουμε ΠΕΑ για κάθε χρήση.

Δηλαδή πρέπει να εκδώσω 5 ΠΕΑ;

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους 
Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω 3ωροφη πολυκατοικια.

ΙΣΟΓΕΙΟ ειναι καταστηματα.

1ος+2ος ειναι επαγγελματικες στεγες.

1. Πρέπει να βγαλω ξεχωριστά ΠΕΑ για καταστηματα και ξεχωριστά για τους ορόφους;

2. Μπορώ να την κανω την οικοδομή ενιαια 1 ΠΕΑ ή μπορώ και ξεχωριστά;

3. Επειδή καθε όροφος ειναι απο 300τ.μ.....λογω οτι ειμαι Α' ΤΑΞΗ εν.επιθ. μπορω να κανω ξεχωριστα τους επαγγελματικους χωρους και τα καταστηματα ή επειδη υποχρεωτικα πρεπει να γινουν ολα ενιαια δεν μπορω λογω Α' ταξης (μεχρι κτιρια 250τ.μ.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει 1 ΠΕΑ.

 

Αλλά και έτσι πώς θα τα κάνεις αφού κάθε όροφος είναι 300 τ.μ.??? (εκτός αν σε κάθε όροφο έχεις 2 - 3 ξεχωριστά)

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω 3ωροφη πολυκατοικια.

ΙΣΟΓΕΙΟ ειναι καταστηματα.

1ος+2ος ειναι επαγγελματικες στεγες.

1. Πρέπει να βγαλω ξεχωριστά ΠΕΑ για καταστηματα και ξεχωριστά για τους ορόφους; ΝΑΙ

2. Μπορώ να την κανω την οικοδομή ενιαια 1 ΠΕΑ ή μπορώ και ξεχωριστά; 1 μόνο ΠΕΑ ΟΧΙ, αφού το ΠΕΑ πρέπει να εκδοθεί ανά χρήση. Θα μπορούσες, εάν είχες το δικαίωμα λόγω τάξης, να εκδώσεις ένα ΠΕΑ για όλες τις κατοικίες, ένα για το κατάστημα και άλλο ένα για όλες τις επαγγελματικές στέγες (Επ.Σ.)., με την προϋπόθεση βέβαια ότι όλες οι Επ.Σ. έχουν την ίδια χρήση.

3. Επειδή καθε όροφος ειναι απο 300τ.μ.....λογω οτι ειμαι Α' ΤΑΞΗ εν.επιθ. μπορω να κανω ξεχωριστα τους επαγγελματικους χωρους και τα καταστηματα ή επειδη υποχρεωτικα πρεπει να γινουν ολα ενιαια δεν μπορω λογω Α' ταξης (μεχρι κτιρια 250τ.μ.)

Αν το ισόγειο κατάστημα είναι μέχρι 250τ.μ., τότε μπορείς γι' αυτό να εκδώσεις. Αν η κάθε κατοικία είναι μέχρι 250τ.μ. παρομοίως, αλλά ξεχωριστά για την καθεμιά. Αν όπως λέει και ο Αντώνης, καθεμιά Επ.Σ. είναι κάτω των 250τ.μ., τότε μπορείς να εκδώσεις τόσα ΠΕΑ όσα και ο αριθμός των Επ.Σ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.