Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

προβλημα με το ζεστο νερο και πενταοδη βανα


Constantinos Kontis

Recommended Posts

Πριν λιγους μηνες εβαλα ατομικη θερμανση φυσικου αεριου.Εχοντας ηδη εναν ηλιακο αποφασισα να τον συνδεσω και αυτον στο κυκλωμα ζεστου νερου χρησης του λεβητα αεριου ,για οικονομια.Ειπα λοιπον στον υδραυλικο μου και μου εβαλε μια πενταοδη βανα (solarkit) ωστε να συνδεθει ο λεβητας με τον ηλιακο.Για λιγο καιρο σχεδον κανα μηνα ολα ηταν καλα ωσπου ξαφνικα αρχισε να χαλαει η ποιοτητα του ζεστου νερου,δηλαδη δεν ανεβαινε πανω απο 30-35 C παρολο που και ο λεβητας ειναι ρυθμησμενος να βγαζει 45C αλλα και ο ηλιακος μου λειτουργουσε κανονικα με ηλιοφανια εβγαζε νερο 50-60C βαθμους.Το καταστημα μας αλλαξε την πενταοδη με μια ιδια καινουργια η οποια και αυτη λειτουργησε καλα για καμια 20αρια μερες.Και για δευτερη φορα το καταστημα μας αλλαξε με μια αλλης μαρκας πενταοδη μαλλον χειροτερης ποιοτητας γιατι χαλασε και αυτη μεσα σε 2-3 μερες.Ο λεβητας αεριου αλλα και ο ηλιακος βγαζουν καυτο νερο οπως πρεπει αλλα στο μπανιο μας δεν φτανει ουτε τους 35C....Εχω απελπιστει καθως εχω χαλασει αρκετα χρηματα για αυτη την ιστορια και ζεστο νερο δεν βλεπω....Εχει καποιος καμια γνωμη-εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν λες χάλασαν οι βάνες τι εννοείς?

 

Αν γέμισαν με άλατα, ότι βάνα και να βάλεις δεν αλλάζει κάτι.

 

Θα πρέπει να λύσεις το θέμα των αλάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κολλάνε μερικές φορές....

Σήμερα μου έτυχε μία  που είχα βάλει πριν 2 χρόνια  να μην στέλνει ζεστό νερό....

Γύρισα 2-3 φορές την ρύθμιση θερμοκρασίας και λύθηκε το πρόβλημα ακαριαία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.