Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Το ενεργειακό «θαύμα» της Πορτογαλίας


Engineer

Recommended Posts

Slammer συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, γιατί τότε μου είχαν θίξει το τεχνικό κομμάτι και για αυτό το ανέφερα με τον τρόπο που το έκανα.

 

Akius, η βιομάζα είναι ΑΠΕ σίγουρα. Τώρα όταν λέει βιομάζα που προέρχεται από κομπόστ με προβληματίζει λίγο γιατί δεν είναι σαφές. Σίγουρα εννοεί τύπου κομπόστ. Γιατί αν το κομποστ γίνει ώριμο σημαίνει ότι αποδομήθηκαν τα έως τα 2/3 του οργανικού φορτίου. Επίσης θέλει να έχει το 50% της υδατοικανότητας του για να γίνει κομποστοποίηση. Στο τέλος εν ολίγης είναι ακατάλληλο για καύση. Φαντάζομαι ότι εννοεί κάποιο είδος βιολογικής ξήρανσης που γίνεται και στα ΑΣΑ (προς το παρόν δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο νου). Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα ας αναφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως combustible fuels, δεν σημαίνει ότι είναι από κομπόστ. Πρόκειται για τα συνήθη στερεά, υγρά ή αέρια καύσιμα υδρογονανθράκων (και ουχί υδατανθράκων! ), δλδ λιγνίτης, πετρέλαιο, φυσικό αέριο κλπ

Δεν ξέρω αν μεγάλο ποσοστό είναι βιοντίζελ και εννοούν αυτό.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Ted78 αυτό το διάβασες από τη πηγή (combustible fuels); Ρωτάω γιατί δεν την έχει αναρτημένη στο άρθρο ή εκτός αν δεν την εμφανίζει σε εμένα γιατί έχει κενό.

Link to comment
Share on other sites

Το combustibles προέρχεται από το combustion = καύση, όχι το compost. Τα καύσιμα από κομπόστ αποτελούν μία μικρή, σε χρήση, υποκατηγορία των combustibles.

 

Τέλος πάντων για να μη μιλάμε στον αέρα:

 

The electricity fuel mix in Portugal is diverse: hydropower accounts for 30%, followed by
wind for 23.3% and coal at 23%. The remainder is made up of natural gas (12.5%),
biofuel and waste (6.4%), oil (3.2%), solar (1.2%) and geothermal power (0.4%).

Πηγή: απόσπασμα από τη σελ. 81, βρίσκεται στη διεύθυνση: https://www.iea.org/publications/freepublications/publication/energy-policies-of-iea-countries---portugal-2016-review.html

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.