Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμβουλές για επιλογή μεταπτυχιακού.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός και τον προσεχή Σεπτέμβριο θα ακολουθήσω μεταπτυχιακές σπουδές σε πανεπιστήμιο στη Δανία ή Ολλανδία. Έχω γίνει αποδεκτός στο τμήμα Sustainable Energy Planning and Management του University of Aalborg (Δανία), στο τμήμα Technology and Operations Management στο University of Groningen (Ολλανδία) και περιμένω θετική απάντηση από CBS (Κοπεγχάγη, Δανία) στο τμήμα Innovation Management που αποτελεί και τον 1ο μου στόχο. Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για 3 εντελώς διαφορετικά μεταπτυχιακά και πεδία σπουδών και για αυτό το λόγο δεν γνωρίζω τι με συμφέρει να επιλέξω, ιδιαίτερα αν έρθει και θετική απάντηση από Κοπεγχάγη. Όπως είπα και πριν ενδιαφέρομαι κυρίως για CBS λόγω πρεστίζ και δύναμης του πανεπιστημίου σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά έχω διαβάσει ότι υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ανταγωνισμός πλέον στην Κοπεγχάγη σε Business & Financial Jobs κάτι που με τρομάζει και με κάνει να σκέφτομαι σοβαρά κάποια από τις άλλες 2 επιλογές. Άλλωστε και τα 3 μεταπτυχιακά με ενδιαφέρουν εξίσου ακαδημαϊκά, απλώς ψάχνομαι κυρίως για το μετά…

Για να μην πολυλογώ θα ήθελα συμβουλές από όσους γνωρίζουν, τι διαφορές έχει η Δανία από Ολλανδία (κυρίως σε θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης σε Διαχείριση ενέργειας και Operations Management αντίστοιχα, αλλά και τρόπου ζωής, μιας και με ενδιαφέρει μετά να παραμείνω στη χώρα του μεταπτυχιακού μου), αλλά και για όσους γνωρίζουν κάποιο από τα παραπάνω τμήματα ποιο θα μου συστήνατε και γιατί;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα στην ολλανδία γιατί είναι 3πλάσια χώρα από τη Δανία οπότε είναι γενικά καλύτερα...

Εδω στη Δανία σταμάτησαν να προσλαμβάνουν από πέρυσι, αλλά γενικά έχουν κοινωνικό κράτος που σε στηρίζει.

Παρόμοια φαντάζομαι είναι και στην Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Επειδή παρατηρώ ότι μένεις Κοπεγχάγη θα ηθελα να με κατατοπίσεις λίγο παραπάνω αν μπορείς.

Με απογοήτευσε λίγο το σχολιό σου ότι σταμάτησαν να προσλαμβάνουν από πέρυσι. Τι ακριβώς εννοείς; Σε όλους τους τομείς; Η ανεργία βλέπω όμως στους δείκτες ότι είναι πολυ χαμηλή (5,8% μόλις, η 2η καλύτερη χώρα στην Ε.Ε.).

Για το πρόγραμμα στο Aalborg (και γενικά για το πανεπιστήμιο) τι γνώμη έχεις; Διαβάζω συνεχώς άρθρα για την εξαιρετική ενεργειακή πολιτική της Δανίας με ορίζοντα το 2050, άρα δεν έχει αρκετές προοπτικές κάποιος με μεταπτυχιακές σπουδές στη Διαχείριση Ενέργειας;

Link to comment
Share on other sites

Koίταξε, είμαι εδώ από το 2013.

Και βλέπω την εξέλιξη των πραγμάτων.

Το δεν προσλαμβάνουν σημαίνει ότι τα job fair π.χ. που κανουν έχουν μικρότερη συμμετοχή επιχειρήσεων ή ο χρόνος για να βρεις δουλειά μολις τελειώσεις έχει αυξηθεί. Από έλληνες βλέπω πόσο κάνουν να βρουν δουλειά κτλ.

 

Εχουμε κρίση παντού. Απλώς εδώ την περνάνε light.

Aυτή είναι η διαφορά.

 

Γενικά σπουδασε ό,τι θέλεις και για δουλειά έχει ο Θεός.

Αλλά μην περιμένεις ότι σε περιμένουν πως και πως να σε προσλάβουν.

Γενικά όμως, ολλανδία και δανία που θες είναι καλύτερα από Γαλλία και Γερμανία...

 

Αλλά η κατάσταση γίνεται ανυπόφορη και γιαυτούς οπότε πιστεύω σύντομα να τελειώσει.

Να ξεκαθαρίσουν ό,τι λογαριασμούς έχουν οι μεγάλοι, να δούμε άσπρη μέρα.

 

Το ότι λένε τα ΜΜΕ συνέχεια, πρότυπο η Δανία κτλ.

Δε σημαίνει ότι θα έρθεις και θα σωθείς...

 

Το Όλμπο  (έτσι προφέρεται) είναι μικρή πολή αλλά καλό το πανεπιστήμιο. λιγο φθηνότερη από την Κοπενχάγη.

Δεν ξέρω τι απορρόφηση έχει αυτό που θα σπουδάσεις αλλά γενικά κρίνοντας σου λέω.

 

Το πιο σημαντικό είναι να σαρέσει, τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο που μιλησα με ελληνες που τελείωσαν σεπτεμβρη μεταπτυχιακό σε wind energy οι περισσότεροι βρηκαν δουλεια στο πεεντααμηνο μεσα . Ισχυει η ηταν απλα τυχεροι ? Επισης οι μισθοι διδακτορικου στη Δανία και περισσοτερο DTU ειναι καλοι?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κρίσης υπάρχουν στρεβλώσεις στην αγορά.

Ενδέχεται εκεί πέρα να παίρνουν ακόμα.

Οι μισθοί για διδακτ. είναι από τους ψηλότερους στην Ευρώπη.

Αλλά και η χώρα είναι ακριβή να ζεις αλλά περνάς άνετα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.