Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάργηση ειδικής προσαύξησης ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Στο τέλος πάλι δικηγόροι και γιατροί θα δίνουν λιγότερα απο εμάς....Εδω είχαμε ειδική προσαύξηση μόνο εμείς και ΕΥΤΥΧΩΣ ήρθε ο κατρούγκαλος να μας την καταργησει αλλιως το τσμεδε θα συνεχιζε να την ζητάει...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μετατραπεί σε ΝΠΙΔ, τόσο το εφάπαξ (4%) όσο και το επικουρικό (7%).

Δεν ξέρω αν προλαβαίνει να το κάνει μέχρι 31.12.

 

Είναι επιβεβλημένο να γίνει ΑΜΕΣΑ.

Στη συνέχεια ο κάθε ένας θα έχει την επιλογή, είτε να τα πληρώνει είτε όχι.

Είναι Ε Π Ι Β Ε Β Λ Η Μ Ε Ν Ο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να γίνει άμεσα γιατί τώρα καλά υπάρχουν οι εκπτώσεις αλλά μετά το σχεδόν 38% είναι τεράστιο και θα το πληρώνουν υποχρεωτικά στο τέλος μόνο οι μηχανικοί!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός !!!!

 

Πάντως από αναδρομικά μόνο τα 240€ του ΟΑΕΔ (2011-2012) έχουν βάλει και έχουν αφαιρέσει (ορθώς) την ειδική προσαύξηση.

 

Αντε σε καλή μεριά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Εγώ μέχρι Β2015 ήμουν στην 1η ασφαλιστική κατηγορία πλήρωνα 1576,32 € . Σήμερα βλέπω ότι με πήγαν στην 3η ασφαλιστική κατηγορία λόγω του ότι πέρασα 10 ετία ? Δηλαδή ανεβαίνω 2 κατηγορίες όχι μία? Το αποτέλεσμα αυτού μαζί με ΟΑΕΔ  2479,03 € . ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ...

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση. Μπορούμε να βρούμε καπου συγκεντρωμένα παλαιότερα ειδοποιητήρια για σύγκριση;

 

Ευτυχώς είχα κανει τις τελευταίες ημερες την αιτηση για την υπαγωγή στη 1η κατηγορία, αλλά για ένα περίεργο λόγο, ειχαν στειλει εισφορες μισό εξάμηνο για 1η κατηγορία και μισο εξάμηνο για 2η κατηγορία.

 

Τωρα βλέπω πως ειμαι στη 1η.

 

Τι πρόσθεσαν; τα 240 αναδραομικά του ΟΑΕΔ; τα υπόλοιπα νομίζω αυξήθηκαν, πρεπει να ψαξω να βρώ κανα παλιό ειδοποιητήριο...

 

1850ε.

Link to comment
Share on other sites

1.816,32

1 ασφαλ κατηγορια (ειμαι στη ρυθμιση για πτωση ασφ κατηγοριας οπως και 19.500 συναδελφοι),

εχουν προσθέσει μονο τα 240 του ΟΑΕΔ, και παλι καλα να λεμε δλδ :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.