Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου με έκδοση οικοδομικής άδειας και διαδικασία στον 4178


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. 

Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου η οποία ήταν δυνατόν να νομιμοποιηθεί με έκδοση οικοδομικής άδειας και έτσι έγινε η αίτηση στον 4178, πληρώθηκε το παράβολο και λίγο αργότερα εκδόθηκε η άδεια δόμησης νομιμοποίησης από εμένα τον Μάιο του 2014. 

Ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω τώρα προκειμένου να κλείσει οριστικά η διαδικασία; Δηλαδή τι αρχεία ζητάει το σύστημα αυθαιρέτων να ανέβουν για πληρότητα;
Ανεβάζω το φύλλο της άδειας ή όλα τα σχέδια στο σύστημα αυθαιρέτων; 

Ανεβάζουμε σχέδια παλιά και καινούργια ή αφού έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια δεν απαιτείται αυτό;

Τέλος κάτι σημαντικό, υπάρχει κάποιο help desk από το ΥΠΕΚΑ για θέματα του 4178 που να λειτουργεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

HD  δεν υπαρχει...

 

το εκλεισε ο Τσιρωνης  ...μεχρι να βαλει τους δικους του...

 

κατα τα  λοιπα...οι απαντησεις απο εδω...όπως  παντα :smile:

 

υγ

για τις υπολοιπες ερωτησεις,......καποιος συναδελφος θα απαντησει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζεις όλα τα αρχεία που απαιτούνται σε κάθε περίπτωση του 4178 + επιπλέον το στέλεχος της άδειας νομιμοποίησης

Μόλις το ανεβάσεις κάνεις αίτημα για προώθηση της δήλωσης σε οριστική.

 

Δεν απαιτείται να ανεβάσεις σχέδια της άδειας. Εγώ προσωπικά θεωρώ καλό να ανεβαίνει το διάγραμμα κάλυψης της νέας άδειας ως το πιο ενημερωμένο σχέδιο του ακινήτου δεν υπάρχει όμως καμία τέτοια απάιτηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα σας,

 

Να ρωτήσω, είμαστε σε διαδικασία έκδοσης άδειας νομιμοποίησης (με τον 4178) αλλά πέρασε η 3ετία και ακόμα παλεύουμε με την πολεοδομία να εκδόσουμε άδεια. Μου είπαν από το ΤΕΕ πως θα μεταφερθούμε στον 4495 αναγκαστικά, θα ακυρώσουμε τον φάκελο στην πολεοδομία και θα πάμε πια με νέα ηλεκτρονική άδεια για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

 

Αν δεν κάνω λάθος, ως ημερομηνία υπάγωγής θεωρείται η ημερομηνία μεταφοράς και από τότε θα αρχίσουν να  μετράνε εκ νέου τα 2 χρόνια για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης, σωστά?

Τι γίνεται σε περιπτωσεις υποβολών που δεν έβγαλαν άδεια στο χρονικό διάστημα που έπρεπε για τον 4178? Γνωρίζετε αν έφαρμόζονται κυρώσεις? 

Θα προστιμούσα να εκμεταλλευτω τον χρόνο παράτασης που δόθηκε για την μεταφορά στον 4495 (έως Απριλιο για την 10% έκπτωση) για να ετοιμάσω τα δικαιολογητικά που και στον 4178 προσπαθούμε να πάρουμε και να κανω τον Απρίλιο την μεταφορά αλλα αν είναι να έχω θέμα λόγω περας 3τιας στον 4178, μηπως πρεπει να γίνει η μεταφορά όσο πιο γρήγορα γίνεται?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και τις συμβουλές!

 

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία έλεγε ότι αν δεν εκδοθεί η άδεια εντός προθεσμίας, η δήλωση πρέπει να γυρίσει σε υπαγωγή και να πληρωθούν τα πρόστιμα. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο αυτό τηρήθηκε, προσωπικά ξέρω και περιπτώσεις που η άδεια εκδόθηκε μετά την προθεσμία λόγω διαφόρων καθυστερήσεων και δεν υπήρξε πρόβλημα.

Τώρα εφόσον πρόκειται ούτως η άλλως να μεταφέρεις τη δήλωση στον 4495 ακολουθείς τις διατάξεις και τις προθεσμίες του καινούριου νόμου και δεν έχεις κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, danaikaterina said:

Η νομοθεσία έλεγε ότι αν δεν εκδοθεί η άδεια εντός προθεσμίας, η δήλωση πρέπει να γυρίσει σε υπαγωγή και να πληρωθούν τα πρόστιμα. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο αυτό τηρήθηκε, προσωπικά ξέρω και περιπτώσεις που η άδεια εκδόθηκε μετά την προθεσμία λόγω διαφόρων καθυστερήσεων και δεν υπήρξε πρόβλημα.

Τώρα εφόσον πρόκειται ούτως η άλλως να μεταφέρεις τη δήλωση στον 4495 ακολουθείς τις διατάξεις και τις προθεσμίες του καινούριου νόμου και δεν έχεις κανένα θέμα.

Θα μεταφερθώ αναγκαστικά για να βγάλω την άδεια νομιμοποίησης, οπότε μεταφέρω 4495 και πάω για ηλεκτρονική πια άδεια με νέα ημερομηνιά υπαγωγής την ημερομηνιά μεταφοράς και μετράω εκ νέου 2 έτη?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/11/2018 at 12:42 ΜΜ, architect83 said:

Θα μεταφερθώ αναγκαστικά για να βγάλω την άδεια νομιμοποίησης, οπότε μεταφέρω 4495 και πάω για ηλεκτρονική πια άδεια με νέα ημερομηνιά υπαγωγής την ημερομηνιά μεταφοράς και μετράω εκ νέου 2 έτη?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Θα χρειαστεί να γίνει αυτοψία και να πληρωθει προστιμο ανεγερσης και διατηρησης? τι σου ειπανε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα. Έχω διώροφη οικοδομή με άδεια σε οικισμό. Έγιναν κάποιες αυθαιρεσίες. Το οικόπεδο σήμερα δεν είναι οικοδομήσιμο, ελέω "Μπιρμπίλη" (ήταν οικοδομήσιμο με δρόμο εξ' ολοκλήρου παραχωρημένο σε κοινή χρήση. Μπορεί να γίνει νομιμοποίηση με έκδοση αδείας, επειδή τότε που εκδόθηκε η άδεια, ήταν οικοδομήσιμο? Χλωμό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.