Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

καθαίρεση τοιχοποιίας μπατικής


 

Recommended Posts

6 ειναι οι κολωνες.απλα δε ξερω γτ δε φαινοντε.ισως απο autocad σε pdf χαθηκανοι αλλες 2 που δε φαινονται ειναι στο μισο περιπου .ευχαριστω για τις απαντησεις .οποτε καλο ειναι να μεινει κενο για ελευθερη μετακινηση σε σεισμο.αν ομως ειχα μονο φερουσα πετρινη παντου τοτε θα χρειαζοταν συνδεση του π?

Εκεί κάλο θα ήταν να καθαιρεθεί τμήμα της φέρουσας (εκεί που θα γίνει η υποτιθέμενη σύνδεση) και να δημιουργηθεί ένα υποστύλωμα που θα περιέχει τη μεταλλική δοκό. Αυτό σίγουρα θα βοηθήσει και στην διαφραγματική λειτουργία της κατασκευής, και θα δώσει μια πλαστιμότητα μεγαλύτερη σίγουρα της αρχικής (άρα καλύτερη λειτουργία σε σεισμό). Αλλά αυτό μην το τολμήσεις σε μεικτή κατασκευή (δλδ μην ενώσεις φέρουσα με μη φέρουσα τοιχοποιία).

 

Βέβαια είναι όντως πολύπλοκο ζήτημα και η συμπεριφορά του κτιρίου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

πως θα το δημιουργησω το υποστηλωμα?δεν το καταλαβα αυτο.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link:

http://teicm.panagop.com/files/codes/Recommendations%20for%20foreshock%20and%20aftershock%20Interventions%20in%20buildings.pdf

 

Είναι "Συστάσεις για προσεισμικές και μετασεισμικές επεμβάσεις σε κτίρια" του ΟΑΣΠ. Από τη σελ. 105 (σελ. 117 του pdf) και μετά μιλάει για κτίρια από τοιχοποιία. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει περισσότερο από ό,τι σου πω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι λαθος να συνδεθει με οποιονδηποτε τροπο η μεταλλικη κολωνα με τον φεροντα τοιχο και την απεναντι τοιχοπληρωση.

Ο λογος αναλυεται πολυ ευστοχα σε ενα προηγουμενο ποστ.

Εγω θα εφτιαχνα το Π χωρις να ακουμπαει ΠΟΥΘΕΝΑ παρα μονο στην πλακα που στηριζει.

Αισθητικα και λειτουργικα θα ταν μια αηδια, αλλα εδω μπαινει και ο αρχιτεκτονας που καλειται να δωσει μια λυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Kαλησπέρα σε όλους.Επανέρχομαι στο θέμα που είχα ανοίξει κα΄ποιους μήνες πρίν,Μου έτυχε να πρέπει να ρίξω κάποιες τοιχοποίες εξωτερικές (πλήρωσης) και καποιες δρομικές μονές εσωτερικές σε κτίριο με σκελετό από ο/σ και τοιχοποιίες πλήρωσης  .Στην περίπτωση που βάλω  μεταλλικό πλάισιο με υποστύλώματα και δοκό μεταλλική (διατομών IPE)στα σημεία των τοιχοποιών πληρώσεων  θα πρέπει να τα έχω σε επαφή με τις κολόνες ο/σ?? ή να αφήσω κάποια απόσταση για να δημιουργήσω ξεχωριστά συστήματα και ελεύθερες μετατοπίαεις χώρίς βλάβες???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.