Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνδρομή ΤΕΕ


s2117

Recommended Posts

34 λεπτά πριν, shin0bi said:

Εφόσον όμως η συνδρομή αφορά τη χρήση ηλεκτρονικών υπηρεσιών, ....

καμία σχέση.

Συνδρομή υπήρχε και απο την εποχή του τηλέγραφου κι πριν ιντερνετ κλπ κλπ....

Συνδρομή όπως σε όλα τα επιμελητήρια ή συλλογικά όργανα πιστοποίησης - βεβαίωσης ιδιότητας Μηχανικού στον κόσμο έχουν ΟΛΑ συνδρομή.

Δεν νομίζω παγκόσμια να υπάρχει ούτε μία εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν ήμουν αρκετά κατανοητός συνάδελφοι. Εφόσον πλέον ο νόμος καθιστά προαιρετικές τις εισφορές επιμελητηρίων, πώς θα συνεχίζει να υφίσταται η υποχρέωση πληρωμής στο ΤΕΕ;

Και επιπλέον ερώτηση, πώς συνδέεται η καταβολή των εισφορών με την έκδοση βεβαίωσης παύσης;  Πχ ας πούμε, και τώρα γίνεται ηλεκτρονικά η έκδοση της γενικής βεβαίωσης για κάθε νόμιμη χρήση χωρίς να χρειάζεται οικονομική ενημερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το να είσαι ομότιμο μέλος του ΤΕΕ και άλλο τακτικό μέλος του !!!!
Ως τακτικό μέλος οφείλεις εισφορές που θεωρητικά κάποια στιγμή θα τις πληρώσεις.
Ως ομότιμο μέλος (που γίνεσαι μετά την συνταξιοδότησή σου) πρέπει να έχεις εξοφλήσει όλες σου τις εισφορές.

Για το τελευταίο σου ερώτημα "πώς συνδέεται η καταβολή των εισφορών με την έκδοση βεβαίωσης παύσης" δες την αμέσως προηγούμενη παραπομπή μου, "ομότιμο μέλος"

Τώρα αναφορικά στην κατάργηση των συνδρομών με βάση τον νόμο που προανέφερα (και προφανώς σε αυτό αναφέρεσαι) είναι ένα θέμα. Βασικά θεωρώ ότι θεωρούν ότι η συνδρομή έχει σχέση με την παραχώρηση της χρήσης των "ΔΩΡΕΑΝ" ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ!.. δηλαδή σου ζητάει το ΤΕΕ συνδρομή για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του...όπως δηλαδή αναφέρει και η παραπάνω απόφαση που έβαλα ως συνημμένο ... αναγράφει "...εξακρίβωσης της οικονομικής ενημερότητας των Μελών του ΤΕΕ ... ως προϋπόθεση για την παροχή υπηρεσιών μέσω των πληροφοριακών συστημάτων"
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά και πάλι το κενό παραμένει. 

Θεωρητικά, η ετήσια εισφορά είναι ουσιαστικά το «ενοίκιο» που πληρώνουμε για να έχουμε την άδεια άσκησης επαγγέλματος του ΤΕΕ ή αν θέλετε τη βεβαίωση ότι είμαστε μηχανικοί. Βάσει του νόμου που παρέθεσες όμως αυτή πλέον καθίσταται προαιρετική. Και φυσικά δεν έχει νόημα το ΤΕΕ να θεωρεί την εισφορά ως ανταπόδοση για οποιαδήποτε ηλ. υπηρεσία. Οπότε πώς θα είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω τις εισφορές εφόσον αυτές είναι προαιρετικές; Θα μου πεις, τι ψάχνω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ ποτέ δεν είπε ότι η ετήσια συνδρομή είναι μόνο για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Υπάρχουν πολλές υπηρεσίες που προσφέρει το ΤΕΕ τις οποίες δεν τις γνωρίζουμε. Φυσικά και μέσα σε αυτό υπάρχουν άπειρα κακά αλλά για μένα πρέπει να υπάρχει ένα επιμελητήριο να μας επιβλέπει. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει αυτό. 

Η αρχική μου απορία ήταν όμως για τις συνδρομές των εργοληπτών οι οποίοι έχουν ένα ΜΕΕΠ που κάθεται. Το θεωρώ άδικο να χρεώνονται το 55αρι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, shin0bi said:

....Οπότε πώς θα είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω τις εισφορές εφόσον αυτές είναι προαιρετικές; ....

δεν είναι η εισφορά προαιρετική.

η εγγραφή μας είναι προαιρετική. Αν δεν θέλουμε κάνουμε διαγραφή με ότι αποτελέσματα έχει αυτό.

 

Ειλικρινά όμως. Γνωρίζεις αν πουθενά στον κόσμο είναι χωρίς καμία εισφορά Μηχανικών για την άδεια παροχής των υπηρεσιών τους?

Αν το γνωρίζεις φώτισε μας.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nik said:

Η αρχική μου απορία ήταν όμως για τις συνδρομές των εργοληπτών οι οποίοι έχουν ένα ΜΕΕΠ που κάθεται. Το θεωρώ άδικο να χρεώνονται το 55αρι.

Nik, καλησπέρα,

αν το ΜΕΕΠ σου έχει καταστεί ανενεργό από το καθισιό δεν οφείλεις εισφορά. Οπότε αν σου εμφανίζεται εισφορά (και το ΜΕΕΠ σου είναι όντως ανενεργό) στέλνεις αν θυμάμαι καλά mail στο ΤΕΕ και κάτι που να προκύπτει ότι το ΜΕΕΠ είναι ανενεργό και σου διαγράφουν την αντίστοιχη εισφορά. Το είχαμε κάνει πέρσι με συνάδελφο για το δικό του ΜΕΕΠ που ήταν ανενεργό.

Πάρε τηλέφωνο στο ΤΕΕ και θα σου πουν ακριβώς τι να κάνεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητέ Διδώνη, ισχύει ή όχι ο νόμος που ανέφερε ο συνάδελφος περί προαιρετικότητας των εισφορών στα επιμελητήρια;

Αυτό ρωτάω, και βάσει αυτού να με φωτίσετε αν παραμένουν υποχρεωτικές ή όχι οι εισφορές του ΤΕΕ, δεν χρειάζονται ειρωνίες.

Καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, shin0bi said:

Αγαπητέ Διδώνη, ισχύει ή όχι ο νόμος που ανέφερε ο συνάδελφος περί προαιρετικότητας των εισφορών στα επιμελητήρια;

....

Μιλάς με τον δικηγόρο σου ή με την νομική υπηρεσία του ΤΕΕ ή όπου νομίζεις και έχουν την νομική αρμοδιότητα να κρίνουν και θα σε ενημερωσουν υπευθυνα 

 

Καλή χρονιά να έχεις 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Στην εφαρμογή των αμοιβών υπάρχει αυτή η ανακοίνωση: 

"Από την Τρίτη 19/9/2017 το όριο ελέγχου ενημερότητας για παλαιότερες συνδρομές μειώνεται σε 3 έτη"

Αυτό σημαίνει πως οποτεδήποτε ζητηθεί, απλά πληρώνουμε τα τελευταία 3 χρόνια, αγνοώντας τυχόν προηγούμενες οφειλές;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.