Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνδρομή ΤΕΕ


s2117

Recommended Posts

Οπότε το πληρώνουμε μέσα στο 2020 (εγώ το πληρώνω όταν χρειαστεί) και δεν σκεφτόμαστε.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 minutes ago, Faethon11 said:

Οπότε το πληρώνουμε μέσα στο 2020 (εγώ το πληρώνω όταν χρειαστεί) και δεν σκεφτόμαστε..

Για αυτό και εγώ έθεσα το ερώτημα, του πότε θα εκπέσει λογιστικά, στον λογική του ότι εφόσον από λογιστικής απόψεως, η αναγνώριση των εξόδων στην κατάσταση αποτελεσμάτων γίνεται βάσει της αρχής του δεδουλευμένου, τότε ως έξοδο που πληρώθηκε στο 2019 αλλά αφορά το 2020, θα αναγνωρισθεί ως "προπληρωμένο έξοδο" και θα μεταφερθεί στα έξοδα της κατάστασης αποτελεσμάτων της χρήσεως 2020.

Επομένως αν φορολογικά εκπέσει στη χρήση που καταβλήθηκε (εδώ στο ερώτημα του Παναγιώτη θέλουμε στο 2019), τότε θα δημιουργηθεί προσωρινή διαφορά μεταξύ λογιστικής αξίας και φορολογικής βάσης.
Ενώ αν καταβληθεί στο 2020, φορολογικά θα εκπέσει στο 2020, και τότε δεν δημιουργηθεί διαφορά μεταξύ λογιστικής αξίας και φορολογικής βάσης. 

 

34 minutes ago, Directionless said:

Ποιος είναι ο Παναγιώτης; 

Ο εδώ θέτων το ερώτημα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα συναδερφοι,

Η συνδρομή του ΤΕΕ για το 2021 αν και έχει βγει ήδη, δεν πρέπει απαραίτητα να πληρωθεί μέσα στο 2020 αλλά μπορεί να πληρωθεί και μέσα στο 2021? Εννοώ δλδ ότι ενώ εκδίδεται η εντολή εντός του προηγούμενου έτους ή πληρωμή
αφορά το επόμενο επομένως πληρώνεται εμπρόθεσμα εντός αυτού.?

Επίσης, ώς εξοδο περνάμε τα 55€ ή τα 56.32€?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!ναι,την συνδρομή '21 μπορείς να την πληρώσεις μέσα στο '21-διασταυρωμένο με ΤΕΕ.Για το ποσό θα βάλεις το τελικό που σου εμφανίζει στην καρτέλα σου (αυτό με τα δεκαδικά).Κάτι είναι αυτό το 1 και κάτι (δεν θυμάμαι,θα σε γελάσω).

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Πχ σε εμένα αυτή τη στιγμή φαίνεται ανεξόφλητο το 2020 και το 2021 οι συνδρομές. Αν επιλέξω το 2020 μου βγάζει 56,32. Αν επιλέξω το 2021 μου βγάζει τα διπλά λόγω 2020 απλήρωτου. Να φανταστώ ότι υπάρχει μια ιεράρχηση στον τρόπο αποπληρωμής ούτως ώστε αν πληρώσω σήμερα 56,32 να εξοφληθεί το 2020 και να πληρώσω το 2021 εντός του 2021 έτσι ώστε να περάσω το μεν 2020 στα έξοδα του 2020 το δε 2021 στα έξοδα του 2021.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πάει σίγουρα χρονολογικά και θα αφαιρέσει πρώτα τα παλαιότερα..αν αγχώνεσαι πολύ δοκίμασε και το μέιλ για ερωτήματα συνδρομών,είναι στην σελίδα,δεν το θυμάμαι απ'έξω...😊

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρωσταγα από 2018. Πλήρωσα 2018 πριν 1 μήνα, και τώρα θέλω να πληρώσω 19, 20. Αυτά ποτέ τα περνάω? Ή δεν μπορώ να περάσω του 18?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.