Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή σε ΕΓΣΑ87'


Recommended Posts

Καλησπέρα....

Είμαι νέος μηχανικός και μέχρι στιγμής ασχολούμαι με τοπογραφικά για συμβόλαια κυρίως.

Με ενδιαφέρει να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος μετατροπής των συντεταγμένων μου στο σύστημα ΕΓΣΑ87'.

Διάβασα στο forum διάφορες απόψεις....όπως...χρήση GPS χειρός (το οποιό από οτι ξερω εχει ακρίβεια πανω από 3 μ.).....και χρήση των χαρτών της ΓΥΣ.

Τελικα τι είναι καλύτερο και τι χρησιμοποιείται περισσότερο.

Με ενδιαφέρει πάντα η ακρίβεια γι'αυτο δεν αναφέρω το google earth σαν λύση παραπάνω.

Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιώ είναι ενας γεωδαιτικός σταθμός της Topcon οπότε δεν πέρνω μετρήσεις gps.

 

Ευχαριστώ....:)

Link to comment
Share on other sites

Για την μετατροπή σε ΕΓΣΑ έχουν αναφερθεί πολλά προγράμματα σε παλιότερα θέματα που είναι freeware. To GPS χειρός για τα εκτός σχεδίου είναι μια χαρά και μακάρι να είχαμε ακρίβεια της τάξης των 3 μέτρων. Μάλλον χαμηλότερη είναι. Αν ρωτάς πως να εξαρτάς το τοπογραφικό σου απ'ευθείας τότε πηγαίνεις ή με τριγωνομετρικά ή με αξονοδιασταυρώσεις ή σημεία του κτηματολογίου κ.α....

Link to comment
Share on other sites

To θέμα της εξάρτησης των τοπογραφικών στα εκτός σχεδίου και στα εντός που δεν υπάρχει κάποια ρυμοτομική μελέτη σηκώνει κουβέντα.

 

Η πραγματικότητα , τουλάχιστον εδώ στο Ν.Λαρίσης είναι πως τα τριγωνομετρικά της ΓΥΣ είναι λίγα και για να εξαρτηθείς από αυτά είναι μιά περιπέτεια εκεί που βρίσκονται. Των αναδασμών σε Hatt , αρκετά είναι κατεστραμμένα ή κουνημένα.

 

 

Έτσι οι περισσότεροι , μην πω όλοι , τη βγάζουν με χειρός. Το οποίο παρόλο την μικρή τους ακρίβεια κοντά στα 3μ με waas. δίνει την πληροφορία της περιοχής του αγροτεμαχίου. Που είναι σημαντικό αφού μπορεί οποιοσδήποτε

να το εντοπίσει με gps . Εξάλλου τα όρια είναι υλοποιημένα .

 

Και σίγουρα ένας που μόλις ξεκινάει ήδη ακουμπάει ένα σωρό λεφτά για όργανα κτλ δε μπορει να πάρει και GPS μαζί. Που και να έχει κάποιος πολλές φορές είναι μια περιπέτεια εκεί που θα στήσει το BASE.

 

Η οπισθοτομία είναι μία λύση αν καταφέρεις και δεις 3 τριγωνομετρικά από τη στάση σου.

 

Φυσικά και κατά τη μετατροπή WGS84 σε Ε.Γ.Σ.Α υπάρχει κάποια απώλεια ακρίβειας απο τα gps χειρός.

Link to comment
Share on other sites

Αν η περιοχή που μετράς είναι ιδιοκτησίες τότε ένα gps χειρός κάνει δουλειά με χαμηλή ακρίβεια, εκτός αν χρειάζεται βεβαίωση δασαρχείου.

Για περιοχές που είναι αναδασμός ή διανομή Υ.Γ. κυρίως Β.Ελλάδα χρειάζεται εξάρτηση από τριγωνομετρικά του αναδασμού, γιατί η μετατροπή από ΓΥΣ καινούρια σε hatt παλιό βγάζει μεγάλες διαφορές περίπου 5μ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας ευχαριστω πολυ που ασχολεισται με το θεμα μου....

 

Απο οτι καταλαβαινω και απο τους χαρτες του ΓΥΣ μαλλον το ιδιο σφάλμα θα εχω οπως και απο gps χειρος....

Η περιοχή που δουλευω είναι η Αρκαδία και ακόμα δεν εχω πιάσει στα χέρια μου χάρτη του ΓΥΣ της περιοχής.

Οσο για τα τριγωνομετρικα του ΓΥΣ δεν ξέρω αν είναι σε θέση να με βοηθήσουν εκεί που είναι.

 

Παρόλα αυτά από οτι βλέπω ένα gps χειρός θα με βοηθήσει καλύτερα μιας και εχω και το coord_gr για να μετατρέπω σε ΕΓΣΑ87' τις συντεταγμένες.

 

Ευχαριστώ pano.....thoma.....chris_anst.....και ευχομαι καλες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ασχολείσαι με το coord στην μετατροπή που λες μπορείς να ρυθμίσεις το gps χειρός να δουλεύει στο ΕΓΣΑ και όχι στο wgs'84... Μπες http://www.geoshop.gr και πάνω αριστερά θα δεις τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.