Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημοσιεύθηκε σε Φ.Ε.Κ. ο Κανονισμός Σκυροδέματος 2016


Μουστάκας Β.

Recommended Posts

Αν δεν κανω λαθος στον Πινακα Β2-7 για παραθαλασσια περιοχη και XS1 εχει C25/30 .

Κοιτάζοντας το σχετικό πίνακα, πράγματι δεν κάνεις λάθος. Η κατηγορία σκυροδέματος  είναι η c25/30 για τσιμέντο ΙΙ,III,IV, ενώ για τσιμέντα Ι η κατηγορία είναι η C30/37. 

Τα τσιμέντα ΙΙ θεωρείται ότι έχουν αντοχή 42,5 MPa ενώ τα τσιμέντα Ι 32,5;

Που βρίσκεται η κατάταξη αντοχής αυτών των τύπων τσιμέντου που αναφέρει ο κανονισμός;

Για την ίδια κατηγορία έκθεσης (ΧS1) o πίνακας αναφέρει ελάχιστη επικάλυψη 45 χιλιοστά στην πρώτη περίπτωση και 40 χιλιοστά στη δεύτερη. 

Τα 45 χιλιοστά επικάλυψης χρειάζονται κάποιο επιπλέον οπλισμό (επιδερμικό) λόγω πάχους;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας το σχετικό πίνακα, πράγματι δεν κάνεις λάθος. Η κατηγορία σκυροδέματος  είναι η c25/30 για τσιμέντο ΙΙ,III,IV, ενώ για τσιμέντα Ι η κατηγορία είναι η C30/37. 

Τα τσιμέντα ΙΙ θεωρείται ότι έχουν αντοχή 42,5 MPa ενώ τα τσιμέντα Ι 32,5;

Που βρίσκεται η κατάταξη αντοχής αυτών των τύπων τσιμέντου που αναφέρει ο κανονισμός;

Για την ίδια κατηγορία έκθεσης (ΧS1) o πίνακας αναφέρει ελάχιστη επικάλυψη 45 χιλιοστά στην πρώτη περίπτωση και 40 χιλιοστά στη δεύτερη. 

Τα 45 χιλιοστά επικάλυψης χρειάζονται κάποιο επιπλέον οπλισμό (επιδερμικό) λόγω πάχους;

Καλημέρα,καλή Μ. εβδομάδα και Πάσχα .

 

 

Για τον επιδερμικό οπλισμό σύμφωνα με τον  ΕΚΩΣ Κεφ 15 Παρ. 16 πρέπει να έχεις επικάλυψη >50mm .Στην πράξη δεν νομίζω να πετύχεις 45 ακριβώς οπότε εγώ θα έβαζα (ανεβαίνει το κόστος),ας μας πούνε και άλλοι συνάδελφοι την γνώμη τους 

 

 

Για τις αντοχές σου 32,5-42,5 δες το http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/EKDHLVSEIS/EKDHLWSEIS_2004-2006/TECHNOLOGIA%20SKYRODEMATOS/Tab5297227/Tsamatsoulis.doc

Τσιμεντα.docx

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα. Ευχαριστώ συνάδελφε για τις πολύ χρήσιμες επισυνάψεις.

Στον πίνακα Β 2-7 του Κ.Τ.Σ 2016 αναφέρει για παραθαλάσσιο έργο (

Στο αρχείο που έχεις αναρτήσει, αναφέρεται ότι υπάρχουν τρεις κατηγορίες αντοχής (32,5/42,5/52,5 Mpa) και παρακάτω συνεχίζει αναφέροντας ότι στην Ελλάδα συνήθως παράγονται 

•      CEM  I              42.5   52.5

•      CEM  II/A-M    42.5

•      CEM  II/B-M    32.5   42.5

•      CEM  II/A-L     42.5

•      CEM  IV/B       32.5 

Και το ερώτημα μου είναι  ποια κατηγορία αντοχής τσιμέντων Ι εννοεί ο νέος κανονισμός (32,5 MPa/42,5 Mpa) και γιατί επιβάλει ελάχιστη κατηγορία σκυροδέματος 30/37 για τσιμέντο κατηγορίας Ι. Μήπως αυτό έχει να κάνει με το ότι ο κανονισμός εννοεί τσιμέντο CEM I (32.5) και όχι 42,5 Mpa? (πέραν του ποσοστού κλίνκερ). 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι αναφέρεται σε CEMI 42,5 γιατί (όπως βλέπεις και λόγω μη παραγωγής 32,5) αλλά και γιατί καθώς δεν υπάρχουν ποζολάνες όπως to  CEM II  τότε , η μεγαλύτερη αντοχή δημιουργεί μικρότερο πορώδες άρα μικρότερη εισχώρηση  χλωριώντων .@Ροδόπουλος αναμένουμε περισσότερα ή κάποιος άλλος επί τούτου 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι αναφέρεται σε CEMI 42,5 γιατί (όπως βλέπεις και λόγω μη παραγωγής 32,5) αλλά και γιατί καθώς δεν υπάρχουν ποζολάνες όπως to  CEM II  τότε , η μεγαλύτερη αντοχή δημιουργεί μικρότερο πορώδες άρα μικρότερη εισχώρηση  χλωριώντων .@Ροδόπουλος αναμένουμε περισσότερα ή κάποιος άλλος επί τούτου 

 

CEM I 32.5 και ελάχιστο 350 κιλά το κυβικό. Ο λόγος αποτυπώνετε στο πρότυπο που δίνει τα κρίσιμα ποσοστά χλωριόντων. Είναι παλιά προδιαγραφή απο το 1990. 

Link to comment
Share on other sites

Που αναφέρεται-βρίσκω την προδιαγραφή αυτή?Δηλαδή το ΕΝ 206 & 197 (δεν το έχω δυστυχώς) το αναφέρει CEM I 32,5? 

 

+ Τροποποίηση 2002 του ΚΤΣ (ΦΕΚ 537 Β 2002)

ΦΕΚ 69Α 1980 ΠΕΡΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΤΣΙΜΕΝΤΟΥ.pdf

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Που αναφέρεται-βρίσκω την προδιαγραφή αυτή?Δηλαδή το ΕΝ 206 & 197 (δεν το έχω δυστυχώς) το αναφέρει CEM I 32,5? 

 

+ Τροποποίηση 2002 του ΚΤΣ (ΦΕΚ 537 Β 2002)

 

καμία σχέση είναι απο το ACI που αντέγραψαν τότε!!!! Δεν αντέγραψαν όμως οτι οι τιμές αναφέρονται σε ελάχιστο 350 κιλά το κυβικό.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

E αυτό ρώτησα .Στα 2 ΦΕΚ που έβαλα δεν φαίνεται μέσα το 32,5. κτλ.

 

CEM I στα 32,5 μόνο για μείγμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Προσπαθώ να βγάλω άκρη ποια κατηγορία σκυροδέματος πρέπει να χρησιμοποιήσω στην πόλη μου.

Από τον πίνακας Β2-7 θεωρώ ότι:

  • λόγω ενανθράκωσης είμαι στην κατηγορία XC3 ή XC4
  • διάβρωση από θαλασσινό νερό δεν υφίσταται
  • διάβρωση λόγω χλωριόντων απ' ότι κατάλαβα δεν με αφορά μιας και το σκυρόδεμα ΔΕΝ θα είναι σε επαφή με νερό (εκτός θαλασσινού νερού). Εκτός αν η κατηγορία XD1 που αφορά "Επιφάνειες σκυροδέματος εκτεθειμένες σε χλωριόντα ατμοσφαιρικού αέρα" με αφορά. Εδώ έχω κάποιες αμφιβολίες για την ανωδομή μιας και υποστηλώματα και δοκοί από την εσωτερική πλευρά θα είναι επιχρισμένα αλλά από την εξωτερική θα τοποθετηθούν θερμομονωτικές πλάκες και το επίχρισμα θα είναι στις πλάκες αυτές και όχι στο σκυρόδεμα. Αν με αφορά πάω σε C30/37. Πώς μπορώ να γνωρίζω ΕΠΙΣΗΜΑ αν ο αέρας έχει χλωριόντα?
  • σχετικά με την προσβολή από ψύξη-απόψυξη, επίσης έχω δυσκολία στην ερμηνεία του κανονισμού στο να προσδιορίσω σε ποια κατηγορία ανήκω. Θεωρώ ότι ανήκω στην XF1 μιας και το έργο δεν είναι XF2 (έργα οδοποιίας), ούτε XF3 (οριζόντιες επιφάνειες εκτεθειμένες σε βροχή και παγετό) αφού δεν θα έχω εκτεθειμένη πλάκα, αλλά κεραμοσκεπή, ούτε XF4 μιας και κυρίως αυτή η κατηγορία αφορά σε επιφάνειες γεφυρών, λιμενικών έργων κτλ. ΟΜΩΣ, μπορεί να μου πει κάποιος για ποιο λόγο γίνεται η κατάταξη της παραγράφου Δ7.2 Οι περιοχές της Ελλάδας χωρίζονται σε 4 κατηγορίες θερμοκρασιακών συνθηκών. Ποιος ο λόγος να πρέπει να καταταγώ σε μια κατηγορία. Αφού άλλα είναι τα κριτήρια για την κατηγορία από ψύξη-απόψυξη. Η κατάταξη στις 4 κατηγορίες θερμοκρασιακών συνθηκών (Ι, ΙΙ, ΙΙΙ, ΙV) πού αποσκοπεί?
  • σχετικά με τη χημική προσβολή απλά δεν μπορώ να ξέρω μιας και πρέπει να γνωρίζω συγκεντρώσεις και χημικά χαρακτηριστικά, κάτι που δεν έχω συναντήσει ποτέ στη ζωή μου ως μηχανικός και δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό, ποιος φορέας αναλύει, με τι κόστος, μετά από πόσο χρόνο κτλ κτλ...
  • τριβή - απότριψη δεν έχω.

Από τα παραπάνω έχοντας μεν πολλές αμφιβολίες, καταλήγω δε στο ότι η κατηγορία έκθεσης που θα καθορίσει την min κατηγορία αντοχής είναι η διάβρωση λόγω ενανθράκωσης και κάπως αυθαίρετα η κατηγορία XC3. Ακόμη και εδώ χωράει πολύ κουβέντα σχετικά με την κατηγορία έκθεσης.  XC1 όχι γιατί αφορά σε σκυρόδεμα εσωτερικών χώρων και σκυρόδεμα μονίμως σε επαφή με νερό. XC2 ίσως ναι για τη θεμελίωσή, XC3 λογικά ναι μιας και το εξωτερικό σκυρόδεμα θα είναι προστατευμένο από τη βροχή και τέλος XC4 όχι γιατί αφορά σε επιφάνεια σκυροδέματος εκτεθειμένη σε μη συνεχή επαφή με νερό. Χαρακτηριστικά για την κατηγορία αυτή αναφέρει εναλλαγή ξηρού και υγρού. Εδώ έχω κάποια αμφιβολία γιατί η περιοχή μου έχει αρκετή υγρασία και πράγματι δεν είναι κάτι άγνωστο η εναλλαγή ξηρού και υγρού περιβάλλοντος.

Επομένως για XC3 η ελάχιστη κατηγορία αντοχής είναι η C25/30 αλλά δεν θα παραξενευόμουν αν τελικά έπρεπε να έχω C30/37.

Επίσης καταλήγω στην επικάλυψη του οπλισμού στα 35mm. Στα θεμέλια πάντα είχα 40mm αν δεν φαίνεται να προκύπτει πλέον αυτή η απαίτηση από τον πίνακα. Σε κάθε περίπτωση θα διατηρήσω πάλι τα 40mm.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις - σχόλια - παρατηρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.