Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ (κοινωνικών πόρων ασφαλιστικών ταμείων)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έτσι ίσχυε μέχρι τώρα.

Δεν έχουν προλάβει να ενημερωθούν τα συστήματα για την κατάργηση του 2%.

Νομίζω (ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι) δεν έχει ακόμη εκδοθεί ΦΕΚ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν είναι δίκαιο ο πελάτης του μηχανικού να πληρώνει 3% ή 20% καπέλο και επί αυτού και 24% ΦΠΑ

 

όπως ακριβώς το αγγελιόσημο, αν ένας μηχανικός πήγαινε να βάλει μια διαφήμιση έβριζε τους δημοσιογραφους για τα κερατιάτικα 

 

Υπερβολές. Το 3% της νόμιμης πληρώνει και το 24% της συμφωνηθείσας όπως σε τόσες άλλες υπηρεσίες. Το 20% αν εννοείς την παρακράτηση εγώ προσωπικά δεν το χρεώνω, απλά λαμβάνω στο χέρι 20% λιγότερα και μου την καταθέτει μετά αυτός.

 

Και εγώ ξαναλέω. Όταν καταργηθούν σε όλους τους υπόλοιπους να καταργηθούν και σε μένα. Αλλά γιατί οι συμβολαιογράφοι και οι νομικοί είναι στην απέξω ?!

Link to comment
Share on other sites

Καταργήθηκαν και για τους συμβολαιογράφους τα ταμεία νομικών και υπάρχει στην ειδησεογραφία σχετική ανακοίνωση του συλλόγου συμβολαιογράφων όπου έχει παραδείγματα για πόσο τρομακτικά ποσά 800-1000 και πλέον ευρώ άρπαζαν από το κοινωνικό σύνολο οι συντεχνίες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ενημερωθούν τα σύστημα της ΕΤΕ και να συνεννοηθούμε και με τους υπαλλήλους στις πολεοδομίες...έχουμε μέλλον...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύθηκε σήμερα σε ΦΕΚ.

 

Ν. 4393/2016, άρθρο δεύτερο, παρ. 6 , περ. α

Στο νόμο που παραθέτεις δεν φαίνεται να υπάρχουν τέτοιες διατάξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.