Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ψυκτικών Ι και ΙΙ του κανονισμού 303/2008/ΕΚ


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι...

 

Έχω τελειώσει Μηχ/γος και Ηλ/γος μηχανικός Τ.Ε, έχω πάρει τις όποιες επαγγελματικές άδειες (εγγραφή στα μητρώα και τις βεβαιώσεις αναγγελίας  σύμφωνα με το ν.3982/2011)  από το τμήμα βιομηχανίας μεταξύ αυτών και του εργοδηγού ψυκτικού σύμφωνα με το  ΠΔ 1/2013.

Εργάζομαι τα τελευταία χρόνια σε τεχνική εταιρεία που ασχολείται με την συντήρηση Η/Μ εγκαταστάσεων σε μεγάλα κτίρια όπως νοσοκομεία κτλ. τα οποία περιλαμβάνουν και ψυκτικές εγκαταστάσεις όπου και προκύπτει το παρακάτω πρόβλημα..

Για να αγοραστεί πλέον Freon και κατά συνέπεια να γίνεται νόμιμα η συντήρηση ψυκτικών εγκαταστάσεων χρειάζεται να παρθεί  πιστοποιητικό, το οποίο χορηγείται ΜΟΝΟ με εξετάσεις σε θεωρητικό επίπεδο και σε πρακτικό. Φυσικά με παράβολα 180 ευρω, όπου αν αποτύχεις τα ξαναπληρώνεις φυσικά....

Ψάχνοντας το δεν διάβασα πουθενά κάτι για τους μηχανικούς Τ.Ε ή Π.Ε που να τους απαλλάσσει από αυτήν την διαδικασία. 

Ρωτώντας στο βιομηχανίας μου είπαν ότι πρέπει να δώσουν όλοι εξετάσεις είτε είναι μηχανικοί Τ.Ε ή Π.Ε είτε είναι ψυκτικοί και ότι θα ξαναδιοργανωθούν εξετάσεις. Σε αυτές που έγιναν ήδη, έδιναν οι ψυκτικοί μαζί με τους μηχανικούς όπου οι ψυκτικοί κόβονταν στην θεωρία και οι μηχανικοί είχαν θέμα στο πρακτικό, και πέρασε ελάχιστος αριθμός ατόμων...

Η όλη διαδικασία μου φαίνεται παράσταση του σωματείου ψυκτικών το οποίο σου λέει ότι από την στιγμή που έχεις άδεια ψυκτικού (έστω και αυτοδίκαια όπως οι μηχανικοί Τ.Ε και Π.Ε) χρειάζεσαι και πιστοποιητικό..

Συνάντησε κανένα σας παρόμοιο θέμα ή μήπως το ΤΕΕ έχει απαντήσει κάτι σε αυτό?

Αν είναι ο κάθε κλάδος να ζητάει τα δικά του, οι μηχανικοί λόγω του εύρους του αντικειμένου που υπογράφουν θα καταλήξουν διαβάζοντας για πιστοποιητικά  να σπουδάζουν όπως οι γιατροί....

 

Link to comment
Share on other sites

Με το φρεον και τα μαγαζιά συμβαίνει το εξής : Με απόδειξη λιανικής δεν δίνουν φρέον, μόνο με τιμολόγιο συναφούς δραστηριότητας (αυτό προσωπικά δεν με πειράζει)......επιπλέον θέλουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και το πιστοποιητικό, του οποίου τον αριθμό θα τον έχει και το τιμολόγιο...

Στην πράξη συμβαίνει ότι κάποια δίνουν χαριστικά σε παλιούς πελάτες τους μόνο με τιμολόγιο και άδεια...όπου σιγα-σιγά και αυτό θα σταματήσει, γιατί θα βγάλουν τα σωματεία στο δρόμο λένε να ελέγχουν.

Να σημειωθεί ότι δεν μιλάμε για καινούργια ψυκτικά ρευστά, αλλά για αυτά που κυκλοφορούν τα τελευταία 15χρόνια.....

Το ζήτημα είναι ότι σήμερα οι ψυκτικοί θέλουν αυτό,αύριο οι καυστηρατζήδες κάτι άλλο..,μεθαύριο οι ηλεκτρολόγοι..κτλ..Συνεπώς ο κλάδος ο δικός μας που έχει ευρύ αντικείμενο θα βρίσκεται σε μια μόνιμη διαδικασία πληρώνοντας παράβολα κτλ....

Πρέπει να γίνει κάτι για αυτό...

 

Μια σχετική ανάρτηση http://www.epsem.gr/pdfs/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE%20&%20%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%BD%CE%B7%20%CE%94%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%20%CE%A0%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7.pdf

Edited by ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΤΕ
Link to comment
Share on other sites

Συντεχνιακές παπάρες για μένα, ας αντιδράσουν ΤΕΕ, ΕΕΤΕΜ και λοιποί σύλλογοι για την κατάργηση αυτής της ηλίθιας νομοθεσίας. Η άδεια επαγγέλματος υπερεπαρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Giorgos1987 , απλά δεν βλέπω καμία σχετική ανακοίνωση ούτε από την  ΕΕΤΕΜ ούτε από το ΤΕΕ, την ΕΕΤΕΜ την ενημέρωσα με e-mail και ζήτησαν τηλ. να επικοινωνήσουν μαζί μου. Όσο για το ΤΕΕ θα πάω με ένα συνάδελφο μηχανικό Π.Ε που τον αφορά το θέμα και θα σας πω μέχρι τέλος της εβδομάδας......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι...

Άργησα να επανέλθω, η άκρη που έβγαλα είναι ότι είναι εντολή της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την προστασία του περιβάλλοντος κτλ...που κανείς δεν θα εφαρμόσει δυστυχώς...

Μπήκα στη διαδικασία να δώσω εξετάσεις...η αλήθεια είναι ότι η θεωρία θέλει λίγο διάβασμα και το εργαστήριο είναι σχετικά απλό, Το πρακτικό μέρος είναι ένα τσίρκο  για μένα...δεν θα σχολιάσω ότι πληρώνεις 180ευρω παράβολα και δεν είχαν φρέον και μανόμετρα και ζητούσαν από τους ψυκτικούς έξω και οι οποίοι φυσικά πέρασαν...θα σταθώ στο γεγονός ότι οι εξεταστές είναι δυο μηχανικοί από το τμήμα βιομηχανίας (λογικό και σεβαστό) και ένας Τσομπάνης από την ομοσπονδία ψυκτικών...(συγνώμη για τον χαρακτηρισμό) ο οποίος από και ως που να βαθμολογεί??Άνευ πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης..και ήταν και αυτός που με έκοψε γιατί δεν ανέλυσα πλήρως λέει την υπερθέρμανση του ψυκτικού κύκλου....με μια ελλειπή απάντηση στο δεύτερο σκέλος της εξέτασης  κόπηκα. .και φυσικά αν θέλω να ξαναδώσω πληρώνω 130ευρώ για το πρακτικό...

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι κομπλεξάρει στους μηχανικούς επειδή παίρνουν ανώτερο πιστοποιητικό από αυτόν και πέφτει κόψιμο με το παραμικρό....αλλά τι δικαιοδοσία είναι αυτή??εγώ τσακώθηκα και μου είπαν ότι έρχεται και καλά για την προάσπιση των δικαιωμάτων του επαγγέλματος...

Δηλαδή τελειώνουμε ΑΕΙ -ΤΕΙ και ένας εκ των βαθμολογητών είναι ένας απόφοιτος τεχνικού λυκείου που υπερισχύει η άποψη του..και το κερασάκι είναι ότι το προηγούμενο απόγευμα μάζεψε τους υποψήφιους ψυκτικούς στο εργαστήριο και τους έδειξε τις μονάδες και περίπου τι θα ρωτήσει..και εμείς πήγαμε και τα ψάχναμε εκείνη την ώρα...

το πως τους βρήκε..μιλάω για μια μικρή επαρχιακή πόλη που όλοι γνωρίζονται στον κλάδο..Πολύ ρατσιστική συμπεριφορά πάντως..

Συνάδελφοι από την διαδικασία της εξέτασης δεν γλιτώνουμε όσοι ασχολούμαστε με συντηρήσεις κτιρίων που έχουν ψυκτικά, αλλά αυτοί της ομοσπονδίας τι γυρεύουν??Ας τοποθετηθεί ένας πιστοποιημένος μηχανικός....Πρέπει να πάρει μια θέση το ΤΕΕ σε αυτά...

Πάντως αν χρειαστεί κάποιος την ύλη για διάβασμα ή και την διαδικασία μπορώ να την αναρτήσω αναλυτικά...Εγώ θα ξαναδώσω το Σεπτέμβριο μόνο το πρακτικό αλλά με πολύ άσχημες διαθέσεις προς τον κάθε του σωματείου τους..και θα απευθυνθώ και προς την ΕΕΤΕΜ αν μπορεί να προασπίσει και τα δικά μου δικαιώματα....

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μεγάλο νομικό θέμα διότι δεν μπορεί να σε εξετάζει κάποιος με μικρότερο πτυχίο...όσο περισσότερο να κοινοποιούμε το πρόβλημα για να παρουν μπρος τα συνδικαλιστικά όργανα ΤΕΕ,ΕΕΤΕΜ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, για αυτό όσους αφορά το θέμα, καλό είναι να το κοινοποιήσουν στα κατά τόπους όργανα ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ, γιατί αν δεν μεταφερθεί το πρόβλημα δεν θα αλλάξει κάτι. Άλλωστε και το θεωρητικό περιεχόμενο που πρέπει να εξεταστεί ένας μηχανικός είναι άτοπο, όταν έχει διδαχθεί θερμοδυναμική, μετάδοση θερμότητας, μηχανική ρευστών και τεχνολογία κλιματισμού - ψύξης, είναι σαν να τον μηδενίζεις , αλλά έστω και έτσι να μείνει αυτό....στην αξιολόγηση του πρακτικού μέρους τι δουλειά έχει να συμμετέχει ως εξεταστής ένας του τεχνικού λυκείου????Προασπίζει το επάγγελμα λένε...τότε πρέπει να θίγονται και οι μηχανικοί του τμήματος βιομηχανίας ότι χωρίς αυτόν δεν κάνουν καλά την δουλειά τους. Έχοντα την εμπειρία από εξεταστικές, όπως και όλοι μας, ξέρω να κρίνω ότι έπρεπε να είχα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ιορδάνη, προσπάθησε αν μπορείς να κάνεις κάποια καταγγελία στην αρμόδια αρχή που διενήργησε τις εξετάσεις που λες και πλήρωσες το παράβολο, πες τους για αυτά που είδες με τον εξεταστή του τεχνικού λυκείου να καλεί σε μια αίθουσα τους υπόλοιπους ψυκτικούς πλην αποφοίτων ΑΕΙ-ΤΕΙ και να τους πει αυτά που είπε. Ρώτα αν χρειάζονται κάποιες αποδείξεις και αν μπορείς να το καταγγείλεις ανώνυμα μην φας μετά καμιά μήνυση από τον εξεταστή και τρέχεις και δεν φτάνεις χωρίς στοιχεία. Νομίζω αξίζει να ρωτήσεις αν μπορείς να κάνεις μια αναφορά στο τι συνέβη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.