Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια λειτουργιας καταστηματος οπτικων


Recommended Posts

....

Η βεβαίωση στατικής επάρκειας με βάση ποιο νόμο ζητείται από υπάλληλο?

 

Μπερδέψαμε τα μπούτια μας…. 

 

 

Η Nina1974 γράφει της ζητούν ότι "το κατάστημα πληρεί τα φορτία"

 

 

...

" βεβαιωση απο μηχανικό οτι συμφωνα με τον ΝΟΚ το καταστημα πληρεί τα φορτία? " 

Αυτο ακριβως ζητησε η υπαλληλος της Νομαρχιας....

 

Ο συνάδελφος dimitrispsi  ερμήνευσε (νομίζω εν μέρει λάθος)  ότι αυτό που της ζήτησε είναι βεβαίωση στατικής επάρκειας (το οποίο είναι μεγάλο παλούκι ειδικά αν είναι προ 20ετίας το ακίνητο).

 


 

Εγώ δεν νομίζω ότι ζητά βεβαίωση στατικής επάρκειας (όπως σαφέστατα αναφέρει η Νινα). Θα το ζητούσε ή θα το ζητήσει μόνο στην περιπτωση που έγινε αλλαγή χρήσης από οικία σε κατάστημα, δεν το έχει η άδεια, έχει και υπόγειο κλπ κλπ….

Αλλα αυτά είναι υποθέσεις πια και όχι γεγονότα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς είναι η διαφωνία μου με την απαίτηση του υπαλλήλου.

Στα προηγούμενα μηνύματα έχω αναλύσει για ποιο λόγο δεν πρέπει να δεχτεί μια τέτοια απαίτηση.

Επιγραμματικά, αν η νέα χρήση διαφοροποιεί, φορτία, δ.δόμησης, διελεύσεις, τότε  απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης. 

Αν όχι, δεν απαιτείται.

Από τη βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης αναλαμβάνεται από εμάς η ευθύνη της νέας χρήσης (η οποία δεν απαιτεί άδεια) και θεωρούμαστε υπεύθυνοι τόσο για την νομιμότητά της, όσο και για το λόγο (ίδια ή μικρότερα κινητά φορτία) για τον οποίο αυτή η χρήση δεν απαιτεί άδεια.

Ούτε δήλωση φορτίων ούτε τίποτα. Έτσι αφήνουμε τον κάθε υπάλληλο να ζητάει ότι του κατέβει στο κεφάλι.

 

Παρεμπιπτόντως τεράστια προσοχή στης δηλώσεις στατικής επάρκειας, αν με βάση κάποια άδεια λειτουργίας απαιτηθούν.  Προσοχή στο λεκτικό που χρησιμοποιούμε και οπωσδήποτε στο κάτω μέρος τις παραδοχές μας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ν. 4093/12 (πολυνομοσχέδιο)

Άρθρο πρώτο

Παράγραφος Θ.3

Υποπαράγραφος 10

η) "βεβαίωση δύο μηχανικών περί της στατικής επάρκειας του κτηρίου ως προς το μέγιστο προβλεπόμενο πληθυσμό"

 

Γράψτε άκυρο...

Μου θύμισε την περίπτωση φροντιστηρίου που είχα και μπερδεύτηκα...

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα αυτό θέλει η υπάλληλος αλλά δεν ξέρει πως λέγεται. Ίσως και να μην ξέρει ότι δεν απαιτείται σε περίπτωση ίδιας χρήσης με αυτήν της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πράγματι ορίζεται από το νόμο αλλά δεν αφορά ίδια περίπτωση. Αφορά άδεια λειτουργίας φροντιστηρίου κλπ

 

10. Για την κτιριολογική υποδομή του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου Ένα, των Φροντιστηρίων και των Κέντρων Ξένων Γλωσσών απαιτείται ανά κτιριολογική μονάδα (αυτοτελές κτήριο ή όροφος σε πολυώροφο κτήριο): α) ισχύουσα οικοδομική άδεια, β) πιστοποιητικό πυροπροστασίας σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, γ) ο συνολικός αριθμός εκπαιδευομένων ανά ώρα να μην υπερβαίνει την αναλογία ενός ατόμου ανά τρία (3) τετραγωνικά μέτρα στο συνολικό εμβαδόν του φορέα και τον αριθμό των εβδομήντα πέντε (75) εκπαιδευό− μενων, δ) ενάμισι (1,5) τετραγωνικό μέτρο ανά εκπαιδευόμενο στις αίθουσες διδασκαλίας, ε) επαρκής και άμεσος φυσικός φωτισμός και αερι− σμός, στ) ένα (1) WC ανά τριάντα (30) εκπαιδευόμενους, ζ) ελάχιστο εμβαδό αίθουσας διδασκαλίας δώδεκα (12) τετραγωνικά μέτρα και η) βεβαίωση δύο μηχανικών περί της στατικής επάρ− κειας του κτηρίου ως προς το μέγιστο προβλεπόμενο πληθυσμό.» 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σύμφωνα με τα παρακάτω δικαιολογητικά λειτουργίας για Οπτικό Κατάστημα

απαιτείται από το μηχανικό:

4. Σχεδιάγραμμα κάτοψης των χώρων...και αποχωρητηρίου

5. Βεβαίωση πολεοδομίας για τη νομιμότητα του κτίσματος και βεβαίωση χώρων κύριας χρήσης

6. Βεβαίωση περι πυρασφάλειας απο την αρμόδια πυροσβεστική υπηρεσία.

στην περίπτωση μου το ισόγειο κατάστημα που προορίζεται για κατάστημα οπτικών είναι νόμιμο(με οικ.αδεια), αλλα το αποχωρητήριο που βρίσκεται πίσω απο το κατάστημα, ως προσθήκη, είναι παράνομο. Δηλαδή την βεβαίωση νομιμότητας κτίσματος θα την δώσει η πολεοδομία??? ενώ τη βεβαίωση χώρων κύριας χρήση θα την δώσω εγω;

Για την πυρασφάλεια, η νομιμότητα δεν μας επηρεάζει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει πλέον η πολεοδομία βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης αλλά μόνο ιδιώτης μηχανικός. Στη βεβαίωση αυτή πέρα από τη χρήση και λοιπες προδιαγραφές που απαιτούνται βεβαιώνεις και τη νομιμότητα. Εφοσον το αποχωρητήριο θα περιλαμβάνεται στους χώρους του καταστήματος (ακόμη και ως βοηθητικό αυτού) και θα εμφανίζεται στις κατόψεις σου, θα πρέπει να προηγηθεί τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Πραγματι σημερα εμαθα οτι,

την βεβαιωση νομιμοτητας την δινω εγω, (μεσα απο το συστημα του 4495 υποθετω)

την βεβαιωση κυριων χωρων χρησης την βαζω στη κατοψη υπογεγραμμενη απο μενα ως μηχανικο.

Αν γνωριζει, που ειναι και το προβλημα μου λογω αυθαιρεσιας, αν απαιτειται το καταστημα οπτικων να εχει αποχωρητηριο ή μπορει και χωρις αυτο. Βεβαια και ετσι πως θα δωσω βεβαιωση νομιμοτητας για μονο το καταστημα εφοσον οι τουαλετες ανηκουν στην ιδιοκτησια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τη βεβαίωση τη γράφεις εσύ χειρόγραφα. Ίσως να έχει και εδώ κάποιο υπόδειγμα, αναφέρεται και στις ΚΥΑ που αφορούν τις άδειες λετουργίας. Ουσιαστικά γράφεις κατι του τύπου: "Βεβαιώνω ότι ο παρουσιαζόμενος στο παρόν σχεδιάγραμμα, χώρος καταστήματος εμβαδού τάδε είναι νόμιμος, προοριζόμενος για κατάστημα (είδος κατ/τος) πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης σύμφωνα με τον Οικοδομικό Κανονισμό και τον Κτιριοδομικό Κανονισμό, του Κανονισμού Πυροπροστασίας καθώς και των εκάστοτε ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων για την αιτούμενη χρήση σύμφωνα με την ταδε οικοδομική άδεια και την τάδε δήλωση υπαγωγής στον Ν.4178/13........"

Όσο για τα υπόλοιπα, κατά τη γνώμη μου χωρίς υπαγωγή δεν προχωράς

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.