Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανολόγος Τ.Ε.Ι. - Μηχανολόγος Α.Ε.Ι.


DimitrisSav

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι 2-3 χρόνια στο σαιτ και παρακολουθώ διάφορα θέματα και γενικά με έχει βοηθήσει πολύ το υλικό που έχω βρει. Μόλις απέκτησα το πτυχίο μου ως Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ .

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ πτυχιούχων ΑΕΙ και ΤΕΙ, όσο αφορά το τι περιορισμό έχουν στις μελέτες και γενικότερα. Σε μια σύντομη έρευνά που έκανα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο.

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζει η προσπάθεια για κατατακτήριες. Τρώω λίγο ψήσιμο από συγγενείς αλλά πιστεύω ότι σε αυτή την περίοδο δεν αξίζει άλλα 4-5 χρόνια σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ξεκινάς λάθος καθώς και οι δυο είναι μηχανικοί ΑΕΙ.

 

Το κράτος έχει "ξεχάσει" να βγάλει επαγγελματικά δικαιώματα για τους μηχανικούς τε εδώ και 30 χρόνια, οπότε δεν έχεις σχεδόν κανένα δικαίωμα  σε μελέτη. Καλό ε;

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να μην επιτρέψεις ποτέ σε ΚΑΝΕΝΑΝ (ούτε καν στον ίδιο σου τον εαυτό) να υποτιμήσει αυτό που σπούδασες για τέσσερα ολόκληρα χρόνια.

Από την άλλη, βεβαίως και ισχύει πως το κράτος έχει "ξεχάσει" να εκδώσει επαγγελματικά δικαιώματα για τους Μηχανικούς ΤΕ, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να ασκήσεις (έστω και με τους μέχρι τώρα ισχύοντες περιορισμούς) την  ειδικότητα που σπούδασες. Επιμονή λοιπόν και πάνω απ'όλα ΔΙΑΒΑΣΜΑ, μιας και αυτό είναι που θα σε κάνει να ξεχωρίσεις από τους υπόλοιπους (που συχνά θεωρούν πως το διάβασμα ολοκληρώνεται με την κτήση του πτυχίου/διπλώματος)!

Το ήθος, η γνώση και η ευστροφία είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά!

Σχετικά με το θέμα των δικαιωμάτων, θεωρώ πως μέσα σε όλα αυτά που ζούμε τόσο καιρό, οι Ευρωπαϊκές οδηγίες και οι δεσμεύσεις του υπουργείου παιδείας ενδέχεται να λύσουν το θέμα, είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο. Για το καλύτερο ή για το χειρότερο δεν μπορώ να σου πω, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως θα αφορά ολόκληρο τον κλάδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι 2-3 χρόνια στο σαιτ και παρακολουθώ διάφορα θέματα και γενικά με έχει βοηθήσει πολύ το υλικό που έχω βρει. Μόλις απέκτησα το πτυχίο μου ως Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ .

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ πτυχιούχων ΑΕΙ και ΤΕΙ, όσο αφορά το τι περιορισμό έχουν στις μελέτες και γενικότερα. Σε μια σύντομη έρευνά που έκανα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο.

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζει η προσπάθεια για κατατακτήριες. Τρώω λίγο ψήσιμο από συγγενείς αλλά πιστεύω ότι σε αυτή την περίοδο δεν αξίζει άλλα 4-5 χρόνια σπουδών.

 

Προσωπικά τάσσομαι κατά των κατατακτηρίων εξετάσεων γιατί:

 

1. Θα χρειαστείς 1-2 χρόνια τόσο για την προετοιμασία καθώς και αν κοπείς για λίγο την πρώτη φορά και θελήσεις να δώσεις δεύτερη.

2. Θα χρειαστείς σχεδόν σίγουρα φροντιστήριο, δηλαδή χρήματα.

3. Υπάρχει και το θέμα του στρατού αν δεν έχεις πάει ακόμα.

4. Σε πάνε πίσω στο θέμα της εύρεσης εργασίας/μεταπτυχιακού θα έχεις 2 πτυχία αλλά χωρίς εμπειρία.

5. Μετά από όλα αυτά τα χρόνια σπουδών δεν θα έχεις όρεξη να προχωρήσεις σε μάστερ, και κακά τα ψέμματα το μάστερ θεωρείται ανώτερο από το προπτυχιακό.

6. Ειδικά για πολυτεχνείο υπολόγιζε οτι για να το τελειώσεις εφόσον περάσεις θα σου πάρει επιπλέον 1-2 χρόνια από το κανονικό πρόγραμμα.

7. Δεν δικαιούσαι δωρεάν βιβλία και δεν παίρνεις πασο αν προέρχεσαι από κατατακτήριες, για τα βιβλία υπολόγισε ένα κόστος περίπου 70-100 ευρώ ανα εξάμηνο ανάλογα και την σχολή βέβαια.

8. Όταν τελειώσεις πιθανότατα πάλι την ίδια εργασιακή και οικονομική πραγματικότητα θα δεις μπροστά σου.

 

Όσο για το τι λένε οι συγγενείς μην δίνεις σημασία, και εμένα μου τα έλεγαν όλα αυτά, αλλά τελικά δεν έδωσα κατατακτήριες αν και ήταν ο μοναδικός σκοπός μου από τότε που πέρασα στο ΤΕΙ. Να δώσεις κατατακτήριες αν ήσουν πολύ καλός φοιτητής και πέρασες όλα τα μαθήματα αεράτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Γιώργο. Θα χάσει πολύ χρόνο και χρήμα ανάλογα βέβαια και με την ηλικία σου. 

 

Θεωρώ είναι προτιμότερο να κάνεις μια εξειδίκευση σε κάτι που σου αρέσει αφού βέβαια καταλήξεις στο τι θέλεις (μελετητής, μηχανικός παραγωγής).  

 

Εξειδίκευση δεν είναι απαραίτητα ένα μεταπτυχιακό αλλά ένα καλό σεμινάριο ή μία πιστοποίηση. 

 

Καλή αρχή σε ότι κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πέρασες σε πολυτεχνείο από την αρχή;

Διότι ήταν προσανατολισμένος στη ζώσα τεχνική πραγματικότητα ο άνθρωπος, κύριε.

 

Υ.Γ. Ωραίο το cardetailing.gr!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.