Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


astry200m

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Είμαι ελέυθερος επαγγελματίας Μηχανολόγος Μηχανικός με μπλοκάκι. Ωστόσο, το εισόδημά μου προέρχεται από 1 μόνο ΑΦΜ. (έχω δηλαδή έναν εργοδότη).

Στη δήλωση του 2015 που πληρούσα τις προϋποθέσεις για να ενταχτώ στην κλίμακα μισθωτών (προέλευση εισοδήματος από μέχρι 3 διαφορετικές πηγές κλπ) φορολογήθηκα πράγματι ως μισθωτός όπως και οι περισσότεροι που εργάζονται υπό το ίδιο με εμένα καθεστός. 

Φέτος όμως, ο λογιστής μου σε πρώτη φάση και πριν υποβάλλουμε δήλωση μου είπε ότι πλέον πρέπει, προκειμένου να ενταχθεί κάποιος στην κλίμακα μισθωτών, να έχει εισόδημα μέχρι 10.000.

Πότε έγινε αυτό ρε παιδιά;; Το 2015 και με 15.000 και με 20.000 φορολογούταν κάποιος ως μισθωτός αρκεί να πληρούσε την προϋπόθεση προέλευσης εισοδήματος. Τι έγινε τώρα;; 

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με διαφωτίσει γιατί όπως αντιλαμβάνεστε η διαφορά είναι πολύυυυ μεγάλη!

 

Ευχαριστώ και... καλή μας τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση με ενδιαφέρει και μένα ΤΠΥ σε έναν εργοδότη αλλα εισόδημα πάνω απο 10Κ.. Αν ξέρει καποιος κατι ας μας πει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ήδη κάνει δήλωση φέτος και το λες με τέτοια βεβαιότητα;; Τον "πετάει το σύστημα" από την κλίμακα μισθωτού αυτόματα, λέει... 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ήδη κάνει δήλωση φέτος και το λες με τέτοια βεβαιότητα;; Τον "πετάει το σύστημα" από την κλίμακα μισθωτού αυτόματα, λέει... 

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... άρα υποθέτω ότι κάποιο λάθος έχει κάνει στο πώς τα έχει περάσει στο σύστημα... Ως μισθωτός φορολογείσαι ΗQ7 αν επιτρέπεται...;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,

και σε μένα η λογίστρια μου ψέλλιζε κάτι τέτοια αλλά ήμουν κάθετος και τα βρήκε όλα.

Edited by HQ7
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Ελπίζω να είναι όπως τα λες τα πράγματα και να λυθεί το πρόβλημα.

Μπορείς όμως σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;; Γιατί για να ψέλλιζε η λογίστρια κάτι σχετικό, λογικά κάτι υπάρχει. Τι βρήκε δηλαδή;; Παραθυράκι δύσκολο...

Edited by astry200m
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο λογιστής σου έχει μπερδέψει το καθεστώς του μισθωτού με μπλοκάκι με το καθεστώς του μισθωτού με μπλοκάκι που απαλλάσσεται από τον ΦΠΑ 23% και τις περιοδικές δηλώσεις.

 

Και εγώ φορολογούμαι ως μισθωτός με μπλοκάκι. Είναι σαφές ότι τα κριτήρια είναι: 1) αριθμός εργοδοτών (μέχρι 3) 2) μη εμπορική ιδιότητα και 3) έδρα η μόνιμη κατοικία σου. Τα έσοδα δεν είναι όριο.

 

Συμφωνώ με τον HQ7.

 

χαιρετώ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.