Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


astry200m

Recommended Posts

Με βρίσκεις σύμφωνο. Απλά πολυλογία δική μου γιατί ως μη ειδικός προσπαθώ κάπως να το τεκμηριώνω.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκεις σύμφωνο. Απλά πολυλογία δική μου γιατί ως μη ειδικός προσπαθώ κάπως να το τεκμηριώνω.

 

Καλά κάνεις , τα τελευταία χρόνια έχουσε χάσει τον έλεγχο πλεον , με την νομοθεσία που έχει παραχθεί. Δυσκολευόμαστε να παρακολουθήσουμε τις αλεπαλληλες αλλαγές και αυτό δημιουργεί μια αβεβαιότητα για το τι ισχύει τελικά. Η άρση της αβεβαιότητας , απαιτεί δουλειά .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η φορολογική κλίμακα άλλαξε και τίποτε άλλο επί αυτού.

Eυχαριστώ.

 

Επομένως συνεχίζει να ισχύει ότι ξέραμε όσο αφορα τους 3 εργοδότες ή τον έναν με το 75% του τζίρου.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ.

 

Επομένως συνεχίζει να ισχύει ότι ξέραμε όσο αφορα τους 3 εργοδότες ή τον έναν με το 75% του τζίρου.

 

Oτι ίσχυε από πλευράς προυποθέσεων για τις δηλώσεις του φορολογικού έτους 2015 (αυτές που υποβλήθηκαν εντός του 2016 ) , ισχύει και για τις δηλώσεις του φορολογικού έτους 2016 (αυτές που θα υποβληθούν εντός του 2017 ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι περίεργος να μάθω άν κάποιος ελ.επαγγελματίας για το 2017 έχει μηδενικό εισόδημα δλδ δεν κόψει κανένα τιμολόγιο η απόδειξη πως θα φορολογηθεί ώς μισθωτός η ως ελ επαγγελματίας για το 2017?

Link to comment
Share on other sites

κατώτατες εισφορές ναι αλλα γιατι να φορολογηθεί ως εε εφόσον δεν έχει εισόδημα απο ελεύθερο επάγγελμα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απορώ και για τις κάρτες.

πρώην  ελεύθερος επαγγελματίας με κλειστά βιβλία, εξακολουθεί να ασφαλίζεται τσμεδε. Εκεί πιστεύω δεν υπάρχει αμφιβολία, θα πάει με ελάχιστες εισφορές του ΕΦΚΑ.

 

Για τις κάρτες όμως πώς θα αντιμετωπιστεί? θα πρέπει να μαζέψει το ποσό ? με βάσει ποιο εισόδημα του εισοδήματος από ακίνητα (πχ 200 ευρώ από χωράφια?) ή του τεκμηρίου διαβίωσης? νομίζω ότι εξαιρούνται οι άνεργοι, αλλά όχι αυτοί που έχουν εισόδημα από ακίνητα (με επιφύλαξη).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω.Το να έχει ζημιές το καταλαβαίνω γιατί άσκησε το επάγγελμα και βγήκε ζημιωμένος, αλλα το να μην έχει κόψει καμία απόδειξη η τιμολόγιο και να φορολογηθεί ως ελ. επαγγελματίας επί των τεκμηρίων αυτό μου φαίνεται λίγο κουφό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.