Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


Recommended Posts

Πες οτι δεν θέλω να ζητήσω από τον εργοδότη να μου πληρώσει τις εισφορές τι θα γίνει δλδ.

 

Θα τις πληρώνεις εσύ ως επιχείρηση ασφαλισμενη στον ΟΑΕΕ ή στο ΕΤΑΑ με βάση το φορολογητέο εισόδημα του προηγούμενου έτους . Δηλ για το 2017 θα πληρώσεις εισφορές με βάση το εισόδημα του 2016 , για το 2017 με βάση αυτό του 2017 και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ξαναλεω

1) αν κοψω την ιδια μέρα σε τρεις διαφορετικους εργοδοτες που εχω ετησια συμβαση με τον καθενα δεν χρειαζεται να κανω πουθενα και σε κανεναν απο τους τρείς ενημέρωση.

Σωστα ?

Και επιπλέον ρωταω

2) αν κοψω σε διαφορετικες ημερες σε τρεις διαφορετικους εργοδοτες που εχω ετησια συμβαση με τον καθενα χρειαζεται να κανω πουθενα και σε καποιον απο τους τρείς ενημέρωση ?

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

 

ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΟΔΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΕΣΩ ΑΠΔ .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από την εγκύκλιο προκύπτει (?) ότι είναι επιλογή μου και όχι υποχρέωσή μου,

αν έχω μέχρι δύο εργοδότες με συνεχή απασχόληση, να κινήσω την διαδικασία ασφάλισης ως μισθωτού ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση ακόμα....

Σε περίπτωση με δύο εργοδότες, οι οποίοι (άγιοι άνθρωποι!) δέχονται τελικά να καλύψουν τις ασφαλιστικές εισφορές με βάση την εγκύκλιο.

Ποιος πληρώνει τι???Δηλαδή, ο κάθε εργοδότης τι ποσοστό από το «μερίδιό» τους θα πληρώσει?το μοιράζονται στη μέση?Προκύπτει από κάπου αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κανεις δεν έχει υποχρέωση απλά τα πάντα βρίσκονται στην καλή θέληση. Είναι δυνατόν ένας νόμος να εφαρμόζεται εθελοντικά και όχι υποχρεωτικά;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση ακόμα....

Σε περίπτωση με δύο εργοδότες, οι οποίοι (άγιοι άνθρωποι!) δέχονται τελικά να καλύψουν τις ασφαλιστικές εισφορές με βάση την εγκύκλιο.

Ποιος πληρώνει τι???Δηλαδή, ο κάθε εργοδότης τι ποσοστό από το «μερίδιό» τους θα πληρώσει?το μοιράζονται στη μέση?Προκύπτει από κάπου αυτό?

 

Κατ' αρχήν οι εισφορές του κάθε εργοδότη και οι δικές σου θα υπολογισθούν στο μεικτό ποσό (εννοείται προ ΦΠΑ) με βάση τα παραστατικά που θα κόβεις στον κάθε εργοδότη.

Αναφορικά τώρα στα ποσοστά εργοδότη & εργαζόμενου [με την προϋπόθεση ότι δεν είσαι και μισθωτός σε κάποιον απο τους δύο ή και στους δύο] δες τον πίνακα.

 

π.χ.

κόβεις στον "Α" 1000€ (εργοδότης=1000*23,38%, εργαζόμενος 1000*14,72%)

κόβεις στον "Β" 2000€ (εργοδότης=2000*23,38%, εργαζόμενος 2000*14,72%) 

post-2272-0-43058500-1485369533_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά ή κάτι ρε παιδιά πραγματικά δεν καταλαβαίνω.....

Οι ασφαλιστικές εισφορές βγαίνουν με τη δήλωση του 2015, έστω ότι (μετά από εφορία,ΤΣΜΕΔΕ κτλ) έχω καθαρά έσοδα 12.000€ (από ότι συμπεραίνω για να υπαχθεί κάποιος στην εν λόγω διάταξη δεν έχει σημασία να έκοβε σε 10 ή σε δύο εργοδότες το 2015, αλλά να κόβει το 2017 σε δύο).

Τώρα εν έτει 2017, κόβω σε δύο εργοδότες, πχ στον Α και στον Β (το ποσό δεν εχει σημασία γιατί θα εκκαθαριστεί με τη δήλωση (το καλοκαιράκι στην ακρογιαλιά...).

Στο σενάριο το «καλό», οι Α & Β θέλουν να πληρώσουν τις ασφαλιστικές εισφορές μου που τους αναλογούν, ήτοι 12.000*23,38 ~280€.

Αυτό το ποσό πως θα επιμεριστεί στους δύο αφού δεν έχει εκαθαριστεί?Τι πληρώνει ο καθένας?50-50?  :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάμε για δύο και μόνο δύο εργοδότες που αποδέχονται να πληρώσουν τις εισφορές.

Στα παραστατικά προς τους εργοδότες αναγράφεις επάνω ότι υπάγεσαι στη ρύθμιση και στην συνέχεια υποβάλλεις και το αντίστοιχο αίτημα γαι τον καθένα στην πλατφόρμα του ΕΦΚΑ όταν ανοίξει.

Ο κάθε ένας απο τους 2 εργοδότες σου θα υποβάλλει ΑΠΔ για τον συγκεκριμένο μήνα.

Για τον μήνα αυτό οι εισφορές θα υπολογισθούν με τον τρόπο που σου είπα και όχι με βάση τα εισοδήματα του '15 ή του '16.

Για τους μήνες που δεν θα γίνεται το αίτημα στον ΕΦΚΑ και άρα δεν θα υποβάλλονται οι ΑΠΔ, οι εισφορές θα υπολογίζονται με το φορολογητέο (δηλαδή καθαρό) εισόδημα του προηγούμενου έτους ή του πιο πρόσφατα εκκαθαρισμένου. με ποσοστό 37,95% όλο σε εσένα.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακούγεται λογικό, απλά είχα διαβάσει ότι οι εισφορές μας θα υπολογιστούν με τα εισοδήματα του 2015 και θα γίνει συμψηφισμός με την νεουποβληθείσα φορολογική...

Αυτό ισχύει στις περίπτωσεις των ε.ε. που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία των δύο εργοδοτών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.