Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


astry200m

Recommended Posts

... ή ...και στην περίπτωση των δύο εργοδοτών (?)....

για αυτό ρώτησα και το παρακάτω λιγο πιο πριν και περιμένω ...

 

Δηλαδή από την εγκύκλιο προκύπτει (?) ότι είναι επιλογή μου και όχι υποχρέωσή μου,

αν έχω μέχρι δύο εργοδότες με συνεχή απασχόληση, να κινήσω την διαδικασία ασφάλισης ως μισθωτού ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση ακόμα....

Σε περίπτωση με δύο εργοδότες, οι οποίοι (άγιοι άνθρωποι!) δέχονται τελικά να καλύψουν τις ασφαλιστικές εισφορές με βάση την εγκύκλιο.

Ποιος πληρώνει τι???Δηλαδή, ο κάθε εργοδότης τι ποσοστό από το «μερίδιό» τους θα πληρώσει?το μοιράζονται στη μέση?Προκύπτει από κάπου αυτό?

 

Το 1/3 των συνολικών εισφορών αποτελεί επιβάρυνση για τον αμοιβόμενο με τιμολόγιο και τα 2/3 αποτελούν την επιβάρυνση για την επιχείρηση . Τα ποσοστά αυτά είναι τα πάγια ποσοστά κατανομής των ασφαλιστικών εισφορών στις περιπτώσεις που έχουμε μισθωτή (ασφαλιστικά πάντα ) εργασία  και στην περίπτωση αυτή έχουμε.

Ο μπλοκάκιας στα βιβλία του ως έξοδο θα καταχωρήσει αυτό το 1/3 και η επιχείρηση ως έξοδο θα καταχωρήσει την αξία του τιμολογίου και τα 2/3 των εισφορών. Οι εισφορές υπολογίζονται στην περίπτωσή σας με ποσοστό 20+6,95+7+4 = 37,95 %. Το καθένα από τα επιμέρους αυτά ποσοστά επιμερίζεται σε 1/3 και 2/3.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά όλα αυτά και ορθά, εγώ ρώτησα όμως για τα 2/3 του ποσοστού που αναλογούν στους δύο εργοδότες πως θα τα επιμοιραστούν αυτοί μεταξύ τους! 

Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρώνω την ερώτηση, με την εξής απορία (ή βλακεία..!)

Το πρώτο ραβασάκι του ΕΦΚΑ για το πρώτο δίμηνο του 2017 βγαίνει τώρα όπου να 'ναι...ισχύει αυτό?

Και αν ναι, επί ποιων ποσών θα βγει?

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά όλα αυτά και ορθά, εγώ ρώτησα όμως για τα 2/3 του ποσοστού που αναλογούν στους δύο εργοδότες πως θα τα επιμοιραστούν αυτοί μεταξύ τους! 

 

O καθένας έχει το δικό του ποσό επί της αμοιβής του τιμολογίου που έχουν . Δε σχετίζονται μεταξύ τους . Ο καθένας αποδίδει εισφορές ανεξάρτητα . Υπάρχει τώρα μια περίπτωση θεωρητική μεν όταν η εισφορά και στα δύο παραστατικά αθροιστικά υπερβαίνει το ανώτατο όριο , πρέπει ο ένας εκ των δύο να αποδώσει λιγότερο . Υποθέτω πως πρέπει να ειδοποιηθεί από τον μπλοκάκια , ο ένας εξ αυτών .

Link to comment
Share on other sites

 

Και συμπληρώνω την ερώτηση, με την εξής απορία (ή βλακεία..!)
Το πρώτο ραβασάκι του ΕΦΚΑ για το πρώτο δίμηνο του 2017 βγαίνει τώρα όπου να 'ναι...ισχύει αυτό?
Και αν ναι, επί ποιων ποσών θα βγει?

 

 Πρώτο μήνα . Δεν έχουμε πλέον δίμηνα . 

Εξαρτάται από την περίπτωση .

Ασφάλιση λόγω ιδιότητας , το ελάχιστο όριο .

Ασφάλιση λόγω επαγγέλματος με βάση το φορολογητέο εισόδημα του προηγούμενου έτους .

Αμειβόμενοι με τιμολόγιο , μέσω της ΑΠΔ που θα στείλουν οι εργοδότες . Εδώ ραβασάκι παίρνουν οι εργοδότες.

Εχει και άλλες κατηγορίες για τις οποίες αναμένουμε διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από την εγκύκλιο προκύπτει (?) ότι είναι επιλογή μου(δυνητικά) ή υποχρέωσή μου (υποχρεωτικά),

αν έχω μέχρι δύο εργοδότες με συνεχή απασχόληση, να κινήσω την διαδικασία ασφάλισης ως μισθωτού ?

 

Σωτήρη καλημέρα, ποια η γνώμη σου για το παραπάνω?

 

Και ακόμα μια ερώτηση:

Αν υποθέσουμε ότι είναι υποχρεωτική και δεν γίνει τότε έχεις καταλάβει αν προβλέπεται από κάπου:

α) έλεγχος ή/και

β) κάποια ποινή 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που επιλέξουμε να καταβάλλουμε ασφαλιστικές εισφορές ως ελεύθεροι επαγγελματίες παρόλο που απασχολούμαστε σε έως 2 εργοδότες προκειμένου να δικαιούμαστε εφαρμογής του  αρθ.98 του Ν.4387/2016 (μείωση της καταβαλλόμενης ασφαλιστικής εισφοράς), ως προς την φορολόγηση θα μπορούμε να συνεχίσουμε να φορολογούμαστε ως "μισθωτοί" (υπηρεσίες βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα 3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό 75% του τζίρου τους προέρχεται από ένα από τα πρόσωπα αυτά που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες);;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.