Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


astry200m

Recommended Posts

Συμβουλή μου: Δες τα με καποιον λογιστή. Το κοστος ανάθεσης των φορολογικων γενικότερα σε καποιον λογιστη που γνωρίζει τα του επαγγελματος μας θα σε γλιτώσει απο λαθη και απροσεξίες λογω άγνοιας που κοστίζουν, εννιοτε ακριβα.

Εκτος αν είσαι διατεθημενος να αναλαβεις το κοστος των λαθων.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω.Το να έχει ζημιές το καταλαβαίνω γιατί άσκησε το επάγγελμα και βγήκε ζημιωμένος, αλλα το να μην έχει κόψει καμία απόδειξη η τιμολόγιο και να φορολογηθεί ως ελ. επαγγελματίας επί των τεκμηρίων αυτό μου φαίνεται λίγο κουφό.

Είναι απλό: το να μην έχει κόψει καμία απόδειξη η τιμολόγιο σημαίνει για την ΑΑΔΕ ότι για καμία του δουλειά δεν έχει κόψει κανένα παραστατικό δηλαδή 100% φοροδιαφυγή για ό,τι έκανε από δουλειά ακόμα και αν δεν έκανε όντως καμία δουλειά λαμβάνεται σαν να έκανε και να μην έκοψε.

Αφού έχει ενεργή επιχείρηση, έχει 650€ τέλος επιτηδεύματος + φορολόγηση επί του κατ' ελάχιστον τεκμαρτού 3000€.

 

:confused:  :confused:  :confused:  :idea:  :idea:  :idea:  Πλάκα πλάκα ........... Μήπως αυτός άμα έχει έδρα την κατοικία του θα μπορούσε με μια εικονική απόδειξη για την οποία θα έκανε και σύμβαση την οποία θα δήλωνε και στο taxis, πχ σύμβαση για 20€ πήγε και πήρε του γείτονα τα σχέδια από την πολεοδομία. Επομένως θα είχε 1 εργοδότη και φορολογούνταν ως μισθωτός.

Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Αυτό είναι μισθωτή εργασία. Ή αν δεν είναι έτσι τότε με ένα συνάδελφο επιτηδευματία μια χαρά ολόκληρος εργοδότης και ως μισθωτός θα πήγαινε. 

 

Άρα χαζός ήταν και δεν το' κανε.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλιος τετοια δεν υπαρχει.

Το πιθανότερο ειναι να εχει δοθεί καποια εσωτερικη οδηγία να το κανουν (κατα παραβαση της νομοθεσίας και αυθαίρετη ερμηνεία).

Και επειδή δεν προκαλει βαβουρα και δεν θα προκαλέσει θεωρώ, γιατί εμειναν λίγες ημερες για τη ληξη υποβολης, μετα την παράταση, θα το φαμε κανονικοτατα).

Λειτουργει οπως ο ΑΠΕ (Ανακεφαλαιωτικος Πίνακας Εργασιών) στα δημόσια έργα..... (Αμα Πιάσει Έπιασε).

 

Edit:Εχω γνωστο με 30.900 τζιρο εκ των οποιων τα 30.000 απο μια εταιρεια που πληρει τις προϋποθέσεις και 900€ απο αυθαίρετο στον ξάδελφο του.

 

Απαραδεκτοι γιατι δεν τηρούν και το γραμμα και πνεύμα της συγκεκριμένης νομοθεσίας.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε η σχετική βαβούρα γιατί απ' ότι  φαίνεται δεν είμαστε και πολλοί επαγγελματίες σε αυτή την κατάσταση (μόνο για Μηχανικούς έχω ακούσει). Από αυτούς οι λογιστές τους πιθανότατα χωρίς να το ψάχνουν πολύ τους λένε οτι έχει εκδοθεί εγκύκλιος/απόφαση ή έτσι αποφάσισαν στο TAXIS και το καταπίνουν. Άλλοι πιο χαλαροί μου έχουν προτείνει να το «παρακάμψουμε» υπ' ευθύνη μας και αν υπάρξει έλεγχος να επικαλεστούμε τον Νόμο και την έλλειψη έγγραφων ερμηνειών. Τελευταία τηλεφωνική απάντηση που μου δώσαν από το TAXIS σε έγγραφο ερώτημά μου, αφού ερώτησαν με τη σειρά τους στο Εισόδημα, ήταν οτι πρέπει να έχουμε εξαρτημένη σχέση εργασίας και αυτό με τους ιδιώτες δεν μπορεί να ισχύσει, άσχετα αν τα ποσοστά από το εισόδημα επιτηδ. προς ιδιώτες μπορεί να είναι πχ. 10.000€/10€. Σε ερώτηση μου για Νομική υπόσταση αυτής της απόφασης ή εξακρίβωση του όρου «εξαρτημένη εργασία», προφανώς δεν είχαν να μου πουν τίποτα,  «έτσι μας απάντησαν από το Εισόδημα».

Πάντως αυτό το κλείδωμα είναι πολύ αφηρημένο και γενικό για τους επαγγελματίες και κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται μεμονομένα για κάθε φορολογούμενο. Οπότε καλό είναι και από μέρους μας, όπως και αν κινηθούμε, να έχουμε γνώση για το ισχύον Νομικό πλαίσιο και να μην μας σερβίρουν ότι τους κατέβει τελευταία στιγμή.

Εν κατακλείδι, επειδή όλα αυτά είναι δείγματα μιας κατεύθυνσης που δείχνουν να παίρνουν στο Υπουργείο και στις ΔΟΥ και επειδή μπορεί να μην αργήσει να εκδοθεί επιτέλους αυτή η ερμηνευτική εγκύκλιος, προσωπικά θα αποφύγω να κόψω σε ιδιώτες εφεξής αν συνεχίσει να συμφέρει η φορολόγηση ως μισθωτός και τα επόμενα χρόνια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το άρθρο 12 περ. στ του ΚΦΕ αναφέρει επί λέξει:

Για τους σκοπούς του Κ.Φ.Ε., εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες:

 

στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες «και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του».

 

Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α` έως ε` του παρόντος άρθρου.

Δεν αναφέρει πουθενά για σχέση εξαρτημένης εργασίας, η οποία ορίζεται στην περίπτωση β) του άρθρου 12:

β) βάσει σύμβασης, προφορικής ή έγγραφης, με την οποία το φυσικό πρόσωπο αποκτά σχέση εξαρτημένης εργασίας με άλλο πρόσωπο, το οποίο έχει το δικαίωμα να ορίζει και να ελέγχει τον τρόπο, το χρόνο και τον τόπο εκτέλεσης των υπηρεσιών,

Όπως και να χει δε γνωρίζω πως το έχουν ερμηνεύσει οι από πάνω και με ποιο σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο την καλησπέρα μου,

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω να καταλάβω με αυτά που αναφέρεις (αν διαφωνώ μαζί σου), θα μ' ενδιέφερε, αν υπάρχει η διάθεση, να μου διευκρινήσεις αν ο παρακάτω μηχανικός, κατά την γνώμη σου, δεν εμπίπτει στο άρθρο 12 περ. στ' του ΚΦΕ καθώς και τον λόγο για τον οποίο (αν) θεωρείς ότι δεν εμπίπτει.
 
Εχουμε λοιπόν τα παρακάτω δεδομένα:
α)Ενα παραστατικό 15.000€ στην "ΕΤΑΙΡΕΙΑ Α.Ε." (νομική οντότητα) με την οποία έχει έγγραφη σύμβαση από 1/1/2016-5/2/2016 την οποία παρεμπιπτόντως την έχει υποβάλει με τις τριμηνιαίες. (Είναι τυχερός και σε 35 μέρες έβγαλε 15.000€)
 
β) Ενα παραστατικό 80€ στον Γιάννη (ιδιώτης) με τον οποίο έχει έγγραφη σύμβαση από 1/6/2016-10/6/2016 την οποία, και αυτή, έχει υποβάλει με τις τριμηνιαίες.
 
γ) Ο μηχανικός δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, και
 
δ) Εχει δηλωμένη ως επαγγελματική του έδρα, την κατοικία του (δηλ. δεν διατηρεί και κάποια άλλη επαγγελματική εγκατάσταση πέραν της κατοικίας του)
 
Οπως κατάλαβες, θα με ενδιέφερε το σκεπτικό σου αν: δεν εμπίπτει κατά τη γνώμη σου.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Πάνο την καλησπέρα μου,

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω να καταλάβω με αυτά που αναφέρεις (αν διαφωνώ μαζί σου), θα μ' ενδιέφερε, αν υπάρχει η διάθεση, να μου διευκρινήσεις αν ο παρακάτω μηχανικός, κατά την γνώμη σου, δεν εμπίπτει στο άρθρο 12 περ. στ' του ΚΦΕ καθώς και τον λόγο για τον οποίο (αν) θεωρείς ότι δεν εμπίπτει.
 
Εχουμε λοιπόν τα παρακάτω δεδομένα:
α)Ενα παραστατικό 15.000€ στην "ΕΤΑΙΡΕΙΑ Α.Ε." (νομική οντότητα) με την οποία έχει έγγραφη σύμβαση από 1/1/2016-5/2/2016 την οποία παρεμπιπτόντως την έχει υποβάλει με τις τριμηνιαίες. (Είναι τυχερός και σε 35 μέρες έβγαλε 15.000€)
 
β) Ενα παραστατικό 80€ στον Γιάννη (ιδιώτης) με τον οποίο έχει έγγραφη σύμβαση από 1/6/2016-10/6/2016 την οποία, και αυτή, έχει υποβάλει με τις τριμηνιαίες.
 
γ) Ο μηχανικός δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, και
 
δ) Εχει δηλωμένη ως επαγγελματική του έδρα, την κατοικία του (δηλ. δεν διατηρεί και κάποια άλλη επαγγελματική εγκατάσταση πέραν της κατοικίας του)
 
Οπως κατάλαβες, θα με ενδιέφερε το σκεπτικό σου αν: δεν εμπίπτει κατά τη γνώμη σου.

 

Καλησπέρα Γιώργο,

Σχολιάζοντας αποκλειστικά το κείμενο του νόμου (και χωρίς να έχω κάποιες γνώσεις λογιστικής) θεωρώ ότι εφόσον δε διευκρινίζεται στο νόμο εάν οι εργοδότες φυσικά πρόσωπα είναι αποκλειστικά επιτηδευματίες ή και ιδιώτες (π.χ. ο Γιάννης που αναφέρεις) ο μηχανικός εμπίπτει στην διάταξη του 12 στ. 

Ωστόσο μπερδεύομαι λίγο με τους χρόνους που όρισες, αν παίζουν κάποιο ρόλο στο αν εμπίπτει ή όχι.

Με κάθε επιφύλαξη πάντα καθώς είμαι μηχανικός και όχι λογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.