Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετα: Τι αλλάζει στις άδειες δόμησης - Πώς θα χτίζουμε χωρίς την έγκριση της υπηρεσίας δόμησης


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

και επειδή μόνοι μας ούτε μια τρύπα στο νερό δεν είμαστε ικανοί να κάνουμε, ας πάρουμε τη νομοθεσία μιας άλλης χώρας και να την αντιγράψουμε με κάποιες προσαρμογές

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@terry +1 απο μενα για ολα οσα γραφεις.Επιπλεον περα απο οσα αναφερεις εγω ειμαι υπερ της δημιουργιας ιδιωτικων Υδομ και της καταργησης των πολεοδομιων με την μορφη που λειτουργουν τωρα.Φτιαχνεις νομοθεσια , βαζεις ιδιωτικους υπαλληλους στους ελεγχους για την εκδοση αδειας εχεις και ελεγχους στην κατασκευη και εισαι κομπλε.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@terry +1 απο μενα για ολα οσα γραφεις.Επιπλεον περα απο οσα αναφερεις εγω ειμαι υπερ της δημιουργιας ιδιωτικων Υδομ και της καταργησης των πολεοδομιων με την μορφη που λειτουργουν τωρα.Φτιαχνεις νομοθεσια , βαζεις ιδιωτικους υπαλληλους στους ελεγχους για την εκδοση αδειας εχεις και ελεγχους στην κατασκευη και εισαι κομπλε.

Αυτό με το ιδιωτικό εγώ το φοβάμαι περισσότερο Ιδιωτικές εταιρίες έχουμε και για την φύλαξη σε ρόλο αστυνομικής προστασίας και άσε καλύτερα μην γράψω τίποτα παραπάνω για τις εταιρίες αυτές και με βρούνε σε κανένα χαντάκι Κάποια πράγματα πρέπει να ανήκουν στις υποχρεώσεις του κράτους και μόνο αν και ο θεσμός των ΕΔ ήταν θετικός και βοηθάει Άρα μόνο σε αρωγή προς την πολιτεία και όχι αποκλειστικά σε ιδιωτικά χέρια τέτοιες αρμοδιότητες όπως και παιδεία , υγεία κλπ Γιατί αν η προστασία του περιβάλλοντος περάσει σε ιδιώτες ζήτω που καήκαμε θα είναι σαν το παράδειγμα με τις ιδιωτικές εταιρίες αστυνόμευσης που νονοί φυλάνε από τους κλέφτες (που οι ίδιοι στέλνουν σε όποιον δεν συμμορφώνεται ) 

 

ΥΣ ελπίζω να μην διαβάζουν σαιτ μηχανικών γιατί είμαι από αυτούς που δεν συμμορφώνονται  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια, εχει αποκτηθει εμπειρια απο την καθε περιεργη υποθεση.

Εκτος σχεδιου.

Παρεκκλισεις.

Δρομοι.

Ρεματα

κτλ

 

Ας τα μαζεψουν ΟΛΑ!!!

Παρεα με εκπροσωπους συλλογων, ΔΟΚΚ, ΠΕΧΩ, ΤΕΕ.

 

Τα μαζευον ολα σε 500, 1000, 2000 σελιδες και τελος..

Το τευχος αυτο, στο Αρθρο 1, θα γραφει : "ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ : , 1, 2, 3, 5, 900., 2000, 5000, "...

 

Δεν γινεται αλλο αυτο το χαλι.

..

Και το βασικο:

ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ, θα δινει ερμηνειες.

αγαπητέ terry

Επί τέλους συμφωνήσαμε!

 

Δεν μπορεί ο ΝΟΚ να λέει

Άρθρο 35 -  Καταργούμενες διατάξεις  (ΕΝΤΟΣ, ΕΚΤ,ΟΙΚ)

Από την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργείται κάθε διάταξη, η οποία είναι αντίθετη στις ρυθμίσεις του παρόντος, με την επιφύλαξη της παραγράφου 5 του άρθρου 1 και του άρθρου 34.

 

και μετά ...ενδεικτικά 

 

Διευκρινίζεται ότι διατάξεις της πολεοδομικής νομοθεσίας οι οποίες δεν είναι αντίθετες με τις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου εξακολουθούν να ισχύουν. Ενδεικτικά αναφέρονται το άρθρο 27 παρ. 1 του Ν.1577/85 και ο Κτιριοδομικός Κανονισμός (ΦΕΚ59Δ/89) όπως ισχύει, πλην των συγκεκριμένων διατάξεων που τροποποιούνται ρητώς από τον παρόντα νόμο (π.χ. το ελεύθερο ύψος του κύριου χώρου).

 

Ούτε ο 4030  Άρθρο 45

γ. Κάθε διάταξη που αναφέρεται σε θέμα ρυθμιζόμενο από αυτόν.

 

και επομένως

ποιος υπάλληλος ΥΔΟΜ

ποιος ελ επαγγελματίας μηχανικός

ποια ΔΟΚΚ

ποια Αποκ/νη

ποιο ΤΕΕ και

τέλος ποιος Ε.Δ 

 

Μπορεί να κάνει αυτό, που όπως σωστά αναφέρεις

θα έπρεπε να το ΕΙΧΕ κάνει μια  ΟΜΑΔΑ!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ελέγχουν την έκδοση της ΟΑ οι δημόσιοι υπάλληλοι ηλεκτρονικά, που χρειάζεται να έχουν εμπειρία, και να ελέγχουν την εφαρμογή τους οι ΕΔ.

Για φανταστείτε να μην βρει το λάθος στην ΟΑ ο άπειρος ΕΔ και να το βρει μετέπειτα κάποιος μηχανικός σε μεταβίβαση. Τι θα γίνεται τότε?

Αλλά εδώ αυτοσχεδιάζουμε και δεν ψάχνουμε τους τρόπου που ακολουθούν σε άλλες χώρες.

Έψαξα για τα οικόπεδα στην Γερμανία, και είδα ότι οι εντάξεις νέων οικοπέδων στο σχέδιο πόλις ακολουθάει την δημογραφική απογραφή. Εδώ κάνουμε απογραφή χωρίς να ....άστα  

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.Σε περιπτώσεις με αυθαιρεσίες στο εξωτερικό τι γίνεται?(Η νοοτροπία στις περισσότερες χώρες δεν συμβαδίζει με την κατάσταση εδώ το ξέρω αλλά λέω δεν μπορεί όλο και κάτι θα γίνεται).Τι θεωρούν εκεί παραβάσεις(πχ εσωτερική διαμερισμάτωση -μικρές παραβάσεις θεωρουνται παράβαση?) και πως τις διαχειρίζονται (κατεδαφίσεις-πρόστιμα κτλ).Αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να μάθω

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο θεμα

 

υγ

 

υποθετω πως δεν υπονοεις οτι ειναι καιρος να ...εξαγουμε στην Ευρωπη..... "τεχνογνωσια" 

 

περι "τακτοποιησης  αυθαιρετων..." :smile: :-)

 

τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.