Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες πριν το μηχανογραφικό


konstantinos.k

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

 

¨Ηρθε η ώρα να κάνω και εγω το μηχανογραφικό μου και όπως καταλαβαίνετε υπάρχουν διάφορες σκέψεις αρκετά μπερδεμένες στο μυαλό μου.

 

Αρχικά η πρώτη μου επιλογή απ την αρχή ηταν να μπω σε ενα τμήμα HMMY (με προτίμηση στην πατρα καθώς σπουδάζει η αδερφή μου εκει).

 

Η επιλογή αυτή ήταν εύκολη καθώς ο πατέρας μου είναι ηλεκτρονικός και ηλεκτρολόγος και δουλεύουμε μαζί πλέον αρκετά χρόνια οπότε εχω εξοικειωθεί με το αντικείμενο καθώς επίσης έχω αποκτήσει και πολλές γνώσεις (εμπειρικά βέβαια, πράγμα που δεν ξέρω πόσο και αν θα με βοηθήσει στη σχολή είτε αυτή είναι HMMY είτε μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών.)

Τα μόρια που έβγαλα απ οτι φαίνεται είναι αρκετά δύσκολο να μου επιτρέψουν την εισαγωγή σε HMMY οπότε και γεννιούνται ερωτήματα για τις εναλλακτικές.

 

Μου αρέσουν αρκετά και οι υπολογιστές (περισσότερο βέβαια το τεχνικό κομμάτι αλλά και το software) οπότε σαν δεύτερη επιλογή λέω  να βάλω τα τμήματα μηχανικών ηλεκτρονικων υπολογιστων και πληροφορικης.

Μετά μηχανικων πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων. 

Αλλά απ οτι διαβάζω δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα πράγμα που σημαίνει οτι δεν έχω δικαίωμα υπογραφής? (Με ενδιαφέρει πολύ η σχολή πυο θα τελειώσω να μου δίνει δικαίωμα υπογραφείς ειδικά σε ηλεκτρολογικά σχέδια)

 

Αφού λοιπόν, διαβάζω οτι δεν δίνουν δικαίωμα υπογραφης μπήκα στο τρυπάκι να σκεφτώ σαν επιλογή και πολιτικούς και μηχανολόγους μηχανικούς.

Ποια η αποψη σας γι αυτο?

 

τελευταία θα βάλω μονο τει ηλεκτρολογων μηχανικων πατρα και αθηνα.

 

Οπως βλέπετε τα πράγματα είναι μπερδεμένα οπότε οποιαδήποτε αποψη ή διευκρίνιση σε κάτι που ίσως λεω λάθος είναι πολύτιμη. ευχαριστω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η σχολή ΗΜΜΥ στα Χανία θα μετονομαστεί σε Ηλεκτρολόγων μηχανικών. Από εκεί και πέρα και οι σχολές Μηχανολόγων έχουν παρόμοια δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω σαν ηλεκτρονικος ή σαν μηχανικος υπολογιστων να σου δινει το δικαιωμα σε υπογραφες ηλεκτρολογικων σχεδιων.

Ο πατερας σου με τι ακριβως ασχολειται γιατι ηλεκτρολογος και ηλεκτρονικος ειναι δυο ξεχωριστα επαγγελματα.

Και τριτο βεβαια ο μηχανικος υπολογιστων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω σαν ηλεκτρονικος ή σαν μηχανικος υπολογιστων να σου δινει το δικαιωμα σε υπογραφες ηλεκτρολογικων σχεδιων.

Ο πατερας σου με τι ακριβως ασχολειται γιατι ηλεκτρολογος και ηλεκτρονικος ειναι δυο ξεχωριστα επαγγελματα.

Και τριτο βεβαια ο μηχανικος υπολογιστων.

Μερικοί λένε οτι υπογράφουν άλλοι λενε οτι υπογράφουν μέχρι κάποιας ισχύς και αλλοι οτι δεν υπαγραφουν καθολου, αλλα τι ισχυει τελικα...

και με τα δυο ασχολείται καθώς έχει δυο πτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτρονικοι μηχανικοι δεν υπογραφουν ηλεκτρολογικες/μηχανολογικες εγκαταστασεις. Αλλα οπως ειπα η σχολη του πολυτεχνειου Κρητης θα μετονομαστει.

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτρονικοι οπως και οι Η/Υ δεν εχουν δικαιωμα υπογραφης Η/Μ.

Τωρα αν υπογραφουν στη ζουλα ή βαζουν αλλον να υπογραφει αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Οπως και η μετονομασια μια σχολης δεν συνεπαγεται αυτοματα δικαιωματα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/22846-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%95/page-2

Εχει συζητηθει και εδω.δεν εχει δικαιωματα για ηλεκτρολογικα .

Νομιζω τους δινει το δικαιωμα μεχρι καποια ισχυς με εξετασεις αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει να ασχοληθείς ως τεχνικός υπολογιστών επέλεξε σχετικά τμήματα μιας και υπάρχουν αρκετά περιθώρια για επαγγελματική αποκατάσταση. το θέμα με τα δικαιώματα δεν το ξέρω. Σαν πολιτικός μηχανικός θα πρέπει εξαρχής να έχεις στο νου σου να μεταναστεύσεις. Μηχανολόγος μηχανικός επίσης, αλλά υπάρχουν ακόμα κάποια περιθώρια στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ως μηχανολόγος όμως θα έχεις και την υπογραφή.

 

Αφού θες υπογραφή πρώτα ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, μετά μηχανολόγοι, μετά ναυπηγοί (αν είσαι αθηναίος), και τέλος τεϊ ηλεκτρολογίας.

δεν πρέπει να βάλεις ενδιάμεσα στα αει και τα τει σχολές πληροφορικής ή οτιδήποτε άλλο (πχ πολιτικούς μηχανικούς).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.