Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

K.Y.E. - Tακτοποίηση - Θεσεις Παρκινγκ


Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Θέλω να βγάλω άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος.

 

Κατά την έκδοση της οικοδομικής άδειας ο χώρος είχε χρήση ως εμπορικό κατάστημα. στη συνέχεια γίνεται τακτοποίηση για αλλαγή χρήση απο εμπορικό κατάστημα σε κατάστημα συνάθροισης κοινού - υγειονομικό κατάστημα.

 

 

Εγω τώρα θελω να του εκδόσω άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (νεος ιδικτήτης).

 

Το κατάστημα ειναι εντάξει ως προς τη χρήση. Τι γίνεται όμως με τις θέσεις στάθμευσης; θα πρέπει να ξαναυπολογίσω ποσσες θεσεις απαιτούνται ύστερα απο την αλλαγή χρήσης απο την αρχική άδεια για να δώσω τη δήλωση μου οτι ολα ειναι νόμιμα;

 

κατα την τακτοποίηση καταργήθηκε η μια θέση στάθμευσης που υπήρχε για το κατάστημα.

 

ευχαριστω.

Edited by Μουστάκας Β.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Εχω δει το σχετικό θέμα αλλά εγω διαφοροποιούμαι στο εξης.

 

Ο συνάδελφος παει κανονικά με αλλαγή χρήσης και τη κανονική οδο...

 

εγω εχω μια ανώμαλη κατάσταση. εχει γίνει τακτοποίηση για αλλαγή χρήσης απο κύρια σε κύρια (απο κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος).

 

αυτο που ρωταω είναι οτι λογο της τακτοποίησης πέρνω αφεση αμαρτιών για τις θεσεις πάρκινγκ ή πρεπει να τις βρω?

 

δηλαδή με την τακτοποίηση έλυσα το θεμα της αλλαγης χρήσης αλλά πρέπε τωρα να λυ΄σω και το θέμα θεσεων στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

το επισημαίνω αυτο γιατι στη δήλωση γράφουμε οτι ειμαστε νόμιμοι σύμφωνα με τον οικοδομικό και κτιριοδομικό κανονισμο...

Link to comment
Share on other sites

H τακτοποίηση αλλαγής χρήσης δημιουργεί αναστολή κυρώσεων. Δεν σε απαλλάσσει από άλλες απαιτούμενες εγκρίσεις για μια άδεια λειτουργίας.

Άρθρο 24 παρ 6

6. Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις δια−
τάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), 
4014/2011 (Α΄ 209) και του παρόντος, δεν συνεπάγεται 
απαλλαγή αυτών των κατασκευών από άλλες τυχόν 
προβλεπόμενες ή απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που 
αφορούν στη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη απάντηση!!!!

 

+1 στη φήμη!!!

 

Αρα πρέπει να κοιτάξω για τις θέσεις στάθμευσης!!!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου άποψη ότι δεν αναφέρεται στις θέσεις στάθμευσης αλλά σε τυχον άλλους κτιριοδομικούς, πυροσβεστικούς, υγειονομικούς όρους και λοιπά σχετικά με την έκδοση της άδειας και όχι στις θέσεις στάθμευσης.

 

Αυτό το λέω γιατί όπως και σε άλλες περιπτώσεις αυθαιρέτων αλλαγών χρήσεων κτλ όπως αποθήκες σε σπίτια κτλ....δεν γίνεται πουθενά αναφορά στις

θέσεις στάθμευσης, ούτε για το πως μπορεί να επιλυθεί το θέμα δλδ όντως παίρνεις άφεση στο συγκεκριμένο θέμα αφού έχεις τακτοποιήση...αλλιώς δεν θα είχε νόημα η τακτοποίηση αλλά θα έκανες την αλλαγή χρήσης κανονικά

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ και εγω να καταλάβω τι γίνεται.... γι ' αυτο το έγραψα εδω για να δουμε τι λεει η κοινή λογική.

 

Απο την άλλη που να ρωτησεις ? η πολεοδομία θα σου πει εγω δεν ειμαι υπεύθυνη για τις άδειες λειτουργίας, ο δημος θα σου πει ρωτα τη πολεοδομια εμεις απλα μαζευουμε τα διακιολογητικα και δινουμε το οκ....

Link to comment
Share on other sites

παμε λοιπον στο σαιτ του Δημου Καλαμαριας

να δουμε τι ζηταει

 

http://www.kalamaria.gr/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=47&id=88&Itemid=731

 

και εδω

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?item_id=9398&cat_id=706

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

 

Επανέρχομαι ομως στο αρχικό ζητουμενο... εδω δεν εχουμε ενα κατάστημα υγειονομικού ενδαφεροντος που εγινε υο κανονική διαδικασια αλλά ύστερα απο τακτοποίηση με το Ν.4178. Έτσι λοιπόν μπορούμε να παρακάμψουμε το θεμα των θε΄σεων στάθμευσης; 

 

Αναφέρω το πολύ εύστοχο επιχείρημα του συναδέλφου που λέει οτι οταν κανουμε τακτοποίηση απο αποθηκη σε κατοικία κανεις δ εμας ζητάει θεση στάθμευσης.... το ίδιο πρόβλημα δεν ειναι και εδω;

 

 

υ.γ. το μαγαζί στο αρελθόν λειτουργούσε ως κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (κακως) και το αποδεικνύει η τοτε άδεια λειτουργίας. δεν ηταν ομως νόμιμο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.