Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

mac και μόνο mac!

archicad φυσικά.

Ναι, το autocad δεν υπάρχει για mac και δεν χρειάζεται σε τίποτα. Και μην μου πείτε ότι το autocad είναι λογισμικό για μηχανικούς, ένα τεχνολογικό απολίθωμα είναι, και το έχει καταλάβει και η Autodesk και γιαυτό αγόρασε το Revit. Απλά στην Ελλάδα είμαστε πίσω και οι εξελίξεις αργούν. Για το ζήτημα της συνεργασίας σας πληροφορώ ότι το archicad εξάγει και διαβάζει μια χαρά αρχεία dwg και dxf. Αλλωστε για το θέμα της συνεργασίας μεταξύ μηχανικών το μέλλον είναι τα IFC http://en.wikipedia.org/wiki/Industry_Foundation_Classes

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη (έχουμε και οικογενειακές υποχρεώσεις και μόνο δύο χέρια)

:oops::oops: Δεν αναφερόμουνα σε εσένα προσωπικά... Πάντως ευχαριστώ όπως και αν έχει!

 

Όποιοι άλλοι θέλουν να προσφέρουν την εμπειρία τους καλοδεχούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
mac και μόνο mac!

archicad φυσικά.

Ναι, το autocad δεν υπάρχει για mac και δεν χρειάζεται σε τίποτα. Και μην μου πείτε ότι το autocad είναι λογισμικό για μηχανικούς, ένα τεχνολογικό απολίθωμα είναι, και το έχει καταλάβει και η Autodesk και γιαυτό αγόρασε το Revit. Απλά στην Ελλάδα είμαστε πίσω και οι εξελίξεις αργούν. Για το ζήτημα της συνεργασίας σας πληροφορώ ότι το archicad εξάγει και διαβάζει μια χαρά αρχεία dwg και dxf. Αλλωστε για το θέμα της συνεργασίας μεταξύ μηχανικών το μέλλον είναι τα IFC http://en.wikipedia.org/wiki/Industry_Foundation_Classes

 

Συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα MAC είναι κορυφαία. 2 (ισως και 200) σκάλες ανώτερα από τα PC. Έχει πάρει πρόσφατα φίλος ένα και η σύγκριση τους με τα svista σχεδόν μηδενίζει τα δεύτερα.

 

Παρ όλα αυτά όμως ΔΕΝ έχουν τις εφαρμογές που υπάρχουν για PC- windows. Εγώ σκέφτηκα τι προγράμματα δουλεύω και είδα πως το 50% σχεδόν δεν υπάρχει σε MAC. Τώρα αν είναι να πάρω MAC για να το δουλεύω σαν PC (γιατί γίνεται και αυτό και μάλιστα άψογα) δεν αξίζει τον κόπο.

 

Achille για το AutoCAD συμφωνώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν εγώ χρησιμοπποιώ μόνο mac. Το θετικότατο είναι ότι όλοι οι drivers επεξεργάζονται πρώτα από την apple εξασφαλίζοντας ότι οι περιπτώσεις ασυμβατότητας θα είναι ελάχιστες (μιλώντας για τις ίδιες εκδόσεις μηχανημάτων).

 

Δεύτερον αυτό που ειπώθηκε για την έλλειψη προγραμμάτων στα mac δεν ισχύει πλέον για τον εξής λόγο: με τους Intel επεξεργαστές ο mac φορτώνει τα windows xp η vista (λογικά τα xp σας νοιάζουν διαφορετικά έχετε ψυχολογικά προβλήματα :P) σαν δεύτερο λειτουργικό από default ή με την αγορά και του Parallels ή του vmware τρέχει κάποιος τα windows ταυτόχρονα με το leopard (τι μανία με τα αιλουροειδή πάντως...;) ) εξασφαλίζοντας άμεση "συνενόηση/επικοινωνία" των προγραμμάτων που τρέχουν σε Win με αυτά που τρέχουν στο mac. Για να σας δώσω να καταλάβετε, το mac αντιμετωπίζει τα win σε αυτήν την περίπτωση σαν ένα ακόμη πρόγραμμα το οποίο τρέχει σε ένα δικό του παράθυρο... Π.χ. τρέχετε το ένα πρόγραμμα που βασίζεται σε mac και ταυτόχρονα το autocad στο παράθυρο των win. To φοβερό χαρτί της υπόθεσης είναι ότι δεν χρειάζεται reboot για να μεταφέρετε την δουλειά σας από τον ένα πρόγραμμα στο άλλο και από το ένα λειτουργικό στο άλλο.

 

ρεζουμε: ο mac μου έχει κάνει ότι του έχω ζητήσει χωρίς να μου κολλήσει ποτέ και χωρίς να με φέρνει στο δίλημα των εφαρμογών.

 

apple και ξερό ψωμί!

 

edit:

ξέρω πως θα ακουστεί περίεργα αλλά θα το πω

 

στα mac δεν παίζουν "σπασμένα"

γι'αυτό είναι τόσο πίσω ;)

 

μια χαρά παίζουν... για πότε κυκλοφορούν μαύρες σουιτες προγραμμάτων (ιδίως της adobe βλ. photoshop/illustrator Κλπ) για mac... συχνά πριν σπαστούν για win καθώς στα mac δεν υπάρχει registry...

 

και με την νέα γενιά (αυτήν χρησιμοποιώ) δεν έχω πετύχει ασυμβατότητες. οκ στο παμπάλαιο scanner μου έβαλα generic drivers. και λοιπόν? Ποντίκια (αλλάζω συχνα...έχουν την τάση να τα εκμηδενίζω :D ) μου δουλεύουν όλα άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ξεκίνησα αυτό το θέμα θέλοντας να ενημερωθώ σχετικά με τις εναλλακτικές επιλογές σε επίπεδο software

 

Αυτό που νομίζω ότι ενδιαφέρει πρωτίστως είναι οι εφαρμογές που χρησιμοποιεί ένας μηχανικός στην Ελλάδα για να κανει τη δουλειά του. Μέχρι στιγμής έχουν υποδειχτεί κάποια προγράμματα, αρχιτεκτονικά - σχεδιαστικά κυρίως όπου πραγματικά ενδέχεται οι επιλογές να είναι καλύτερες από τα windows. Yπάρχουν όμως και τόσοι άλλοι τομείς που δεν έχει ακουστεί μέχρι στιγμής τίποτα ή ελάχιστα πράγματα (Η/Μ, στατικά κτλ). Για αμοιβές ή άλλα εξειδικευμένα προγράμματα δεν το συζητώ...

 

Αν είναι να κάνω dual boot ή να χρησιμοποιώ virtual machines το κάνω και μέσα από linux που είναι και ανοιχτού κώδικα. Επιπροσθέτως τα vm δεν είναι η βέλτιστη λυση καθώς αυξάνονται οι απαιτήσεις σε hardware. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στην τελική αν είναι να αγοράσω mac για να τρέχω τελικά πάλι xp άστο να πάει στο .........

 

Ασφάλεια στο browsing (και όχι μόνο), όμορφο περιβάλλον εργασίας, λειτουργικό με προηγμένο Window Manager και εφέ υπάρχουν και αλλού στην τελική.

 

Επισης πληροφοριακά αναφέρω ότι το Sofistic έχει έκδοση για Unix άρα λογικά τρέχει και σε mac.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πληροφοριακά αναφέρω ότι το Sofistic έχει έκδοση για Unix άρα λογικά τρέχει και σε mac.

 

Ναι και σε linux

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

προγραμματα που χρησιμοποιώ σε imac...

archicad

artlantis

photoshop

polis σε vm (τι να κανουμε παντα θα υπάρχουν ιοι στην ζωή μας... ενας από αυτούς θα ειναι τα windows και ιδίως στην ελλάδα που ολοι οι developers δεν υποστηρίζουν τις εφαρμογές τους σε mac)

και τώρα κοιτάω το archiphisyk για βιοκλιματικά...

τι αλλα θελετε για σχεδιαστικά?

δεν χρειαζονται.

(α! τωρα θα απαντήσουν ολοι οι πολ.και μηχ. μηχανικοι...ναι δεν μπορώ να σας βοηθήσω)

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου και εμένα να προσθέσω την άποψή μου στη συζήτησή σας με καλοπροαίρετη ΠΑΝΤΑ διάθεση και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.

Ένας λόγος υπάρχει για να απαρνηθείς τα PC και να χρησιμοποιήσεις Mac :

ΜΟΝΟ αν δεν μπορείς με το PC να κάνεις τη δουλειά σου ! ! !

Από τη στιγμή όμως που μπορείς, τότε ποιός ο λόγος να μπείς στη διαδικασία να αγοράσεις έναν άλλο αρκετά ακριβότερο υπολογιστή, με δυσεύρετα περιφερειακά και ελάχιστες δυνατότητες μελλοντικής αναβάθμισης ?

Επιχειρήματα του τύπου ''τα mac είναι καλύτερα'' δεν νομίζω πως καλύπτουν κανένα και τα επιχειρηματικά λάθη του Steve Jobs (αυτού του κατά τα άλλα λαμπρού μυαλού) έχουν φτάσει σε αυτό το βαθμό απαξίωσης τα mac. ( και μην αναφερθείτε σε πυροτεχνήματα τύπου ipod, iphone etc...Είναι παντελώς άσχετα .)Θα μπορούσε να είναι αυτός στη θέση του αδιαμφισβήτητου ηγέτη της αγοράς της πληροφορικής εδώ και πολλά χρόνια, αλλά οι εμμονές του τον έκαναν ουραγό.

Καλώς ή κακώς ( όσο και αν συμφωνούμε πως η κάθε πλατφόρμα έχει τα + και τα - της ) , πιστεύω πως αυτή των win είναι η καταλληλότερη για τον μηχανικό.

Πλέον όλα τα προγράμματα τρέχουν σε win, περιφερειακά βρίσκεις και στα περίπτερα, η ανταλλαγή αρχείων μεταξύ συναδέλφων είναι παραπάνω από εξασφαλισμένη και όλα τα άλλα + που ανέφεραν οι συνάδελφοι.

Είναι βαρύ το τίμημα απλά για να ξεχωρίζεις . . .

Link to comment
Share on other sites

Είναι βαρύ το τίμημα απλά για να ξεχωρίζεις . . .

 

το θέμα δεν ειναι αν ξεχωρίζεις ή οχι, αν θες να ικανοποιήσεις την επιδειξιομανια σου ή δεν ξέρω και γω τι άλλο....

Aν θες να πάρεις ένα επαγγελματικό εργαλείο που το βασικότερο απ'όλα ειναι να σου παρεχει σταθερότητα τότε παιρνεις mac.

Είναι από τα βασικότερα χαρακτηριστικά τα οποία κάνουν ένα εργαλείο Α-ΞΙ-Ο-ΠΙ-ΣΤΟ.

Εσύ τι θες για την δουλεία σου?

Μπλέ οθόνες, κολλήματα, restart, reboot και Ctrl+Alt+Delete? Δεν τα βαρεθήκατε....?\

Και αν η ελληνική αντιπροσωπία είχε το σκεπτικό των mac τοτε θα πράγματα θα ήταν σαφως καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.