Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

Το excel είναι 100% συμβατό ή θα πάρεις αρχείο από συνάδελφο π.χ. πίνακα αναλογιών και θα στον τυπώνει σε 2 σελίδες και θα πρέπει να φας 1 ώρα για μορφοποίηση κτλ?.

 

Ναι. Τουλάχιστον ως τώρα δεν έχζω συναντήσει ποτέ πρόβλημα και έχω εγκατεστημένη την σουίτα 2008 για mac (όχι μέσω windows).

pv-t solar δεν σε έπιασα. Και εγώ τα ανοίγω μόνο όταν θέλω τα win....επίσης δεν μου έχει κρασάρει ποτέ τα win ακόμα και όταν ψάχνομαι στο autocad μέσω fusion. Πάντως δεν το έχω λιώσει το autocad για να ξέρω τα όρια του μηχανήματος... και υπ' όψην ότι έχω το ταπεινό μικρό της σειράς 13 αλουμινένιο macbook (όχι pro) με την αρχική του μνήμη των 2 giga, δηλαδή αν σήμερα πάρει κάποιος έναν macbook pro αναμένει πολύ καλύτερες επιδόσεις από αυτές που περιγράφω.

 

(αν μιλάμε για photoshop πρώτα βγήκαν για macos τα της adobe οπότε περιττά τα λόγια).

 

Πάντως γραφίστες, αρχιτέκτονες και μουσικοί χρησιμοποιούν κατ εξοχήν mac.

 

 

με εξαίρεση τους αρχιτέκτονες για τους οποίους δεν γνωρίζω, για όλα τα άλλα δηλώνω ότι αυτά ακριβώς γνωρίζω από πρώτο χέρι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι είναι καθαρά ένα virtual machine ή σε πρήζει στην αρχή με ερωτήσεις αν θες να το χρησιμοποιήσεις; Γιατί έχω την εντύπωση ότι το VMware μοιράζεται την toolbar του mac και δεν ξέρω κατά πόσο αργούν οι εφαρμογές του mac όταν έχεις ανοιχτό το virtual machine. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά νομίζω πως έχει αυτήν τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

παίδες αν έχετε περισσότερους του ενός επεξεργαστές λογικά δε θα αντιμετωπίζετε πρόβλημα με τις περισσότερες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

παίδες αν έχετε περισσότερους του ενός επεξεργαστές λογικά δε θα αντιμετωπίζετε πρόβλημα με τις περισσότερες εφαρμογές.

 

Duo power. Ο πατέρας μου έχει έναν mac pro στην δουλειά με δύο quad! :shock: και να φανταστείς ότι δεν τρέχουμε τπτ logic και final cut... απλά το μηχάνημα σκίζει.

 

pv-t solar ανοίγω κανονικά τον mac, επιλέγω μετά να τρέξω το πρόγραμμα VMware Fusion και εκεί έχω μια λιστα με ποια λειτουργικά θέλω να τρέξω (προσωρινά win xp μόνο αν θέλω φορτώνω και linux αλλά για μένα δεν έχει νόημα). Ξεκινάω τα win και μέσα σε παράθυρο ακολουθείται η διαδικασία εκίνησης των win σαν να ήταν πρόγραμμα. Για να σου δώσω να κταλάβεις, βλέπω ένα tutorial pdf από τον reader από περιβάλλον mac στο ένα παράθυρο και στο άλλο τρέχω τα win και autocad. Μάλιστα έχω άμεση πρόσβαση δηλαδή κάνω copy με drag n drop από το ένα λειτουργικό στο άλλο. Και τώρα που τα γράφω αυτά, ξεχάστηκα και έκανα update τα win:rolleyes: Άντε περίμενε να κλείσουν:P

 

Καλά αυτό το McAfee τι σπαστικό πράγμα.. γενικά όλα τα antivirus... πλέον όταν ανοίγω win απλά δεν θα είμαι συνδεδεμένος στο νετ...και μην ρίξει κανείς την χαριτωμενιά να σας γράψω από internet explorer γτ δεν θα το αντέξω (πάλι) :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σαν τα parallels προγραμματάκι κανονικά. Τί λες τώρα μετά το safari και τα λειτουργικά πλήκτρα ή το touchpad το χάος. Πάω σε άλλα λαπτοπ να κάνω με τρία δάκτυλα previous - next και μόνο που δε βγαίνει μούτζα στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σαν τα parallels προγραμματάκι κανονικά. Τί λες τώρα μετά το safari και τα λειτουργικά πλήκτρα ή το touchpad το χάος. Πάω σε άλλα λαπτοπ να κάνω με τρία δάκτυλα previous - next και μόνο που δε βγαίνει μούτζα στην οθόνη.

 

γτ με τα 4 δάκτυλα πάνω καθαρίζει και βγαίνει desktop, 4 δάκτυλα κάτω για το πιο φοβερό alt+tab που υπάρχει. Καλά τα spaces άπαιχτα και χωρίς φόρτο, όσο για το safari εγώ προτιμώ ακόμη firefox λόγω του tree style tab browsing και το cover flow δεν με εντυπωσιάζει αρκετά ώστε να αλλάξω!8-)

 

Και τεράστια μαγκιά το scroll με 2 δάκτυλα προς όλες τις κατευθύνσεις, όχι θα περιμέναμε τα ποντίκια! (αν και έχει βγάλει τώρα το mοuse της με μπίλια αντί για ροδέλα για αυτόν τον λόγο). Ποντίκι πλέον μόνο στις αποπειρες με το autocad. Και φυσικά για μένα που ασχολούμαι με photoshop το zoom in/out και rotation με 2 δάκτυλα συντομεύουν δραματικά τον χρόνο δουλειάς.

 

Εμένα το μόνο που με χαλάει έιναι ότι δεν έχω πλήρες πληκτρολόγιο... ναι μου έχει χρειαστεί το page up και το delete μην γελάτε!!!!:P

 

όσο για την ταινία είδα το trailer στο youtube...θα την τσιμπήσω!

 

edit: από ότι βλέπω υπάρχουμε και μερικοί που δουλεύουμε mac αποκλεισιτκά. Με αφορμή το παρών νήμα δημιούργησα μια σχετική δημόσια ομάδα. βλ και εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.