Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

το mtbf ενός σωστού τροφοδοτικού είναι 100000 ώρες σε πλήρες φορτίο στους 25℃.

Όσο μειώνεται η ροή αέρα μέσα στο τροφοδοτικό λόγω κακής τοποθέτησης των εξαρτημάτων του υπολογιστή και του ίδιου του κουτιού τόσο αυξάνεται η θερμοκρασία του.Όσο αυξάνεται η θερμοκρασία χώρου τόσο αυξάνεται και η θερμοκρασία του τροφοδοτικού. Όσο συσσωρεύεται σκόνη στις οπές εξαερισμού και μέσα στο τροφοδοτικό τόσο αυξάνεται η θερμοκρασία του.

Η αύξηση της θερμοκρασίας προκαλεί και μείωση του αναμενόμενου χρόνου ζωής του τροφοδοτικού. Επιπλέον η απόκλιση της τάσης τροφοδοσίας από τις φυσιολογικές τιμές προκαλεί και αυτή μείωση του χρόνου ζωής ή και στιγμιαία καταστροφή.

Όλα τα παραπάνω είναι θέμα του χρήστη να τα προβλέψει και να τα εξαλείψει εξασφαλίζοντας ένα φυσιολογικό χρόνο ζωής στο μηχάνημά του. Ακόμα η αγορά μηχανημάτων χαμηλής ποιότητας που δεν έχουν τους αντίστοιχους mtbf των κανονικών είναι και αυτό θέμα χρήστη.

Τώρα κατά την γνώμη μου στην εκατοντάδα εγκαταστάσεων που έχω περάσει και που οι υπολογιστές δούλευαν συνήθως 24x7 τα τροφοδοτικά τους δεν καιγόντουσαν κάθε τρία χρόνια, μάλλον προς τα 8-10

Link to comment
Share on other sites

Xmmm, μάλιστα. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να άντεξε το μηχάνημά του 8-10 έτη με λειτουργία 24/7. Το τροφοδοτικό που είχε καεί στα 3 χρόνια μάλλον θα ήταν ελαττωματικό, γιατί το τελευταίο έτος μύριζε μυρωδιά καμμένου, δηλαδή από τα 2 έτη κιόλας χωρίς λειτουργία 24/7 άρχισε το πρόβλημα. Το pc δεν το έχω καθαρίσει ποτέ εδώ και 5 χρόνια, ελέγχω τις θερμοκρασίες του μηχανήματος με το λογισμικό CPUID HW Monitor και τις βγάζει φυσιολογικές στο καλοκαίρι με ζέστη, αν δώ οτι ξεπερνάνε το όριο θα το στέιλω για καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοροτικο ειναι το προβλημα??

Απο τα "φτηνα" τμηματα του υπολογιστη ειναι.

Ας το αλλαξουμε.

Και σε μενα εχει κρατησει τροφοδοτικο πανω απο 10 ετη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε γιώργο.

 

Οταν στήνουμε ένα πισί ξεκινάμε απ'το τροφοδοτικό και το κουτί. Ενα τροφοδοτικό δε χρειάζεται να είναι περίσσειας ισχύς, αλλά να'ναι bronze,silver,gold certified, να'χει καμμια 30-40-50Α στο +12V. Φυσικά να έχει τα απαραίτητα protections, όσα μπορεί ένα τροφοδοτικό.

Αυτά λοιπόν έχουν το λιγότερο 5 έτη εγγύηση, και ειναι αυτά που ένα 600W ονομαστικά, κοστίζει 100ε+ (περίπου οι τιμές, εχω καιρό να τα κοιτάξω). Προσωπικά το τροφοδοτικό μου είναι στη 5ετία με 24/7/365 το πισί ανοικτό. Και τα παλαιότερα χρόνια, έκανε O/C, έπαιζε παιχνίδια βαριά κτλ. Ολα αυτά δίχως κίχ.

Ενα σοβαρό κουτί, εχει το μειονέκτημα της σκόνης, αλλά αερίζει σωστά τα κυκλώματα. Πράγμα το οποίο βοηθάει το πισί να αντέξει αιώνες.

Επίσης το επόμενο σοβαρό κομμάτι είναι η μητρική...Και σε αυτήν πλέον τα κυκλώματα είναι ίδια πανω κάτω με μικροδιαφορές, αλλά αλλάζουν τελειώς τα υλικά συναρμολόγησης...

 

Αυτά απο μένα.

 

Περί μακ, εχω αναλύσει ξανά τις απόψεις μου...Ομορφα,χρυσιά,κουκλιά,δεν ασχολείσαι,μουράτα, αλλά για μηχανικό είναι 2 ματς. Δεν έχουν value for money. Κατά τ'αλλα τα σέβομαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

   Η δική μου εμπειρία μου δείχνει ότι αγοράζοντας προϊόντα με πολλά χρόνια εγγύησης είναι ποιοτικά,  όπως χαρακτηριστικά αναφέρθηκε το θέμα ενός τροφοδοτικού. Εγώ διαθέτω 9 ετών σταθερό υπολογιστή και αντίστοιχων ετών laptop τα οποία αποδείχτηκαν σκυλιά καθώς δεν μου έβγαλαν προβλήματα ποτέ. Ο σταθερός δουλεύει 24/7 και δεν έχει κάνει κιχ. 

   Η απορία μου αφορά τους υπολογιστές της apple λόγω mac os. Η λύση hackintosh δεν θα με ενδιέφερε τελικά για τον λόγο ότι πρέπει να ψάχνεσαι για συνεχώς αναβαθμίσεις και αλλαγές σε επίπεδο hardware. Οπότε αν είναι να πάει κάποιος σε mac ας εξετάσει την περίπτωση να πάρει ένα μηχανάκι της apple. Θα μπορούσε κάποιο από τα μηχανάκια της να αντεπεξέλθει στις ανάγκες ενός μηχανικού? όπως σε σχεδιαστικά προγράμματα, υπολογιστικά, rendering. Εξαιρούμε το μοντέλο mac pro καθώς το κόστος του είναι πολύ μεγάλο(κανά τριχίλιαρο). Τέλος, αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο mac ας μας πει εντυπώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να είναι αλήθεια ότι δεν είμαστε και πολύ αντικειμενικοί, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι.

 

Προσωπικά δουλεύω σε έναν iMac και σε ένα MacBook Pro από το Μάιο του 2001 (ας είναι καλά το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ). Μπορώ να πω ότι δουλεύω κανονικά, ότι δουλειά μου έχει προκύψει, χωρίς κανένα πρόβλημα. Αρκετά προγράμματα υπάρχουν πλέον και καθαρά για mac (πχ Autocad for mac, ArchiCAD) και μάλιστα μπορείς να τα βρεις σε διάφορα "μαγαζιά". Προγράμματα τύπου ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, μπορείς κάλλιστα να τα τρέχεις είτε μέσω VM (virtual machine), είτε εάν είναι βαριά και θέλουν ΟΛΟΥΣ τους πόρους του mac σου, boot άροντας το mac σε windows (πχ κάτι προσομοιώσεις υπαίθριων χώρων που έτρεχα με ένα πρόγραμμα για windows, είχα ξεκινήσει τον iMac σε windows και δούλευε για 4 μέρες).

 

Γενικά, εάν ξέρεις λίγα πράγματα περί υπολογιστών, τότε μπορείς να λειτουργείς άνετα και με windows και με mac.

 

Το θέμα είναι το κεφάλαιο που θα διαθέσεις και κατά πόσο είσαι έτοιμος για αυτήν την αλλαγή (και κατάθεση χρημάτων).

 

Προσωπικά, ως μόνο πρόβλημα εντοπίζω το ότι τώρα πλέον δεν θα μπορούσα να γυρίσω σε windows. Κοινώς, το πρόβλημα είναι ότι όοοοοταν χρειαστεί να αλλάξω υπολογιστή, τότε θα ξαναπάρω mac.

 

 

ΥΓ: Για ότι άλλο θες ρώτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το imac ουσιαστικά είναι ένα laptop, επειδή έχει laptop parts, συνδυασμένο με μία υψηλής ανάλυσης οθόνη ειδικά το 27άρι. Καθώς περνούν τα χρόνια και το hardware μένει πίσω όπως τώρα το δικό σου, μοντέλο 2011, μπορεί να συνεχίσει να σηκώνει τα καινούργια προγράμματα cad ή ότι άλλο λογισμικό χρησιμοποιεί ένας μηχανικός?

Δηλαδή, αντέχει στο χρόνο?

Καθώς δεν έχω παρατηρήσει να χρησιμοποιούν τυπικά laptop για δουλειά, παρά μόνο workstation laptops τα οποία διαθέτουν κάρτες γραφικών ανάλογες για χρήση cad και άλλων φωτορεαλιστικών, rendering κτλ, ενώ ακόμη και επεξεργαστές πιο καλούς από τον επίσης γνωστό i7 4770.

Τέλος, τα χρήματα για την απόκτηση ενός imac 27άρι με δυνατά χαρακτηριστικά κοστίζει όσο και ένα τέτοιο όπως προανέφερα laptop.    

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τον 1ο imac τον είχα πάρει early 2011. Όταν όμως βγήκε ο επόμενος, τότε τον έδωσα και πήρα τον επόμενο με πολύ λίγα χρήματα επιπλέον, οπότε τώρα έχω τον late 2012.

Αυτό που λες ισχύει, καθώς το μόνο που μπορείς εσύ ως μέσος χρήστης να αλλάξεις είναι η RAM, με αγορά από ebay βέβαια και όχι από την επίσημη apple.

 

Η βασική διαφορά μεταξύ mac και pc, είναι το λειτουργικό. Δηλαδή μπορεί ως χαρακτηριστικά ο mac να είναι υποδεέστερος ενός pc, αλλά λόγω του λειτουργικού του και της δομής των εφαρμογών για mac, να λειτουργούν εξίσου καλά.

 

Γενικά πιστεύω ότι ένας imac μπορεί χωρίς αναβάθμιση (άντε να του βάλεις λίγο παραπάνω ram) να πάει 5-6 χρόνια και ίσως περισσότερα.

Για εμάς τους μηχανικούς αυτό εξαρτάται και από τα προγράμματα που χρειαζόμαστε.

Για παράδειγμα θα σου πω ότι το φοιτητικό μου pc, μετά από 10 χρόνια, ακόμη σηκώνει άνετα το autocad 2007 και ίσως και τα επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη διαφορά στο κόστος, στα τεχνικά χαρακτηριστικά, και στο λογισμικό, ένας λόγος που ένας μηχανικός πρέπει να δώσει βάση είναι τα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσει όπως ανέφερες στο τέλος. Αυτή τη στιγμή καλύπτεται ένας μηχανικός???

Γνωρίζω ότι μπορεί το macaki να τρέξει windows αλλά εάν είναι να το γυρνάς συνέχεια στο windows τότε δεν έχει νόημα και πολύ. Άσε που προφανώς χάνεις και σε επιδόσεις γιατί από ότι έχω καταλάβει το λογισμικό mac os κάνει τη διαφορά και ας έχει το mac υποδεέστερα specs σε σχέση με ίδιου κόστους pc.

Εννοώ ότι για διασκέδαση κάτι τέτοιο μπορείς να το κάνεις για να τα έχεις όλα, αλλά όταν μπαίνει η εργασία στη μέση θέλεις μια άνεση.

Καλυπτόμαστε από τα προγράμματα διαθέσιμα για mac os? Ξέρω ότι το autocad βγαίνει και σε mac αν και με λιγότερα features όπως τα γράφει και η ίδια η autodesk, αλλά με άλλα προγράμματα τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.