Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

τα mac σας παίζουν με τους εκτυπωτές σας όχι χωρίς drivers άλλα με τους drivers που η apple έχει ήδη ενσωματώσει στο macosx. Η λίστα για τους ενσωματωμένους drivers στο snowleopard στο leopard και στο tiger

Link to comment
Share on other sites

επίσης παιδιά λογικά θα το έχετε ακούσει οτι η autodesk δουλεύει πάνω στην έκδοση για mac. Απο πέρυσι έχει βγεί αυτό.

 

Παιδιά το archicad που λέτε είναι τοπογραφικό πρόγραμμα;

Για τοπογραφικο ποιο θα προτείνατε εκτός απο το pythagoras που είπε κάποιος φίλος;

 

Το archicad είναι αρχιτεκτονικό cad πρόγραμμα. Δεν στη σελίδα της graphisoft για πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να μεταβώ σε MacOS το 1998. Έκτοτε έχουν προστεθεί 5 Mac μηχανάκια, και 1 Acer Aspire D150 (δώρο, καλοδεχούμενο, δε λέω...)

 

Από το 1994 με ArchiCAD (αρχικά για Win), αλλά από το 1998 σε Mac/Win. Στο PC καταλήγω μόνο αν θέλω Γάρδο, γιατί βαριέμαι το site του ΤΕΕ. Τελευταία όμως έχω βαλθεί να απαλλαγώ περισσότερο από το PC, οπότε κοιτάω τι μπορώ να μάθω για το ΤΕΕ για να το χειρίζομαι πιο άνετα. Ας είναι καλά οι άνθρωποι στο τηλέφωνο από το ΤΕΕ που βοηθούν με περισσή υπομονή!

 

Η 'φαρέτρα' περιέχει ArchiCAD, Artlantis, Photoshop, FileMaker Pro, NeoOffice (έκδοση βασισμένη στο OpenOffice). Ποτέ δεν κοίταξα πίσω μετά το '98.

 

Για νομοθεσία, βλέπε ΝΟΜΟΣ μέσω web. Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχουν κάποιοι που αναφέρουν ότι χρειάζονται Windows για νομοθεσία.

 

Χωρίς πάθος όλα αυτά. Τα καλύτερα Win για μένα τα XP Pro (δεν έχω ακόμη πιάσει PC με Win7). Να φανταστείτε, σε μένα έρχονται γνωστοί με προβλήματα Win-τόση εξοικείωση έχω. Δεν το σνομπάρω το OS, απλά δε μπορώ να με φανταστώ να το χρησιμοποιώ στην καθημερινή μου ζωή όσο υπάρχει το MacOS. Για μένα είναι σαφώς ανώτερη λύση.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω την 'απομόνωση' που επικαλούνται κάποιοι σε αυτό το thread. Όλα τα αρχεία είναι ανταλλάξιμα. Οι στατικοί με τους οποίους συνεργάζομαι χρησιμοποιούν αποκλειστικά PC (Fespa, Statics και ό,τι άλλο θες) συν AutoCAD. Ποτέ μα ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα επικοινωνίας. Τα dxf/dwg πηγαινοέρχονται. Αν καμιά φορά δεν διαβαστεί κάποια γραμματοσειρά, ασχολούμαστε για 5'-10' και διορθώνουμε τις παραμέτρους import/export. Big deal.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα, υπάρχει κάποιος που να δουλεύει σε λογισμικό mac os x και όχι windows;Είμαι νέα μηχανικός, και όπως καταλαβαίνετε στο ψάξιμο, και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.Υπάρχουν προγράμματα που λειτουργούν σε mac, όπως για παράδειγμα το sunny design που είναι για τα Φ/Σ, αλλά λειτουργούν το ίδιο όπως στα windows, με όλα τα applications; Συγχωρείστε τυχόν αφελή ερωτήματα, είναι λόγω απειρείας. Ευχαριστώ.

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε ερώτημά, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το ερώτημά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευω mac, αλλα υπαρχει τροπος να δουλευεις προγραμματα προορισμενα για windows μεσω αλλου προγραμματος στο mac σου. Διαβασε το θεμα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να υπάρχει ένδειξη

οπτική ή ακουστική για την αλλαγή γλώσσας ή σε

ποια γλώσσα γράφουμε;

Οπτική πέρα από το σημαιάκι και το όνομα πάνω στην

menu bar κάτι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που φαίνεται να υστερεί το Mac σε σχέση με Win είναι για πολιτικούς μηχανικούς και μάλιστα σε:

 

- Στατικά προγράμματα με ελληνική νομοθεσία (πχ Fespa)

- Αutocad, κυρίως για όσους το δουλεύουν χρόνια και είναι δύσκολο να αλλάξουν (κι εγώ επίσης)

 

Έχω ερωτήσεις:

 

1) Το πρώτο πρόβλημα ξεπερνιέται με χρήση parallel ή ότι άλλο;

2) Υπάρχουν άλλα ευρέως χρησιμοποιούμενα προγράμματα από πολιτικούς που δεν καλύπτονται άμεσα από Μac;

3) To δεύτερο πρόβλημα, όπως αναφέρθηκε από κάποιον, φαίνεται να ξεπεραστεί με έκδοση Autocad για Mac σύντομα;

4) Το κόστος των προγραμμάτων πόσο μεγαλύτερο είναι;

5) Υπάρχουν άλλες σημαντικές αδυναμίες (προς χρήστες Mac αναφέρομαι);

6) Το πρόβλημα με τα περιφερειακά ουσιαστικά δεν υφίσταται;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@civilas

Με parallels μπορείς να τρέξεις (με ελάχιστες εξαιρέσεις) ό,τι τρέχεις σε Windows (μέχρι και 7!) Όμως το μηχάνημα θα το νιώθεις ότι έχει 'καθίσει' λίγο. Αν σκεφτείς ότι τρέχεις λειτουργικό πάνω σε λειτουργικό, είναι λογικότατο. Όμως, έχεις την επιλογή του BootCamp της Apple (διατίθεται δωρεάν) με το οποίο μπορείς απλώς να κάνεις reboot σε Windows (δλδ Shut Down από Mac OS X και επανεκκίνηση σε Windows) οπότε ο Mac σου γίνεται ένας Intel PC και πλέον τα πράγματα είναι σαν έχεις ένα καλό Win PC μηχάνημα. Άρα, το πρόβλημα λύνεται. Η μόνη δυσκολία σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν μπορείς να έχεις συνεργασία (π.χ. copy-paste) μεταξύ ων προγραμμάτων που θα τρέχουν σε Windows και των άλλων που θα τρέχουν σε Mac OS X. Όταν είσαι στα Parallels (έστω με κάποιο κόστος στο performance) έχεις την πολυτέλεια όλα να συνεργάζονται με όλα: π.χ. ένα απλό drag-n-drop μεταξύ Windows και Mac προγραμμάτων, λες και όλα δουλεύουν εντός του ίδιου λειτουργικού συστήματος.

 

Τα περισσότερα προγράμματα για πολιτικούς μηχανικούς στην Ελλάδα λειτουργούν μόνο σε Win. Έχω μόνο βρει ένα πακέτο για Mac OS X για πολιτικούς μηχανικούς. Δεν θυμάμαι ποιό είναι. Ψάξτο εδώ. Στο φόρουμ εδώ το είχα βρει και εγώ πρόσφατα.

 

Το κόστος των προγραμμάτων είναι ακριβώς το ίδιο. Εγώ δουλεύω ArchiCAD, Artlantis R Studio, Photoshop, FileMaker Pro. Οι τιμές είναι ίδιες.

 

Αδυναμίες; Μάλλον σε τρομάζουν άνθρωποι που δεν ξέρουν. Όχι, ο Mac δεν έχει καμία αδυναμία. Κάνει ο,τιδήποτε χρειάζεται να κάνει ένας υπολογιστής το 2010. Τις περισσότερες φορές το κάνει καλύτερα, και με στυλ :wink: Πέρα απ'την πλάκα, σου λέω αλήθεια, αν καταλήξεις σε Mac θα το κατα-φχαριστηθείς. Δεν θα ξανακοιτάξεις πίσω.

 

Όχι, πρόβλημα με περιφερειακά ουσιαστικά δεν υφίσταται. Υπάρχουν ορισμένα (ελάχιστα) κομάτια για τα οποία δεν θα βρεις drivers για Mac. Όμως θα το γνωρίζεις εκ των προτέρων και έτσι δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις printer/scanner ή ο,τιδήποτε άλλο και μετά να ανακαλύψεις αν παίζει με Mac. Μην ξεγελιέσαι από τις συσκευασίες των προϊόντων: πάρα πολλές φορές αναγράφουν "Windows Vista/7" ή άλλα παρόμοια, αγνοώντας το "MacOS X". Κι όμως, τα συνδέεις με ένα Mac και αμέσως τα αναγνωρίζει, το εικονίδιο του εκτυπωτή είναι μία πολύ γυαλιστερή μικρογραφία του εκτυπωτή που έχεις συνδέσει (όχι ένα generic icon) και αμέσως όλα λειτουργούν. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι εταιρίες (π.χ. HP, Epson κλπ) λόγω συμφωνιών με MS αναγράφουν τη συμβατότητα με Windows, και πολύς κόσμος συμπεραίνει ότι τα μηχανήματα δεν συνεργάζονται με Mac OS X, το οποίο όμως είναι λάθος.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να υπάρχει ένδειξη

οπτική ή ακουστική για την αλλαγή γλώσσας ή σε

ποια γλώσσα γράφουμε;

Οπτική πέρα από το σημαιάκι και το όνομα πάνω στην

menu bar κάτι μεγαλύτερο.

Γίνεται με το:

Universal Access->Voice Over

αλλά θέλω να απενεργοποιήσω όλα τα άλλα

που μιλάει πλην της αλλαγής γλώσσας και του Caps,

υπάρχει τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.