Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

Εντάξει, ο τύπος δεν παίζεται. Λέει τόσα μη ισχύοντα πράγματα που κάπου στην έκτη παράγραφο τα παράτησα γιατί θα έσκαγα στα γέλια και είμαι και στην δουλειά. Ο άνθρωπος πρέπει να έχει να δουλέψει windows από τα millenium (άσε που το λέει εμμέσως και ο ίδιος).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα!!είμαι νέος μηχανίκος και όπως όλους, με προβληματίζουν πολλά πράγματα...ένα απο αυτά είναι η αγορά ένός υπολογιστή.εχώ ρωτήσει και εγώ με την σειρά μου γιατι mac?όλοι με λένε οτι έχεις καλυτερές αποδόσεις και όποιο λογισμικό δεν παιζεί σε mac το τρέχεις σε win με virtual machines,dual boot...διάβασα τα μήνύματα αυτού του θέματος,αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στα εξής:

 

1)για τα αρχιτεκτονίκα είναι εύκολα τα πράγματα υπάρχουν archicad,artlantis kai kai kai.....

2)για τα στατικά και κυρίως το fespa (master)υπάρχει κάποιος που ήδη το έχει εγκατάστησει σε mac?και πώς?

3)για τις αμοιβές?υπάρχει κάποιος που ήδη τα χρησιμοποιέι σε mac?και αν μπορει να μας πει ποιο λογισμικο (4m,civiltech,...).

4)αντίμετωπίζει κανένα πρόβλημα εφόσον τα χρησιμοποιεί?

συγνώμη αν θέωρούνται <χάζες> οι ερωτήσεις αλλά πρωτάρης....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

@K.Theod

 

Καλώς όρισες! Κατ'αρχάς, ΔΕΝ υπάρχουν χαζές ερωτήσεις (χαζές απαντήσεις, ίσως...)

 

Κοίτα το σχόλιό μου εδώ:

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=140084&postcount=83

 

Πιστεύω ότι αν καταναλώσεις λίγο από το χρόνο σου και διαβάσεις αυτό το thread προσεκτικά, θα απαντηθούν όλα σου τα ερωτήματα. Μετά από αυτό, αν εξακολουθείς να έχεις απορίες, ξαναρώτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επιτέλους ο έλληνας μηχανικός-mac user παύει να είναι u.f.o!

Αμήν.

 

 

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=15421056

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ο έλληνας μηχανικός-mac user παύει να είναι u.f.o!

Αμήν.

 

 

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=15421056

"Things are getting better, things are getting better!" που λέει και η διαφήμιση:D

Να πω ότι το τρέχω με 2GB μνήμη παρ΄όλο που αναφέρεται ως ελάχιστη τα 3.Και φυσικά με trackpad...;)

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ στο laptop έχω 2 GB μνήμη και τρέχω το Robot της Αυτοdesk που χρειάζεται 3 GB. Kαι έχω Xp...............

Σχεδιαστικά προγράμματα υπήρχαν για Μac.

Στατικά δεν υπάρχουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον οι Mac τρέχουν και windows οπότε δεν νομίζω ότι η κουβέντα για συμβατότητα προγραμμάτων έχει λόγο ύπαρξης.

Link to comment
Share on other sites

@alej

 

Οι χρήστες Mac δεν έχουν επιλέξει το hardware τους ώστε να τρέχουν windows πάνω του (εντάξει, 1-2 το έχουν, αλλά οι περισσότεροι καταφεύγουν σε parallels κλπ μόνο σαν λύση ανάγκης για κάτι που δεν τρέχει σε Mac OS X).

 

Αυτό που ψάχνουμε σε κάθε περίπτωση είναι εφαρμογές που τρέχουν σε Mac OS X. Όταν λέμε συμβατότητα, συνήθως εννοούμε ότι ένα αρχείο που έχει δουλευτεί σε Windows με κάποιο software, μπορεί να δουλευτεί περαιτέρω σε Mac OS από το ίδιο ή άλλο software και μετά ξανά πίσω στα Windows για ακόμη περισσότερη επεξεργασία (ad nauseam). Όχι να γίνεται προσωμοίωση λειτουργικού (OS virtualization).

Link to comment
Share on other sites

Για πολιτικούς μηχανικούς δεν τρέχει τίποτα σε Μac.

Mόνο κάτι προγραμματάκια FEM και ένα ξεχασμένο Civilcad.

Για αρχιτέκτονες , γραφίστες υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις.

- Archicad

- Vectorworks

- Autocad

- Maya

- 3d Blender

και πολλά άλλα.

Η τελευταία έκδοση των parallels 6.0 λειτουργεί πολύ καλά με windows 7 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.