Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

Τελικά πήρα το MacBook Pro που μόλις είχε βγει. Βέβαια το πήρα με SSD δίσκο... πετάει!!! Τώρα του έβαλα και 2*4GB RAM (από ebay) και τρέχω να το πιάσω γιατί έχει βγάλει φτερά! :grin:

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι η οθόνη των 13" είναι λίγες για autocad (που δεν έχω και καμία παλέτα!!!) σε σύγκριση με την 27" οθόνη του iMAC !!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι και 13''....!!!!!

Το εκτελεσες το κακομοιρο..!!!!

 

ΥΓ Παντως απο την εμπειρια μου με το iphone και τωρα 15χρονια με PC θα πηγαινα για πλακα σε ΜΑC, αρκει να εριχναν λιγο και την τιμη τους.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το ήθελα 13" γιατί η χρήση του είναι καθαρά βοηθητική και portable. Βασικά στο γραφείο είναι το 27άρι και σπίτι το mbp.

Το σίγουρο είναι ότι και το επόμενο, όοοοοταν θα έρθει, θα είναι πάλι mac!!!

 

Εγώ πάλι έχω μείνει σε υπολογιστές MAC... για κινητό έχω το Ν78 με symbian S60.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπει στην οικογένεια Mac εδώ και κάτι μήνες.

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα να προσαρμοστώ και να νιώσω άνετα με τη χρήση, είναι και τα 15 χρόνια των PC στην πλάτη...

 

Προς το παρόν έχω επάνω το πακέτο της Adobe CS5, το οποίο δουλεύει άψογα και το AutοCad 2011, το οποίο δεν δουλεύει σχεδόν καθόλου.

Κλείνει, κολλάει, γενικά δεν την παλεύει. Άσε που το περιβάλλον του δεν είναι όπως των PC.

Καταλήγω να χρησιμοποιώ το PC για σχέδια, γιατί δεν θέλω να το φορτώσω στο Parallels, το θεωρώ λίγο ανούσιο.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες κλείνω 1 χρόνο με τα Mac. Μπορώ να πω ότι προσαρμόστηκα σχεδόν αμέσως. Άσε που όταν έβαλα στο imac τα windows με bootcamp με δυσκόλεψαν... τα windows !!! :razz:

Το πακέτο της adobe cs5 το έχω δουλέψει (indesign) με απόλυτη επιτυχία.

Για autocad έχω το autocad for mac 2012. Για 2D που το χρησιμοποιώ, δεν έχει κολλήσει ποτέ!!! Το περιβάλλον του με ποιό το συγκρίνεις? Εμένα μου φαίνεται μια χαρά, αν και δεν χρησιμοποιώ τις παλέτες αλλά εντολές πληκτρολογίου. Έχω κάνει κανονικά εννοείται και όλα τα updates.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κύριοι,

Έχω διαβάσει όλων τις απόψεις για το θέμα της σύγκρισης μεταξύ mac και pc. Πιστεύω ότι τόσο ένα mac όσο και ένα pc κάνουν τα πάντα απλά το pc προσαρμόζεται ευκολότερα στις ανάγκες σου με το λιγότερο δυνατό κόστος ενώ ένα mac προσφέρεται όπως είναι και καλύπτει άριστα τις βασικές ανάγκες και ικανοποιητικά τις ανάγκες ενός μηχανικού και το λέω αυτό επειδή δεν δέχεται πολλές προσαρμογές μετά την αγορά του αν και νομίζω ότι ένα macpro αναβαθμίζεται απλά κοστίζει πολύ περισσότερο.

Τελειώνω τη σχολή των μηχανολόγων μηχανικών και θα ήθελα να αγοράσω έναν καινούργιο υπολογιστή επειδή αυτός που έχω τώρα κλείνει τα 8 χρόνια. Σκέφτομαι που πρέπει να στραφώ. Σε ένα pc που το ξέρω κιόλας ή σε ένα mac? Βέβαια η απόφαση εξαρτάται κυρίως από τις ανάγκες μου σα τελοιόφοιτος καθώς θέλω να μάθω να δουλεύω όλα τα προγράμματα που θα ασχοληθώ όπως τα: autocad,solidworks,4μ,matlab και δεν ξέρω τι άλλα θα μου παρουσιαστούν.

Όπως καταλαβαίνετε θέλω έναν υπολογιστή για όλες τις δουλειές και φυσικά κάτι που να κρατήσει χρόνια διότι τουλάχιστον τώρα δεν έχω την πολυτέλεια να αλλάζω μηχάνημα κάθε 2-3 χρόνια. Τώρα πλέον που και τα mac χρησιμοποιούν επεξεργαστές intel δεν θα υπάρχει θέμα συμβατότητας με προγράμματα καθώς το εμπόδιο του λογισμικού ξεπερνιέται με τα διάφορα προγραμματάκια όπως το vm-ware,parallels κτλ. Διάβασα ότι κάποια προγράμματα όπως το autocad βγαίνει και σε mac αλλά και ότι υπάρχουν και άλλα προγράμματα όχι μόνο σχεδιαστικά που έβγαιναν εξαρχής σε mac και είναι αξιόλογα. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει σήμερα πλέον τι παίζει με μηχανολογικά προγράμματα και γενικά προγράμματα που ίσως χρειαστώ αν υπάρχουν σε mac και γενικά αν μπορεί κάποιος να κάνει άνετα τη δουλειά του.

Τέλος, βάση των δικών μου απαιτήσεων που προανέφερα αλλά και από οικονομικής πλευράς τι θα με συνέφερε. Επίσης υπάρχει θέμα χώρου οπότε κοιτάζω πιο μικρά κουτιά ή χωρίς καθόλου(imac).Έχω δει επίσης και το καινούργιο amiga mini.

Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Μελλοντικέ συνάδερφε μηχανικέ, :smile:

καταρχάς θα σου αναφέρω ότι δουλεύω ένα iMAC 27" και μαζί πήρα και ένα MBP 13".

 

Το iMAC είναι early 2011, με i5 στα 3.1 και 8GB RAM με 1 TB HDD (όχι ssd). Αυτό που σου λέω δλδ, είναι ότι δεν επέλεξα το τελευταίο "full extra" μοντέλο με τον i7, αλλά το προ-τελευταίο μοντέλο. Γενικά πιστεύω ότι οτιδήποτε αγοράζεις, πρέπει να μην επιλέγεις το τελευταίο... είναι καταναλωτική υπερβολή! :grin:

 

Το MBP είναι ίδιας σοδιάς, early 2011, επίσης με i5, αλλά μικρότερης δύναμης. Αρχικά το πήρα με 4GB RAM, αλλά πήρα με 40€ από το ebay 2*4=8GB RAM και το αναβάθμισα στον χρόνο. Όχι ότι χρειαζόταν... απλά shopping therapy! Το μόνο που άλλαξα κατά την αγορά το, δλδ από τη μάνα του, φοράει 128GB SSD δίσκο.... πετάει!!!

 

Στο θέμα σου. Εάν σκέφτεσαι με παρονομαστή την τσέπη σου και τις αναβαθμίσεις, τότε πας κατευθείαν για PC. Εγώ επέλεξα mac χωρίς να σκεφτώ πολύ το οικονομικό, καθώς είχα μπει στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, οπότε είπα να κάνω μία επένδυση 5ετίας και βάλε!!!

 

Δεν μπορείς να φανταστείς τι ευκολία είναι ο iMAC. Μία οθόνη, ένα bluetooth πληκτρολόγιο, ένα bluetooth mouse και 1 καλώδιο μόνο τροφοδοσίας.

Θα βρεις βέβαια και σε PC την ίδια ευκολία.

 

Για MAC PRO, δεν θα στο συνιστούσα, λόγο κόστους. Σκέψου και την αγορά οθόνης.

 

Για τα προγράμματα που είπες, autocad, archicad, sketchup, adobe και ένα σωρό άλλα υπάρχουν ΚΑΙ για mac. Για τα ελληνικά, δεν γνωρίζω. Ωστόσο, χωρίς να χρειάζεσαι parallels ή vmware, μπορείς να βάλεις windows και να κάνεις boot κατευθείαν σε windows και να εκμεταλλεύεσαι στο μέγιστο όλους του πόρους του mac. Αλλιώς, όπως το είπες με parallels ή vmware, μπορείς να τρέχεις ταυτόχρονα και windows σε άλλο desktop (multiple desktop... τα σπάει!!!)

 

Γενικά, ως λειτουργικά δεν συγκρίνονται!!!

Η ευκολία και η σταθερότητα που σου παρέχει το λειτουργικό των macs δεν έχει καμία σχέση με τα windows.

 

Μην κάνεις το λάθος και συγκρίνεις τα 2 μηχανήματα βάση του hardware που θα έχουν.

πχ μην δεις τι iMAC κυκλοφορεί και πας να συγκρίνεις την τιμή του με αντίστοιχο PC. Είναι λάθος!!!

 

Βρες άλλο μέτρο σύγκρισης... όχι πάντως μόνο το hardware!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ architect_duth για τις συμβουλές σου, απλά ψάχνω αρκετά το τί παίζει με τα mac και ήθελα να μάθω και από κάποιον με εμπειρία.

Στο θέμα του hardware που ανέφερες το έχω διαβάσει και από άλλους απλά είναι η ψυχρή γλώσσα των software με την οποία βλέπεις αν το μηχάνημα σου θα μπορεί σε βάθος χρόνου να σου τρέχει απροβλημάτιστα τα ανανεωμένα προγράμματα. Η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει ιδιαίτερα γιατί όπως ανέφερα παραπάνω θέλω να μου βγάλει μια 5αετία σίγουρα.

Επίσης, ανέφερες κάποια προγράμματα τα οποία δεν γνωρίζω και δεν ξέρω αν θα μου χρειαστούν(sketchup,archicad) απλά διάβασα από πολλούς άλλους που προβληματίζονται διότι όλοι θέλουνε να τρέχουν σε περιβάλλον macosx. Φαντάζομαι ότι το 4μ δε παίζει να βγει σε macosx. To fine???

Επίσης, πάνε σε ποιους άξονες θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε έναν mac με ένα pc αν όχι με τη σχέση τιμής/hardware???

Ακόμη, έμαθα ότι τώρα ετοιμάζονται να βγούνε τα καινούργια imac. Εάν χτυπήσω κάποιο τωρινό μοντέλο σαν και αυτό που έχεις π.χ. εσύ, λες να μη μου βγει καλή η αγορά σε βάθος χρόνου???

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα το εξής:

"Η apple βλέπει τι hardware υπάρχει και ανάλογα κάνει κάθε φορά το software της, ώστε να τρέχει απροβλημάτιστα σε αυτό."

"Η microsoft κάνει τα windows και μετά βλέπει το hardware, ώστε να μπορεί να τα σηκώσει και να τα τρέχει απροβλημάτιστα."

 

Πιστεύω ότι ο iMAC θα σου βγάλει την 5ετία!!!

 

Τα προγράμματα που σου είπα είναι κάποια βασικά 3D, τα οποία δεν θα τα χρησιμοποιήσεις. Για αυτά που σε ενδιαφέρουν, μπορείς εύκολα να κάνεις μία έρευνα για το ποιά έχουν και έκδοση για mac ή σκοπεύουν να βγάλουν.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ άξονα σύγκρισης. Είναι τελείως υποκειμενικό μάλλον. Παράδειγμα, όταν ξεκίνησα να το ψάχνω, είχα "κατασκευάσει" ένα PC τελευταίας τεχνολογίας, μεγάλης επεξεργαστικής ισχύος, μπόλικη RAM, SSD δίσκο και HDD για χώρο κτλ κτλ. Όταν πρόσθεσα τα περιφερειακά (ποντίκι πληκτρολόγιο, ηχεία), αλλά και την οθόνη, η τιμή έβγαινε περίπου 200-300€ μικρότερη από το iMAC που πήρα.

Ε, και χωρίς να υπήρχε η επιδότηση του ΟΑΕΔ, πάλι θα τα έδινα και ας μην είναι ίδιο το hardware!!!

 

Σου λέω, είναι υποκειμενικό τελικά... Τα macs είναι τέλεια, επειδή λειτουργούν ως "σύνολο". Τα pc είναι τέλεια ως "μονάδες" hardware. Προσωπικά προτίμησα το τέλειο "σύνολο" με χειρότερες "μονάδες" hardware, παρά τις τέλειες "μονάδες" hardware που όμως μπορεί ως σύνολο να λειτουργούσαν υποδεέστερα.

 

Καλύτερα να μην αγοράσεις καινούργιο iMAC σε παλαιότερο μοντέλο. Όπως και να το κάνουμε, χάνεις 1 χρόνο εξέλιξης της τεχνολογίας!!!

Οι λύσεις είναι 2:

1) Ναι μεν αγοράζεις παλαιότερο μοντέλο, αλλά μεταχειρισμένο, άρα και σε χαμηλότερη τιμή.

2) Αγοράζεις το καινούργιο μόλις βγει, αλλά όχι το full extra.

 

ΥΓ: Έχε στο νου σου ότι ένα mac έχει πολύ υψηλή τιμή μεταπώλησης σε σχέση με ένα pc!

 

Για το πότε είναι κατάλληλη ώρα για αγορά δες αυτό: http://buyersguide.macrumors.com

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...Ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου.

Βέβαια από ότι κατάλαβα δουλεύεις με mac κανά χρόνο οπότε ξέρεις από πρώτο χέρι την εμπειρία να δουλεύεις με αυτά. Φαντάζομαι τον imac τον έχεις εγκατεστημένο στον χώρο δουλειάς σου και το macbook pro το μεταφέρεις και στο σπίτι για να παίρνεις μαζί σου ότι θέλεις.

Σίγουρα είναι προσωπική επιλογή καθώς διάβασα και σχόλια στα οποία δεν συμφωνούν καθόλου με τη χρήση τους ως εργαλείο δουλειάς για κάποιον μηχανικό με εξαίρεση τους αρχιτέκτονες.

Στο site που μου έγραψες είδα ότι δεν αξίζει η αγορά ενός imac αυτή τη στιγμή ενώ έχω διαπιστώσει ότι ακόμα και μεταχειρισμένα πωλούνται ακριβά θα έλεγα.

Βέβαια, δε μπορώ να καταλάβω πώς κάποιοι πωλούν καινούργια mac του κουτιού που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλου αλλά η εγγύηση τους έχει λήξει επειδή αγοράστηκαν πάνω από ένα χρόνο πριν.

Τέλος,σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου γιατί είσαι ο μοναδικός που μου απάντησε και μάλιστα τόσο γρήγορα.

Α, παρατήρησα ότι είσαι από Θεσσαλονίκη μιας και είμαι και εγώ. Χαίρομαι που υπάρχει και κάποιος από Θεσσαλονίκη που τόλμησε και κάτι διαφορετικό καθώς με τόσους επαγγελματίες που έχω γνωρίσει τόσο εδώ όσο και στη Κοζάνη όπου σπουδάζω μόνο έναν εκεί στη Κοζάνη είδα να χρησιμοποιεί mac.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.