Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

Κοίτα, εγώ ως αρχιτέκτονας με καλύπτουν τα προγράμματα που έχει ήδη και σε macos, όπως το autocad, archicad, sketchup, photoshop κλπ. Από κει και πέρα για ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ή κάποια άλλα προγράμματα των windows είτε τα ανοίγω με VM (virtual machine) είτε μπουτάρω σε windows από την αρχή για να εκμεταλλεύομαι όλους τους πόρους του μηχανήματος.

 

Το ποια προγράμματα υπάρχουν και για mac μπορείς εύκολα να το δεις από τις επίσημες σελίδες των προγραμμάτων. Πάντως από ελληνικά προγράμματα δεν νομίζω, δυστυχώς, να υπάρχει κάποιο για mac.

 

Εάν τελικά τα προγράμματα που θες, δεν έχουν τρελές απαιτήσεις, τότε πιστεύω ότι το iMac θα σε καλύπτει πλήρως και για αρκετά χρόνια.

 

ΥΓ: Εάν καταλήξεις σε mac, να υπολογίζεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ότι θα αγοράσεις το apple care (επέκταση εγγύησης) και μακάρι να μην σου χρειαστεί ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

 

ενδιαφέρομαι να αγοράσω macbook pro και θέλω να ρωτήσω αν θα έχω δυσκολίες στη χρήση του για τις απαιτήσεις φοίτησης στη σχολή Τοπογράφων Ε.Μ.Π., όσον αφορά τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται στη σχολή κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Η βασική διαφορά μεταξύ mac και pc, είναι το λειτουργικό. Δηλαδή μπορεί ως χαρακτηριστικά ο mac να είναι υποδεέστερος ενός pc, αλλά λόγω του λειτουργικού του και της δομής των εφαρμογών για mac, να λειτουργούν εξίσου καλά.

 

Γενικά πιστεύω ότι ένας imac μπορεί χωρίς αναβάθμιση (άντε να του βάλεις λίγο παραπάνω ram) να πάει 5-6 χρόνια και ίσως περισσότερα.

 

sorry για το "ξέθαμα" αλλά τώρα το είδα το θέμα. και εδώ είναι η απορία μου. Γτ να δώσω χρήματα να πάρω ενα Mac και να μη δώσω τα μισά, να πάρω ενα τυπικό pc με τα ίδια spec με το Mac (χοντρικά, εκεί είναι η αναλογία όταν το κοίταγα), και να το κανω dualboot με windows k mac? πλέον, το macos μπορώ να το βάλω και σε μη Mac pcs. και πιο αναβαθμίσιμο θα είναι, και πιο φτηνό αν χρειαστεί επισκευή. οκ, θέλει λίγη προσοχή ώστε να υπάρχουν drivers για mac, αλλά σιγά - σιγά δεν θα είναι θέμα πλέον αυτό.

Edited by Driftakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω macbook pro και θέλω να ρωτήσω αν θα έχω δυσκολίες στη χρήση του για τις απαιτήσεις φοίτησης στη σχολή Τοπογράφων Ε.Μ.Π., όσον αφορά τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται στη σχολή κ.λ.π.

Δεν μπορώ να σου απαντήσω για τις απαιτήσεις της σχολής που σε ενδιαφέρει, απλά θα σου πω ότι εάν θες οπωσδήποτε να πάρεις φορητό mac, τότε να επιλέξεις όπως λες ένα macbook PRO και όχι ενδεχομένως ένα macbook air. Το PRO είναι ακριβώς αυτό που λέει... PRO ! :)

 

Από κει και πέρα, επειδή καταλαβαίνω ότι θα είσαι φοιτητής, άρα εκτός από προγράμματα θα θες και παιχνίδια κλπ, θα σου πρότεινα να πας αλλού και όχι σε MBP. Ίσως για παιχνίδια να μην είναι το ιδανικότερο μηχάνημα.

 

sorry για το "ξέθαμα" αλλά τώρα το είδα το θέμα. και εδώ είναι η απορία μου. Γτ να δώσω χρήματα να πάρω ενα Mac και να μη δώσω τα μισά, να πάρω ενα τυπικό pc με τα ίδια spec με το Mac (χοντρικά, εκεί είναι η αναλογία όταν το κοίταγα), και να το κανω dualboot με windows k mac? πλέον, το macos μπορώ να το βάλω και σε μη Mac pcs. και πιο αναβαθμίσιμο θα είναι, και πιο φτηνό αν χρειαστεί επισκευή. οκ, θέλει λίγη προσοχή ώστε να υπάρχουν drivers για mac, αλλά σιγά - σιγά δεν θα είναι θέμα πλέον αυτό.

Ειλικρινά, δεν μπορώ να σκεφτώ πώς θα λειτουργεί ένα pc το οποίο θα του βάλεις το macos!!!

 

Η επιλογή μεταξύ pc και mac δεν περιγράφεται έτσι απλά... δεν είναι και τόσο δύσκολο, αλλά δεν είναι και κάτι απλό.

 

Πλέον, μετά από 4 χρόνια χρήσης υπολογιστών mac (mbp και imac), μου φαίνεται ΠΑΛΟΥΚΙ να επιστρέψω σε windows και όποτε χρειάστηκε να τα χειριστώ, έβγαλα σπυράκια!!! :)

 

Η φιλοσοφία των macs είναι η εξής: Η apple κάνει πρώτα το λειτουργικό και μετά πάνω σε αυτό στήνει το hardware. Με τα pcs κάνεις το ανάποδο. Επιλέγεις κομμάτια hardware και μετά του "κολλάς" τα windows. Το αποτέλεσμα είναι ότι στη μία περίπτωση κατά 99,99% θα λειτουργούν άψογα, ενώ στη δεύτερη υπάρχουν διάφορα θέματα με drivers κλπ.

 

Από κει και πέρα είναι ΑΠΕΙΡΕΣ οι συζητήσεις που μπορεί να γίνουν πάνω σε αυτό το θέμα!!!

 

Προσωπικά, εγώ θα πρότεινα ανεπιφύλακτα σε κάποιον να επενδύσει λίγα παραπάνω χρήματα και να πάρει έναν mac.

Link to comment
Share on other sites

"Η apple κάνει πρώτα το λειτουργικό και μετά πάνω σε αυτό στήνει το hardware. Με τα pcs κάνεις το ανάποδο."

 

 

ούτε για  αστεία μην τα λες αυτά......

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ειλικρινά, δεν μπορώ να σκεφτώ πώς θα λειτουργεί ένα pc το οποίο θα του βάλεις το macos!!!

αφού διαβάζεις αυτή την απάντηση λειτουργεί , αρκεί να έχεις ένα επίπεδο γνώσεων μεγαλύτερο από αυτό του απλού χρήστη για να λειτουργήσει σωστά. Όμως mac δεν είναι μόνο το λειτουργικό και με ένα hackintosh έχεις μόνο το macosx

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας στο τέλος θα διαλέξει αυτό που κρίνει ΕΚΕΙΝΟΣ ως καλύτερο και όχι τι θα του πει ο καθένας (όπως λέω εγώ παραπάνω).

 

Απλά να αναφέρω ότι μετά από 1.5 μέρα και αφού τα @@ μου έγιναν τσουρέκια, μπόρεσα και έβαλα τις "ενημερώσεις" που απαιτούσε ένα νέο μηχάνημα με windows που αγόρασα για μία φίλη.

 

Εντάξει... απλά απαράδεκτο ρε παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

ok ρε φιλε το καταλάβαμε....δεν εισαι για win και σε παιδευουν....

 

(δεν το χεις...δεν πειραζει .../και που να ασχολιοσουν με τον πιγκουινο δλδ...) 

 

κατσε με το μηλο 

 

δεν κανουν ολοι για τετοια

 

αλλα 1.5 μερα (!!!!!) θα εκανες μονο αν κατεβαζες με modem-ακι  και μαλιστα από τα 28.8k (και ουτε καν δλδ!)

Edited by MoonLooP
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει win σε πολλούς υπολογιστές (Δεν το παίζω "κομπιουτεράς", απλά καμένος - nerd). μία φορά μου κόλλησαν τα automatic updates, και τότε μάλλον είχα κάνει εγώ τη πατάτα. (δεν μπορούσε να συγχρονισει γτ είχα άκυρη ώρα pc και στη προσπάθεια να το "σώσω" αντί να διορθώσω την ώρα άρχισα να πειράζω ρυθμίσεις στη registry, ουτε καν ειχα δει την ώρα). τώρα αν έβαλες win που είχαν να κάνουν update κανα χρόνο, ή τους έλειπαν κανα sp ε, λογικό να ζοριστεί με τα updates. plus σε νορμάλ χρήστη και να μην έχει όλα τα updates, μικρή ζημιά.

 

τέσπα, όπως είπε και ο προηγούμενος, απλά δεν γουστάρεις τα παραθύρια. δικαίωμα σου, όπως και δικό μου να "κράζω" τα δαγκωμένα μήλα.

 

(για την ιστορία, ξενέρωσα τρελά με την apple όταν είχα ένα ipodtouch νμζ δευτερης γενιάς, και ενώ είχε bluetoot, η apple μέχρι και το τελευταίο update του ios δεν με άφηνε να το χρησιμοποιήσω. θα μου πεις θα σε έσωζε το bluetooth, οχι. αλλά το χα πληρώσει και να μην με αφήνει καν να το δω είναι κάπως... και στο τελευταίο update με άφηνε μόνο για να συνδέσω συσκευές ήχου, οχι πχ bluetooth gps antenna)

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε, απόψεις λέμε και στην τελική σιγά μην κάτσουμε να "μαλώσουμε" για πιο από τα 2-3-4 είναι καλύτερο. Καλύτερο είναι αυτό που ξέρεις και σε έχει βολέψει... και ας είναι το DOS 5.0 !!!

 

Δυστυχώς δεν ήταν PSTN, αλλά κανονική γραμμή aDSL που μάλιστα κατεβάζει και πάνω από 1MB/sec. Το μηχάνημα ήταν ολοκαίνουργιο και φορούσε τα 8.1. Τώρα τι είχε πάθει... αυτό μόνο ξέρει. Εγώ απλά τόνισα ότι μου τα έπρηξε, κάτι που δεν είχα από τότε που γύρισα σε mac (2011).

 

Όσο αφορά για τις μ@λ@κίες που κάνει η apple, ναι είναι εκνευριστικές!!! πχ εγώ φέτος αναγκάστηκα και αγόρασα κάρτα BT για το MBP του 2011 που έχω, διότι δεν υποστήριζε το hands-off.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.