Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

1) Μπορώ να συντάξω ένα κείμενο στον Mac με ορθογράφο και να το μεταφέρω μέσο του δικτύου σε υπολογιστή με Win και να το διαβάζω κανονικά; 

 

2) Ξέρω οτι υπάρχει autocad για Mac, θα μπορώ όμως να σχεδιάζω σε Mac και να το ανοίγει υπολογιστής με Win χωρίς προβλήματα? 

 

3) Το office είναι συμβατό?

 

1) Ναι, υπάρχει office for mac και παρέχεται και ελληνικός ορθογράφος. Σώζεις σε .docx και ανοίγει κανονικότατα σε win.

2) Ναι υπάρχει από το 2011. Σώζει κανονικά σε .dwg και ανοίγει κανονικά σε win. Εδώ να αναφέρω ότι εάν χρησιμοποιείς το autocad σε βάθος και πολλές δυνατότητές του, τότε ίσως κάποια χαρακτηριστικά να μην υπάρχουν στο autocad for mac. Για παράδειγμα στο 1ο autocad for mac δεν υπήρχαν τα ctb.

3) Ναι, δες το 1.

 

Αυτή τη στιγμή έχω 2 μηχανήματα. Ένα iMac late 2012 και ένα MacBook Pro early 2011. Επειδή περισσότερο δουλεύω σε άλλο γραφείο και όχι στο δικό μου, χρησιμοποιώ κατά κόρων το MBP. Ειλικρινά δεν ξέρω εάν αντίστοιχο laptop pc θα άντεχε 5 χρόνια και θα δούλευε απρόσκοπτα όπως το mac.

 

Η χαζομάρα που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια η apple είναι να σε περιορίζει στις αναβαθμίσεις hardware. Στο MBP για παράδειγμα έχω βάλει 16 GB RAM, από τη μάνα του είχε 128 GB SSD και έχω επίσης βγάλει το cd-dvd και έβαλα έναν 500 GB HDD.

 

Όποιο μηχάνημα και να πάρεις, δες το να μπορείς τουλάχιστον να πειράξεις RAM και δίσκους.

 

Επίσης, δες και το mac mini. Είναι πολύ καλή επιλογή σε κάποιες περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

συνάδελφοι, αναρωτιέμαι, κάποια προγράμματα τύπου ενεργειακής επιθεώρησης, και άλλα σχετικά (πχ εταιρείας civiltech, κτλ) θα τρέχουν σε mac ή θα πάνε για πέταμα? 

το θέμα για να μεταβεί κάποιος σε mac είναι να συνεχίσει να εργάζεται κανονικά χωρίς προβλήματα και χρησιμοποιώντας τα ίδια προγράμματα....

Link to comment
Share on other sites

alej, δηλαδή τα wndows είναι σαν ένα πρόγραμμα για τους mac? αυτό θα το ζητήσω κατά την αγορά? αν όντως είναι έτσι λύνονται όλα τα προβλήματα συμβατότητας αναφορικά με τα προγράμματα, δηλαδή όλα μου τα προγράμματα της autodesk, 3d studio, autocad, archicad, και ΄όλα τα προγράμματα περί αυθαιρέτων και άλλα μηχανικού θα λειτουργούν κανονικά και θα έχω έξτρα και μια καλύτερη (σύμφωνα με τις συζητήσεις) τεχνολογία mac  για τα σχεδιαστικά μου ? (φωτορεαλισμούς, κτλ) αν είναι έτσι τότε η μετάβαση σε mac αρχικά φαντάζει πιο εύκολη...

YΓ1 sorry αλλά δεν ξέρω ακόμα την τεχνολογία και τα υπέρ να σχεδιάζεις με mac

 

ΥΓ2 Έστω ότι κάποιος θέλει να προχωρήσει σε αγορά σταθερού και φορητού  mac, να επιλέξει το μηχάνημα με τα κατάλληλα χαρακτηριστικά για τη χρήση που θέλει, ποιοι είναι εκείνοι οι ειδικοί της mac στους οποίους πρέπει να απευθυνθεί (να τον συμβουλέψουν ανάλογα, να παραγγέλλουν, να του τα φέρουν, να του εγκαταστήσουν, να του φορτώσουν τα προγράμματα, να λειτουργούν όλα καλά και να έχει μελλοντικά την τεχνολογική υποστήριξη?)

από τη γρήγορη έρευνα που έκανα βρίσκω μόνο αυτούς

http://www.isquare.gr/  από την επίσημη ιστοσελίδα της apple στην Ελλάδα.

 δηλαδή μόνο αυτοί οι λίγοι Αθήνα και Θεσσαλονίκη?  τί γίνεται αν είμαι επαρχία? 

Δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να αλλάξω όλα αυτά χωρίς να έχω κάποιον που γνωρίζει και καλύτερα να είναι και σχετικά εκπαιδευμένος ή πιστοποιημένος με αυτή την καινούργια τεχνολογία? υπάρχει μήπως και εξ αποστάσεως εξυπηρέτηση της mac αφού όλα είναι τόσο πρωτοποριακά, σκέφτομαι? :confused:

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις windows σε mac είτε θα πρέπει να bootάρεις από την αρχή σε windows, είτε να τρέξεις τα windows μέσω virtual machine, οπότε και θα τρέχουν ταυτόχρονα και windows και osx.

 

Από προγράμματα υπάρχουν ήδη (εδώ και χρόνια) προγράμματα σχεδιαστικά "for mac", όπως το autocad και το archicad.

Για προγράμματα αμοιβών και άλλα ελληνικά προγράμματα, δύσκολα θα βρεις να τρέχουν και σε mac. Ωστόσο, προσωπικά που έχω αγοράσει το πρόγραμμα αμοιβών της insoft, το τρέχω μέσω virtual machine, οπότε έχω ταυτόχρονα και τα δύο.

Γενικά, μπορείς να μπεις στο site του κάθε προγράμματος και να δεις τι εκδόσεις υπάρχουν.

 

Τέλος, για το τι μηχάνημα θες, θα δεις στη βασική σελίδα της apple. Από κει και πέρα, για τιμές Ελλάδος, θα δεις είτε τα 2-3 επίσημα καταστήματα που υπάρχουν, είτε όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρονικών. Η διαφορά είναι ότι στα υπόλοιπα, ίσως να μην μπορείς να κάνεις συγκεκριμένη παραγγελία (BTO - Build To Order).

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την άποψή μου, ειδικά μετά από τις τελευταίες τοποθετήσεις των συναδέλφων.

Θεωρώ ότι τώρα τελευταία οι φορητοί μιας άλφα ποιότητας π.χ. dell, asus και κάποιες άλλες μάρκες ΚΑΙ λόγω της ποιότητας=>ανταγωνισμού των mac έχουν ανέβει πάρα πολύ σε ποιότητα κατασκευής αλλά και σε τεχνική υποστήριξη. Ο γιος μου χτύπησε τον φορητό μου και χάλασε πληκτρολόγιο, touchpad και σκληρό και αντικαταστάθηκαν όλα σε 2-3 μέρες δωρεάν με τεχνικό στο σπίτι μου χωρίς να ρωτήσουν πώς και τι...)

Προσωπικά είμαι κάτοχος και χρήστης δύο τέτοιων φορητών με ssd και δεν νομίζω ότι έχω να ζηλέψω τίποτα από apple (είναι αθόρυβοι, ταχύτατοι, δεν ζεσταίνονται και ειδικά ο asus έχει aluminium case που τον κάνει πάρα πολύ όμορφο).

Επίσης δεν βρίσκω το λόγο να τρέχω dual boot ή virtual machine windows. Είναι σαν να πάρεις πιάνο και να το κάνεις να ακούγεται σαν κιθάρα. Θα τρέχω το 80-85% των προγραμμάτων μου σε windows και θα πάρω apple????

Πιστεύω ότι για τους αρχιτέκτονες ή/και διακοσμητές είναι πιο εύκολο να μεταπηδήσουν σε mac λόγω και του archicad, photoshop αλλά για τις υπόλοιπες ειδικότητες είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Δεν υπάρχει π.χ. ελληνικό στατικό πρόγραμμα που να τρέχει σε mac, το ίδιο λίγο πολύ και για τα ξένα προγράμματα.

Τα μηχανήματα είναι πολύ καλά αλλά πολύ ακριβά. Σίγουρα βρίσκεις τα ίδια χαρακτηριστικά σε συμβατούς φορητούς στη μισή τιμή πολλές φορές.

Για το λειτουργικό δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Ίσως να υπερέχει μακράν από τα windows. Αλήθεια μπορεί να εγκαταστήσει κανείς το λειτουργικό της apple σε π.χ. dell φορητό? Νομίζω ότι αν το λειτουργικό είναι ο ουσιαστικός λόγος τότε αυτή είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση.

Το ίδιο ισχύει και για dekstop ή all in one pc's. Δηλαδή όποιος θέλει την super duper ανάλυση του imac ας πάρει μια super duper οθόνη. Παρεμπιπτόντως το καλοκαίρι ο ξάδερφός μου γκρίνιαζε γιατί πολύ απλά δεν μπορούσε να βάλει ssd στον imac του. Έπρεπε να έχεις skills macgyver και τεχνικού nasa για να το κάνεις (ξεκόλλαγες ρητίνες θερμαίνοντας και πολλά άλλα δύσκολα).

Να πω πάντως πως συγκρίνοντας iphone με android δεν βλέπω ΠΛΕΟΝ κάποια ουσιαστική διαφορά.

Ίσως είμαι και λίγο αρνητικά διακείμενος δεδομένου ότι θεωρώ τον Steve Jobs ΥΠΕΡεκτιμημένο. Ωραίος manager-πωλητής-όπως θες πες τον, αλλά για μένα κλέφτης ιδεών και λανσάρισμα τους σε ωραίο περιτύλιγμα.

Κλείνοντας να συνοψίσω λέγοντας ότι σαν hardware είναι πανάκριβοι οι apple ενώ σαν λειτουργικό σαφώς περιορισμένης εμβέλειας για Έλληνες μηχανικούς και πολύ κλειστής αρχιτεκτονικής, αλλά με μεγάλη πιθανότητα να είναι πολλά χρόνια μπροστά στο λειτουργικό ως προς την ευχρηστία του και σε λοιπά χαρακτηριστικά.

Αυτά και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Για το λειτουργικό δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Ίσως να υπερέχει μακράν από τα windows. Αλήθεια μπορεί να εγκαταστήσει κανείς το λειτουργικό της apple σε π.χ. dell φορητό? Νομίζω ότι αν το λειτουργικό είναι ο ουσιαστικός λόγος τότε αυτή είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση.

είναι δυνατόν (παρανόμως) σε συγκεκριμένα μηχανήματα όχι μόνο dell που έχουν εξαρτήματα ίδια με τα mac οπότε υπάρχει συμβατότητα, φυσικά δεν γίνεται mac παρά μόνο στο λογισμικό

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τρέξεις οποιοδήποτε πρόγραμμα σε Mac πλέον αφού μπορείς να φορτώσεις windows.

Προσοχή στα προγράμματα με hardware lock, δηλαδή hasp. Σιγουρευτείτε κατά 100% ότι θα τρέχουν και θα καταλαβαίνουν το κλειδί σε virtual machine!!!

Επίσης κάποια κάνουν ελέγχους σύμφωνα με το υπάρχον hardware. Δεν ξέρω αν κάθε φορά που τρέχει κάποιος virtual machine "δημιουργούνται" τα ίδια hardware hashes...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.