Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί Mac ο λόγος...


Παναγιώτης

Recommended Posts

silvserf χρησιμοποιησέ το αβλεπί!

Είναι πολύ καλό πρόγραμμα, το έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα (όταν λεγόταν ακόμα Minicad) και είναι πολύ καλό. Τώρα ειδικά έχει βελτιωθεί πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ξέρω πως θα ακουστεί περίεργα αλλά θα το πω

 

στα mac δεν παίζουν "σπασμένα"

γι'αυτό είναι τόσο πίσω ;)

@myri:

Όσο για το ό,τι οι Mac απαιτούν περιφερειακά της Apple και μόνο (όπως αναφέρεις π.χ. ποντίκια κλπ), ψάξτο λίγο πριν τα γράφεις κάτι τέτοια. Ό,τι περιφερειακό θέλεις του βάζεις. Αν έχεις ποντίκι USB το χρησιμοποιείς ό,τι και αν είναι. Εκτυπωτές/σαρωτές το ίδιο. Οι κατασκευαστές βάζουν στα κουτιά τους Windows XP/Vista/7 κλπ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παίζουν με MacOS X. Προσωπικά έχω HP CLJ 2600n που στο φυλλάδιο/κουτί έγραφε μόνο Win. Τι μπούρδες. Το μηχάνημα απλώς το σύνδεσα και άρχισα να τυπώνω.

 

Δουλεύω αποκλειστικά και μόνο σε Mac από το 1998, όταν πρωτοαξιώθηκα να αγοράσω το πρώτο μεταχειρισμένο μηλαράκι από αγγελία αγγλικού περιοδικού, και χωρίς Paypal, eBay και τα παρόμοια. Έκτοτε ασχολούμαι με Windows μόνο και μόνο όταν οι φίλοι μου ψάχνουν για βοήθεια (ναι, ξέρω, είμαι χρήστης Mac και όμως ξέρω τα Win πιο καλά από το 99% των γνωστών μου, αρχιτέκτονες, πολιτικοί και μη...) Στο γραφείο που δούλευα μέχρι πρόπερσυ, είχαν WinXP, Vista, 2000 εγώ το μοναδικό MacBook Pro και ένα MacMini στη ρεσεψιόν (το είχα βάλει για fax/print server για να πάψουν τα προβλήματα που είχαμε). Οι υπόλοιποι με Win συνεχώς είχαν προβλήματα να δουν ο ένας τον άλλο στο LAN/wLAN. Το είχαν μάθει, τελικά, και απλώς μου ζητούσαν να 'μπω' από το MBP μου και να τραβήξω το αρχείο ΧΧΧ από τον Α και να το ρίξω στον Β. Τόσο χάλια...

 

Είπε κανείς τίποτα;

 

Το Φόρουμ αποστασιοποιείται και καταδικάζει απερίφραστα οποιαδήποτε αναφορά σε συγκεκριμένα

σπασμένα προγράμματα!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω HP CLJ 2600n που στο φυλλάδιο/κουτί έγραφε μόνο Win. Τι μπούρδες. Το μηχάνημα απλώς το σύνδεσα και άρχισα να τυπώνω.

οπότε βγάζω 2 συμπεράσματα

1) υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός

2) η Macintosh αδιαφορεί

Link to comment
Share on other sites

γιατι λες οτι ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος? εχασα κατι?

 

ειναι ετσι φτιαγμενα τα mac που συνεργαζονται με αλλα μηχανηματα πανευκολα. ακομη και χωρις εγκατασταση με cd και drivers και λοιπες βλακειες των windows παλιοτερα συνδεαμε printers και scanners χωρις προβλημα. Μαλιστα οπως εχω αναφερει παλια υπηρχαν και mac clones τα τοτε PowerPC - δεν ξερω τωρα αν υπαρχουν.

 

η Apple δεν αδιαφορει αφου το κανει επιτηδες. Απο τη μια το παιζει αποκλειστικα υπερ των περιφερειακων της αλλα απο την αλλη γινεται αντιληπτο οτι ειναι τοσο user friendly τα προιοντα της που δεν υπαρχουν προβληματα.

 

Το εχω ξαναπει. Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ ποιοτητας μηχανηματων ή λογισμικου για οποιον εχει δουλεψει και στις δυο πλατφορμες.

 

Απλα οταν ολη η πιατσα δουλευει με PC και ειδικα οι Πολ.Μηχανικοι και οι Μηχανολογοι, αρχιζουν τα μπερδεματα - και οσο μεγαλωνει ενα γραφειο, γινεται σοβαρο θεμα η συμβατοτητα με τον υπολοιπο κοσμο και η ταχυτητα εργασιας. Και ειμαστε ολοι με τα $&*^$ τα windows και την $^@@$ την microsoft και παιδευομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ howard_roark με τόσα καλά αρχιτεκτονικά για μακ που υπάρχουν, είσαι ο τυχερός της υπόθεσης. Άνετα μπορείς να αντικαταστήσεις τα pc με μακ.

 

Για στατικά και λοιπά όμως, δυστυχώς δεν υπάρχει και μεγάλη επιλογή. Μόνο θετικό είναι ότι μπορείς να τρέξεις από virtual machine τα πάντα, και πίστεψε με το κάνω. Όχι στο γραφείο αλλά στο σπίτι έχω φτιάξει στο μακ, στην ουσία αντέγραψα το pc του γραφείου. Και παίζει μια χαρά.

 

Ειδικά με τους εκτυπωτές/ plotters τα μακ παίζουν απροβλημάτιστα με το 99% αυτών. Χωρίς drivers. Πριν από 15 μέρες έβαλα ένα δικτυακό fax/scanner/printer της Cannon στο σπίτι. Τα μακάκια το βρήκαν με το έβαλα στη μπρίζα. Το ίδιο και τα σκάνερ, το ίδιο και ότι άλλο έχω βάλει, πλην συσκευών που αναφέρουν ότι είναι μόνο για windows (μερικές έχουν δουλέψει).

 

Αυτό που κερδίζει κάποιος από το λειτουργικό των μακ, είναι η απροβλημάτιστη χωρίς καθυστερήσεις και ψάξιμο εργασία του. Άμα παίζει, παίζει και το κάνει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

howard_roark θα σου πω

 

όταν αγοράζουμε μια συσκευή για ΗΥ και αναγράφει πάνω μόνο για windows

τι αντιλαμβάνεσαι;;;;

πως δεν "παίζει" στα mac

άρα υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας

 

τώρα αν τελικά παίζει και στα mac

τότε το φυλλάδιο λέει ψέμματα άρα αθέμιτος ανταγωνισμός από την πλευρά των windows

και η Apple αδιαφορεί που δεν ενημερώνει τις εταιρίες πως δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας

 

εγώ προσωπικα ως χρήστης δεν θα αγόραζα ένα προιόν που γράφει πως δεν είναι συμβατό με το λογισμικο μου

και δε θα αγόραζα λογισμικο που δεν είναι συμβατό με την πλειοψηφία των συσκευών

 

αν τελικά τα παραπάνω είναι μύθος και η Apple δεν ενδιαφέρεται να αποκαταστήσει το όνομά της

λυπάμαι αλλά έχασε

στηρίζεται αποκλειστικά στους χρόνιους χρήστες της

Link to comment
Share on other sites

...οι οποίοι χρόνιοι χρήστες κάνουν την καλύτερη διαφήμιση.

Από την άλλη μην ξεχνάτε πως τα win***s αφέθηκαν ελεύθερα στην "σπ**μένη αγορά" και κυριάρχησαν λόγω αυτού, όχι γιατί ήταν καλύτερα. Και το auto**d αυτήν την οδό διαλεξε και τωρα ειναι ηγείται.

Link to comment
Share on other sites

επίσης παιδιά λογικά θα το έχετε ακούσει οτι η autodesk δουλεύει πάνω στην έκδοση για mac. Απο πέρυσι έχει βγεί αυτό.

 

Παιδιά το archicad που λέτε είναι τοπογραφικό πρόγραμμα;

Για τοπογραφικο ποιο θα προτείνατε εκτός απο το pythagoras που είπε κάποιος φίλος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν να αγοράσει mac...

 

Όποιος ενδιαφέρεται την ψάχνει και καταλήγει στο μηχάνημα που του κάνει.

 

Οι υπόλοιποι παλεύουν με antivirus, firewalls, registry cleaner και πάει λέγοντας και κλαίγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.