Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα στην Πολεοδομία


sonia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τέτοιοι άνθρωποι που δε θα σέβονται το συμπολίτη τους πάντα θα υπάρχουν και θα τους βρίσκουμε μπροστά μας είτε σε δημόσιες υπηρεσίες, είτε σε εργοδότες, είτε οπουδήποτε κάποιος έχει εξουσία.

Το ζητούμενο είναι εμείς να μη γινόμαστε σαν κι αυτούς τη στιγμή που θα έρθει η εξουσία στα χέρια μας. Και κάποια στιγμή θα έρθει είτε σαν διορισθείς δημόσιος υπάλληλος, είτε ως εργοδότης, όχι μόνο στον επαγγελματικό μας χώρο, είτε ακόμα ως γονιός.

 

Παρεμπιπτόντως, ελπίζω όταν καβαλήσω το καλάμι να μου χτυπήσετε το καμπανάκι και εύχομαι να έχω αρκετά ανοιχτά τ' αφτιά μου για να τ' ακούσω!

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, ελπίζω όταν καβαλήσω το καλάμι να μου χτυπήσετε το καμπανάκι και εύχομαι να έχω αρκετά ανοιχτά τ' αφτιά μου για να τ' ακούσω!

Θα περιμένουμε στη γωνία.... χεχεχεχε :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Τα συχαρητηρια κι απο μενα στον συναδελφο realarch που βρηκε τη δυναμη και χτυπησε τη γροθια στο μαχαιρι. Με την ευκαιρια αυτη σας θετω και το εξης θεμα για την στελεχωση των ΕΠΑΕ. Πως ειναι δυνατον να ειναι ελεγκτης σου ο ανταγωνιστης σου στο επαγγελμα :?: Και καλα στα μεγαλα αστικα κεντρα. Στην Περιφερεια ομως :?: Γιατι εχω πετυχει τετοιο λαμογιο να ψηνει πολιτη μεσα σε Πολεοδομια επιχειρηματολογωντας σε στυλ "ειμαι στην ΕΠΑΕ και κανω οτι γουσταρω".

 

ΥΓ Σχετικα με αυτο που ανεφερε η anka να σας πω οτι εχω δει λεκανη με ψαρια (!) να κληρωνεται μεσα σε ΙΚΑ :shock: παλι σε ωρες προσελευσης κοινου....Αν ανοιχτει σχετικο θεμα θα διαβασουμε πολλα ωραια.

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση: να εφοδιαστούμε με κινητά με κάμερες (καλά...μη βαράτε...ξέρω ότι και η κουτσή Μαρία έχει τέτοια...απλά δεν ασχολούμαι...όποια συσκευή περισσεύει στο σπίτι παίρνω) και να τραβάμε τα ενδιαφέροντα και εκπαιδευτικά θεάματα. Μετά...να είναι καλά το Youtube...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά, τι κάνανε οι άνθρωποι; Επειδή η άλλη ψώνιζε ταπεράκια ή επειδή βγήκε στο σφυρί μια κασέλα ψαράκια (αλήθεια, τί ψάρια ήταν);

Εγω να σας πώ κάτι άλλο; Σας έχει τύχει ποτέ να περιμένετε υπάλληλο, να μην εμφανίζεται, να τα παρατάτε και να πηγαίνετε για καφέ και ώ του θαύματος, να τον βλέπετε να πίνει καφέ στην πλατεία;

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σας πώ κάτι άλλο; Σας έχει τύχει ποτέ να περιμένετε υπάλληλο, να μην εμφανίζεται, να τα παρατάτε και να πηγαίνετε για καφέ και ώ του θαύματος, να τον βλέπετε να πίνει καφέ στην πλατεία;

Mιά και δυό; :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πανό στον Αγ. Νικήτα είναι η δική σου περίπτωση?Θα ανεβάσω φωτό κάποια στιγμή.

 

εννοείς ένα γκράφιτι> 'αντινομάρχη πολεοδόμε...μπλά-μπλα'?

όχι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά, τι κάνανε οι άνθρωποι; Επειδή η άλλη ψώνιζε ταπεράκια ή επειδή βγήκε στο σφυρί μια κασέλα ψαράκια (αλήθεια, τί ψάρια ήταν);

Εγω να σας πώ κάτι άλλο; Σας έχει τύχει ποτέ να περιμένετε υπάλληλο, να μην εμφανίζεται, να τα παρατάτε και να πηγαίνετε για καφέ και ώ του θαύματος, να τον βλέπετε να πίνει καφέ στην πλατεία;

 

ξέρεις τι συνταγές έχω μάθει περιμένοντας να πρωτοκολλή σω μία αίτηση για να βγάλω το ψωμί μου?

υγ> ο τρόπος που τραβάει τη τζούρα του τσιγάρου, τί σας λέει? χαρμαααααάνια...

(δυστυχώς φύγανε οι Τούρκοι και ανάλαβαν οι Έλληνες).

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ.. δυστηχώς έτσι είναι ... Αν δε βάλεις ζόρι , δεν κάνεις δουλειά . Γνωρίζω παρεμφερή περίπτωση που έγινε στην περιοχή μας . Μάλιστα ο συγκεκριμένος την έκανε την κίνηση εις διπλούν .

Ο συγκεκριμένος συνάδελφος , αν το δείτε , είναι πολύ ήρεμος . Παρότι είναι μεγαλόσωμος , δεν πειράζει ούτε μύγα . Συν τοις άλλοις , είναι και πολύ καλός γνώστης της νομοθεσίας. Το λοιπόν , σε κάποια φάση - όπως γίνεται πάντα - τον είχαν φτάσει στο αμάν . Θα και Θα και Θα , και δεν έχεις τό'να και δεν έχεις τά'λλο και σού'πα και μού'πες . Ε , σε κάποια φάση , κάποιο καλώδιο κάηκε στο μυαλό του ανθρώπου και τότε ήταν που έγινε ο χαμός : Φωνές , κακό , σπρωξίματα , απειλές και δε συμαζεύεται . Στο τέλος , όλα του πήγαν καλά και πήρε την πολυπόθητη άδεια . Φυσικά η απόλυτη επιτυχία του περιορίστηκε μόνο στην συγκεκριμένη άδεια , διότι μετά οι υπάλληλοι του φυλάγανε σε κάθε γωνία .

Όλα όσα σας έγραψα παραπάνω ήταν , σε γενικές γραμμές , την πρώτη φορά . Τη δεύτερη φορά κόντεψε να κάνει έγκλημα !

Η ιστορία ήταν παρεμφερής . Αυτή τη φορά βρισκόταν μπλεγμένος και ο προϊστάμενος της Πολεοδομίας . Το λοιπόν , ενώ του είχαν στίψει το λάδι , σε κάποια φάση όλα ήταν εντάξει για την έγκριση της άδειας και μέχρι και ο προϊστάμενος είχε δεσμετεί για την υπογραφή του . Σε κάποια δόση πληρηφορείται ο δόλιος ο μηχανικός πως ο προϊστάμενος του τα γύρισε και δεν έδινε την άδεια στον ιδιοκτήτη . Τον παίρνει τον προϊστάμενο τηλέφωνο στην Πολεοδομία και του ζητάει εξηγήσεις . Ο δε προϊστάμενος να του λέει πως και καλά είχε συμφωνήσει με κάτι άλλο και πράσινα άλογα .

Ε , αυτό ήτανε ! Πάλι κάποιο βραχυκύκλωμα έγινε και ο μηχανικός έγινε πυρ και μανία. Αρχίζει και του φωνάζει από το τηλέφωνο : Γιατί ρε μα..κα ; Πώς ; Ναι ε ; Καλά . Τότε έρχομαι εκεί . ΜΗ ΦΥΓΕΙΣ ΡΕ , Τ'ΑΚΟΥΣ ; ΕΡΧΟΜΑΙ ΕΚΕΙ !

Ο δε προϊστάμενος φαίνεται να το πήρε σοβαρά το μύνημα διότι έκανε να φύγει . Το πότε πρόλαβε ο μηχανικός να φτάσει στην Πολεοδομία , δεν ξέρω , πάντως με το που φτάνει αρχίζει κάτι φωνές , στο άκουσμα των οποίων και μόνο ο προϊστάμενος οπισθοχώρησε στο γραφείο του ! Μπαίνει μέσα ο ένας , μπαίνει μέσα και ο άλλος . Ο δε προϊστάμενος να έχει καταφύγει πίσω από το γραφείο του και να κοιτάει από ποιά μεριά του γραφείου θα του την πέσει ο μηχανικός , ώστε να λακίξει από την άλλη ! Το αντιλαμβάνεται αυτό ο άλλος , και τι κάνει ; ! Παίρνει φόρα και τον κολάει μαζί με το γραφείο στον τοίχο ! Ναι που σας λέω ! Μανιασμένος όπως ήταν , τον βουτάει από τον γιακά και πάει να τον χτυπήσει στα ίσια ! Η φάση όμως ποιά είναι ; : Επειδή το γραφείο ήταν μεγάλο , μόλις που μπορούσε να τον κρατάει από τον γιακά . Με άλλα λόγια , προκειμένου να τεντωθεί για να φτάσει να τον χτυπήσει , έπρεπε να τον αφήσει από το ένα χέρι και να στηριχτεί στο γραφείο ,, κάτι το οποίο δεν το ήθελε , διότι θα του ξέφευγε ! Οπότε εδώ εξελίχθηκε και η κορυφαία φάση του όλου συμβάντος : ο μηχανικός να κρατάει με το ένα χέρι τον προϊστάμενο από το γιακά και με το άλλο χέρι να προσπαθεί απεγνωσμένα να τον βαρέσει και να φωνάζει : Μην κουνιέσαι ρε . Μην κουνιέσαι να στη ρίξω . ΜΗΝ ΚΟΥΝΙΕΣΑΙ ΓΑΜΩΤΟ .

Τελικά κάπου εκεί επενέβησαν κάποιοι θαραλέοι που βρήκαν το θάρος να προσπαθήσουν να απομακρύνουν τον κακόμοιρο τον μηχανικό . Και πάλι καλά διότι αλλιώς ποιός ξέρει τι άλλο θα μπορούσε να είχε γίνει ...

 

Προσωπικά συμπεραίνω πως όσο συνετός και σοβαρός αν είναι κάποιος , μπορείνα υπάρξουν στιγμές που σε βγάζουν εκτός εαυτού και μπορείς να κάνεις ακραία πράγματα . Αλλά τι φταίει κάποιος σαν τον παραπάνω κύριο , όταν οι άλλοι του κάνουν τη ζωή μαύρη ;

 

Υστερόγραφο :

Σε κάποια άλλη φάση , μεταγενέστερα , ο ίδιος μηχανικός είχε ταλαιπωρηθεί πόσες ημέρες στην Πολεοδομία , οπότε κάποτε πετυχαίνει μπροστά του τον προϊστάμενο (τον ίδιο) και του λέει : Καλά ρε συ · με βλέπεις εδώ ΟΛΗ την ημέρα . ΚΑΘΕ ημέρα . Δεν απορείς τι γίνεται ; Είμαι 50 χρονών άνθρωπος , δεν απορείς τι κάνω ; Τι συμβαίνει στην υπηρεσία σου που ο τάδε άνθρωπος βρίσκεται συνέχεια εδώ ; Δεν έχεις έχεις λίγο φιλότιμο ;

Δεν νομίζω να υπήρχε περίπτωση να αντιδρούσε πάλι έτσι - εξάλλου έδειχνε πολύήρεμος - αλλά αυτό που ξέρω είναι πως ο προϊστάμενος ΠΡΑΣΣΣΤ ! Εξαφανίστηκε ! Μάλιστα αυτή τη φορά φρόντησε να πάρει τον άλλο διάδρομο που οδηγούσε στις σκάλες , όχι στο γραφείο του !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.