Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα στην Πολεοδομία


sonia

Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι.. Αντιμετωπίζω κάποιο προβλημα στην πολεοδομία της περιοχής μου και θα ήθελα την άποψή σας.. Στο συγκεκριμένο γραφείο δουλεύει κάποιος , ο οποίος κατάγεται από το ίδιο μέρος με εμένα, ο εν λόγω κύριος , ο θεός να τον κάνει!,άναλαμβάνει να εκδίδει άδειες με την υπογραφή άλλου μηχανικού εννοείται,και να συμπληρώνει έτσι το εισόδημα του από τον Δημόσιο Τομέα...Α! είναι και μηχανικός των ΤΕΙ , χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν..Από την στιγμή που πήρα το πτυχίο μου σαν Πολιτικός Μηχανικός, τόσο η συμπεριφορά του απέναντί μου είναι απαράδεκτη ,αλλά και σε ότι έχει να κάνει με την Πολεοδομία μου κάνει τον βίο αβίοτο...Ευτυχώς ο διευθυντής της πολεοδομίας βοηθάει ο άνθρωπος, αλλά παρόλαυτά ότι μπορεί για να με μπλοκάρει το κάνει...Πως αντιμετωπίζεται μία τέτοια κατάσταση χωρίς να γίνει χειρότερη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το οτι ο διευθυντης τον εχει παρει χαμπαρι ειναι καλο.Σιγουρα δεν θα μπορει να κανει οτι θελει εαν ξερει οτι τον κοιτανε απο πανω.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη αλλα εαν ξεφυγει η κατασταση να του μιλησεις με εντονο υφος και θα στρωσει...αλλιως υπαρχει και ο μακης!!!

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες καταστάσεις είναι "λεπτές" αν και συνηθισμένες. Κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική και δεν μπορεί να μπει σε κανόνα.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι εστιάζεις στον αντικειμενικό σου σκοπό που είναι να κάνεις τη δουλειά σου.

Σε πρώτη φάση βρίσκεις κοινούς γνωστούς (είπες ότι είστε από το ίδιο μέρος) για να του μιλήσουν σχετικά με την περίπτωσή σου.

Αν αυτό δεν πιάσει κοίταξε να του μιλήσεις κατ' ιδίαν ως μηχανικός προς μηχανικό, ως άνθρωπος προς άνθρωπο, ντόμπρα και να είσαι όσο γίνεται πιο σαφής και ξεκάθαρη στο τι θέλεις και στην περιγραφή της κατάστασης που βιώνεις.

Αν και αυτό βλέπεις πως δεν έχει αποτέλεσμα τότε πρέπει πρώτα απ' όλα να δεις μέχρι που μπορείς να φτάσεις και τι θα διακινδυνεύσεις.

Μελέτησε τον άνθρωπο, ρώτησε, ψάξε, μάθε όσα περισσότερα μπορείς.

Πήγαινε μίλησε του ξανά αυτή τη φορά σε πιο αυστηρό και δυναμικό ύφος λέγοντας του ότι πρέπει και εσύ να ζήσεις και ότι δεν σου αφήνει πολλές επιλογές. Αναλόγως των αποφάσεων που πήρες για το πού μπορείς να φτάσεις προχωράς. Όταν ανοίγεις "πόλεμο" μ' έναν άνθρωπο υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις αλλά να είσαι έτοιμη να δεχτείς και εσύ ποικίλες επιθέσεις. Ελπίζω να μην φτάσεις σ' αυτό το σημείο γιατί θα είναι αρκετά έξυπνος για να καταλάβει ότι η πίτα είναι αρκετή για να φάνε όλοι αλλά και γιατί ένας άνθρωπος στριμωγμένος στη γωνία όπως εσύ είναι ό,τι πιο επικίνδυνο για τη ζαχαρένια του.

 

Πριν απ' όλα θα πρέπει να είσαι άψογη στη δουλειά σου, να μην αφήνεις περιθώρια για παρατηρήσεις και να τηρείς κατά γράμμα τη νομοθεσία και τις προδιαγραφές. Μην ξεχνάς το ρητό "η γνώση είναι δύναμη". Να ζητάς εγγράφως τις παρατηρήσεις.

Τι εννοείς ότι σου κάνει τον βίο αβίωτο και ότι σου συμπεριφέρεται άσχημα, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη;

Τι κάνει δηλαδή; Σου μιλάει προσβλητικά, χειρονομεί, σου βγάζει παρατηρήσεις εκεί που δεν θα έπρεπε, σου κλείνει ραντεβού μετά από πολύ χρόνο, τι;

Link to comment
Share on other sites

Σκουλικια εχει παντου τελικα κ εγω νομιζα οτι ειχαν μαζευτει μονο στην Αθηνα... Φταιμε πολυ και εμεις, που τους εχουμε καλομαθει... Φταει κ ο εργοδοτης που μονιμως "βιαζεται"....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ θα τον πέρναγα και με την τρίτη και με την όπισθεν (ξέρω , λίγο δύσκολο ,, αλλά άρε και να μπορούσα σε μερικούς - μερικούς) .

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία των Σερρών αγαπητή sonia δεν υπάρχει ούτε για δείγμα μηχανικός που να μην κάνει αυτό που λες. Γνωρίζεις ότι το 60% τον αδειών εκδίδονται από άτομα που βρίσκονται μέσα στην πολεοδομία? (Τρώγοντας τις δουλειές από τους ιδιώτες σαν εσένα? ) Το ότι τα αρπάζουν όλοι , αυτονόητο. Δυστυχώς στην πόλη μας δημιουργήθηκε μια ομάδα τέτοιων ανθρώπων ,μια κλίκα ,και κάνουν κουμάντο λες και είναι στο τσιφλίκι του μπάρμπα τους. Είναι η χειρότερη πολεοδομία που υπάρχει στην Ελλάδα. Στην Σέρρες αν θέλεις να βγάλεις γρήγορα και παράνομα άδεια , δίνεις την δουλειά σε κάποιον από αυτούς τους κυρίους και τελείωσε .Το γνωρίζουν όλοι. Το έκανα και γώ, και μου βγήκε στραβή μετά από χρόνια. Το κάνει κάθε πολίτης αυτής τις Πόλης. Στην Σέρρες, αν θέλεις να βγάλεις άδεια δεν ρωτάς ποιος είναι καλός μηχανικός, αλλά ποιος δημόσιος υπάλληλος αναλαμβάνει να πάρει την δουλειά. Δοκίμασε να κάνεις το εξής. κάποια στιγμή που θα πέσει στα χέρια σου μία μικρή δουλειά, πάνε και πες σε κάποιον από αυτούς τους μα...κες εκεί μέσα ότι έχεις πολύ δουλειά δεν προλαβαίνεις και αν μπορούν να το αναλάβουν αυτοί. Έτσι στα ίσα. Και θα το αναλάβουν και θα τα πάρουν και η αντιμετώπιση του συγκεκριμένου υπαλλήλου θα αλλάξει απέναντι σου. Αλλά τι να το κάνεις! ?. Σιγά Σιγά θα σε βάλουν στο κολοκύκλωμά τους και θα σου ρουφάνε το αίμα και για μια απλή βεβαίωση και από σένα και από τους πελάτες σου, όπως ρουφάνε το αίμα τον περισσότερων μηχανικών τις πόλης μας. Γιατί αυτά τα γαϊδούρια δεν τα ελέγχει δυστυχώς κανείς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum quintezz.

Να σε ρωτήσω κάτι, έτσι από περιέργεια, αν και ξέρω την απάντηση.

1) Πήγε ποτέ κανένας μηχανικός να καταγγείλει τα καθέκαστα στο ΤΕΕ, στους Συλλόγους των Μηχανικών της πόλης των Σερρών, στην Αστυνομία ή στον εισαγγελέα;

2) Όταν και εμείς οι ίδιοι οι πολίτες τους δίνουμε δουλειές και συντηρούμε το όλο σύστημα δεν έχουμε και εμείς τις ευθύνες μας; Και γιατί τους δίνουμε δουλειές; Γιατί θέλουμε να τελειώνουμε γρήγορα και γιατί θέλουμε να κάνουμε τις ψιλό ή χοντρό-παρανομίες μας!

 

Οι ερωτήσεις φυσικά είναι ρητορικές.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες αλλά δυστυχώς και νόμιμος να είσαι ξέρουν αυτοί τον τρόπο να σε καθυστερούν. και δεν είναι κακό να θες να τελειώσεις γρήγορα απλά οι δημόσιοι υπάλληλοι και δεν το λέω με ίχνος εμπάθειας είναι ή γίνονται κατα 95% τεμπέληδες κηφήνες.

quintezz βρες μου μια πολεοδομία στην ελλαδα που δεν είναι η διαδικάσιά όπως την περιγράφεις. Ασε αν όλοι καταγράφαμε τις εμπειρίες μας θα μας πηγαίναν μέσα για συκοφαντική δυσφήμηση. Μου φαίνεται πρέπει να προστεθεί μια καινούρια ενότητα στο forum με τον τίτλο πολεοδομίες...

Link to comment
Share on other sites

Ισως κάποτε να ξυπνησει αυτο το κράτος , όπως έκανε με τον Νεο Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων , οπου μέσα σε 65 μέρες σου δίνουν άδεια λειτουργιας θέλουν δεν θέλουν .. Ας δουμε μετα αν θα σε καθηστερουν και αν θα μπορουν να τα αρπάζουν τόσο έυκολα οταν πας έναν σωστο και καθαρό φάκελο... Διοτι το πρόβλημα δεν είναι οτι τώρα τα αρπάζουν μόνο απο όσους θέλουν να κάνουν κατι παράνομο, αλλα όπως λέει και ο panos και νόμιμος να είσαι βρίσκουν τον τρόπο να σε καθυστερούν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.