Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα στην Πολεοδομία


sonia

Recommended Posts

Και κάτα τα άλλα ο Σουφλιάς μίλαγε για άδειες εξπρές . Καλά , τρίχες κατσαρές (Α , για δες , έχει και ομοιοκαταληξία) .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να προωθήσουν το νομοσχέδιο της Βασούλας και όχι να το πάρουν πίσω.

Να κατατίθεται δηλαδή άδεια μόνο με τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης και όψεις αν δεν κάνω λάθος συν όλες τις εγκρίσεις, δασαρχείο, αρχαιολογία κλπ.

 

Κοίτα όμως ποιος μιλάει.

Ο ΥΠΕΧΩΔΕ που έκτιζε αυθαίρετα.

Σαν τον άλλο τον Μαγγίνα τον Υπουργό Απασχόλησης που εισφοροδιέφευγε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά , εγώ δεν κατάλαβα ... Αυτό πάλι πώς το κουκουλώσανε ; ! Θυμάμαι μόνο ο ΣΚΑΙ το επανέφερε μερικές ακόμα φορές το θέμα (μάλιστα σε μία από αυτές , έκανε και σύγκριση των κατορθομάτων του Σουφλιά με αυτά του Μαγγίνα !) . Αλλά όλα τα άλλα κανάλια τσιμουδιά ... Ελλάς στο μεγαλείο σου .

Θα μου πείτε , εδώ δεν ξέρουμε ακόμα τι έγιναν τα λεφτά των ταμείων . Των ταμείων ; μα εδώ πιο κοντά το Μαγγινάκι και καλά ήταν τόσο ανοιχτόκαρδος που φιλοξενούσε αλλοδαπούς αλλά ήταν και τόσο τσιγκούναρος που δεν πλήρωνε το ξαδελφό του που του έβαψε το σπίτι . Πώς είπατε ; δεν πλήρωνε ούτε το ΙΚΑ ; Τι να το κάνουμε το ΙΚΑ , εδώ ακόμα δεν μάθαμε τι έγιναν τα λεφτά με τις μίζες των εξοπλισμών (τον θυμάστε τον Άκη ; ! ! !) . Τι ; δεν αρκούν τα σκάνδαλα ; Δηλαδή με τον υπουργό που έκανε μετάταξη στο παιδί του από την Κρήτη στην Αθήνα δεν πιάνει ; Αν δεν πιάνει πάρτε το άλλο : ο Χρηστάκος που ξεκ...στηκε να κάνει αποχαρακτηρησμούς ιστορικών τόπων για χάρη των λατομείων και αντί να αναθέσει την ανασυγκρότηση ιστορικών τόπων στο στρατό ο οποίος προσφέρθηκε δωρεάν , ανέθεσε πόσα λεφτά από το υπουργείο πολιτισμού στο σύλλογο Παπαρέων και στο σύλλογο Μπιγκ Μπεν !

Ήμαρτων ! Η χώρα αυτή είναι ένα σύγχρονο μπουρδ...λο ... Πάλι καλά που έχουμε και την ΕΕ να ρίχνει και καμία με το μαστίγιο , αλλά τι να το κάνεις ; απέχουμε πολύ ακόμα από τους άλλους . Κάθε μέρα σκάνδαλα και κάθε μέρα κουκουλώνονται . Αν και εδώ που τα λέμε , το τελευταίο με το Ζαχόπουλο , μάλλον θα ξεσκεπαστεί , διότι είναι θέλημα θεού . Ω , ναι , σας λέω . Όταν πάει κάποιος πάει να πηδήξει από τόσους ορόφους και την βγάζει καθαρή ίσως να είναι σύμπτωση , αλλά όταν πάει και άλλος , τότε κάποια υπέρτατη δύναμη έβαλε το χέρι της .

 

Τέλος πάντων , καλά θα κάνω εγώ να το βουλώσω , διότι όταν αρχίζω εγώ με τη διαφθορά , δεν τελειώνω .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΛΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ..ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ..ΟΜΩς

1)ΥΗ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ...(ΣΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΔΕΙΕΣ)

ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΤΗ ΦΥΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΡΩΜΙΚΗ...

2)ΤΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 1) ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΡΩΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ..Ο ΝΟΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλώς ήρθες στο forum quintezz.

Να σε ρωτήσω κάτι, έτσι από περιέργεια, αν και ξέρω την απάντηση.

1) Πήγε ποτέ κανένας μηχανικός να καταγγείλει τα καθέκαστα στο ΤΕΕ, στους Συλλόγους των Μηχανικών της πόλης των Σερρών, στην Αστυνομία ή στον εισαγγελέα;

2) Όταν και εμείς οι ίδιοι οι πολίτες τους δίνουμε δουλειές και συντηρούμε το όλο σύστημα δεν έχουμε και εμείς τις ευθύνες μας; Και γιατί τους δίνουμε δουλειές; Γιατί θέλουμε να τελειώνουμε γρήγορα και γιατί θέλουμε να κάνουμε τις ψιλό ή χοντρό-παρανομίες μας!

 

Οι ερωτήσεις φυσικά είναι ρητορικές.

 

Γειά σας παιδιά.

Εγώ πήγα.!

Όχι μόνο πήγα, αλλά έστειλα την καταγγελεία μου και στο σύλλογο αρχιτεκτόνων και στην περιφέρεια και όπου αλλού μπόρεσα.

Σας πληροφορώ συνάδερφοι ότι με παρακαλούσαν να σταματήσω.

Τουσ ξύλωσα όλους από την ΕΠΑΕ (όπου ήταν το δικό μου το πρόβλημα), τους έκανα φασαρία απίστευτου κάλλους (και θορύβου) μεσα στην υπηρεσία τους, τους γύρισα τα τραπέζια ανάποδα, και το αποτέλεσμα......?...την επόμενη είχα και τις τρείς άδειες (που πάλευα 8! μήνες να πάρω) έτοιμες και υπογεγραμμένες.

Το τραγοκό είναι ότι και οι υπάλληλοι που προσπιούνται ότι είναι μαζί σου, είναι και αυτοί στο κόλπο. Θέλει χτύπημα κατακέφαλα...αλλά και πάλι το πρόβλημα δε σταματάει. Απλά, αν σε φοβούνται τα πράγματα είναι ελάχιστα ποιό εύκολα.

Όπλο μου σε όλα τα παραπανω ήταν λεπτομερές ημερολόγιο με το τι αντιμετώπιζα από τα τομάρια αυτά επί 8μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο κι από εμένα στον συνάδελφο.

Πιστεύω όμως ότι τα θέματα πολεοδομίας-υπαλλήλων, επειδή το φαινόμενο είναι πανελλαδικό, θα πρέπει να αντιμετωπισθεί από το forum, με την σύσταση ειδικής υπηρεσίας ''ράμπο'' από μηχανικούς και δικηγόρους που θα ενεργοποιείται ύστερα από καταγγελία των άμεσα εμπλεκομένων σε ανώμαλες καταστάσεις συναδέλφων. Δύσκολο εγχείρημα αλλά όχι ανέφυκτο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο κι από εμένα στον συνάδελφο.

Πιστεύω όμως ότι τα θέματα πολεοδομίας-υπαλλήλων, επειδή το φαινόμενο είναι πανελλαδικό, θα πρέπει να αντιμετωπισθεί από το forum, με την σύσταση ειδικής υπηρεσίας ''ράμπο'' από μηχανικούς και δικηγόρους που θα ενεργοποιείται ύστερα από καταγγελία των άμεσα εμπλεκομένων σε ανώμαλες καταστάσεις συναδέλφων. Δύσκολο εγχείρημα αλλά όχι ανέφυκτο.

 

Σωτήριον έτος 2007. Ελλάδα, Ευρωπαική Ένωση

 

Κατ'αρχήν να σας πω ότι μιλάμε για συνάδερφους ελέυθερους επαγγελματίες μέλη της ΕΠΑΕ!

 

Θέλω να σας πω ότι ερχόμενος από το εξωτερικό δεν είχα πελάτες με παρανομίες.

Εν τάχει, είδαν έναν συνάδερφο ευγενικότατο με μιά σειρά πτυχία που για να δει τους μηχανικούς εφαρμογής περίμενε στη σειρά του και αρχιζε την κουβέντα με τη λέξη: 'συγνώμη'.

Το καψόνι ήταν τόσο απιστευτο όπου και εγώ δεν το κατάλαβα αμμέσως!!

πχ:

-οι φωτογραφίες είναι ασπρόμαυρες, φέρτες έγχρωμες

-οι έγχρωμες από τον εκτυπωτή θα ξεβάψουν, φέρτες σε χαρτι φωτογραφίας

ή

-(στον πελάτη) τι δουλειές έχει κάνει αυτός για να τον εμπιστέυεσαι, να πας σε γραφείο στην Αθήνα

 

Οι επίσημες έγγραφες απαντήσεις τους ήταν όχι από μηχανικούς αλλά από τσοπάνους. Στις ερωτήσεις για το Α θέμα μου απαντούσαν Β.

 

Κατάντησα κάθε αίτηση μου να την πρωτοκολλώ και στο γραφείο του Νομάρχη.

Γράφανε και το Νομάρχη κανονικά (ο άνθρωπος ψάρωνε γιατί τον έπειθαν με το τεχνικό λεξιλόγιο ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί τα θέματα των μηχανικών -καθηγητής φυσικής ο Νομάρχης!). Αυτή είναι η τακτική τους με τη Διοίκηση.

 

Μέχρι που πήγα να τους μιλήσω παρουσία του πελάτη μου ο οποίος περίμενε στωικά επί 8μηνο για την άδεια του με κίνδυνο να καταστραφεί οικονομικά (ήταν επένδυση για πώληση).....

 

Ε, εκεί ανατινάχθηκα!

Τους έβγαλα από το γραφεία τους και του παρέταξα στη σειρά στο διάδρομο.

Τα μάτια μου είχαν ΄γυρίσει΄ανάποδα....οι τύποι πάθανε σοκ. Φωνάζανε:'Είναι τρελλός!!!'. Εγώ απαντούσα: 'Δεν είδατε τίποτα ακόμα'...Φύγανε τραπέζια, καρέκλες και τα λαμόγια σιωπηλά στο διάδρομο.

 

Και εκεί που περίμενα να μπει η αστυνομία να με δέσει αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν γύρωγύρω συνάδερφοι που με κοιτάζουν με βλέμμα που λέει: προχώρα'

 

Έφυγα λέγοντας τους ότι θα τους ξυλώσω όλους (μέσα μου μία φωνή έλεγε: τελείωσες! τι κάνεις ???) Δε μπορούσα να σταματήσω όμως.

 

Αυτά έγιναν στον τρίτο όροφο. Κατεβαίνοντας περνάω από το ισόγειο όπου στεγάζεται το ΤΑΣ. Εκεί συνάδερφοι μου λένε ότι με ακούσανε από το ισόγειο.

----------------

Στο σπίτι είμαι σαν νεκρός. Είχα ξοδέψει σε 15 λεπτά ενέργεια ίση με αυτή που με κρατούσε ζωντανό στο εξωτερικό μέχρι να πάρω τα τρία πτυχία μου (12 χρόνια). Δεν μπορούσα να μιλήσω για τις επόμενες 3 ημέρες.

 

Έγραψα ένα 'ρεπόρτο' αναφέροντας με ημερομηνίες όλο το 8μηνο καψόνι και το έστειλα παντού, επίσημες αρχές και σε όλους τους αρχιτεκτονικούς Συλλόγους της Ελλάδας.

 

Απαίτησα τα μέλη της ΕΠΑΕ να κρίνονται με βάση το Έργο τους και όχι τα χρόνια τους. Να αλλάζουν κάθε εξάμηνο. Να μην είναι οι ίδιοι για 8ετίες, όπως συνέβαινε μέχρι τότε.

 

Το ΤΕΕ Λευκάδας σιωπά. Το ΤΕΕ Δυτικής Ελλάδας σιωπά. Η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων σιωπά. Ο ΣΑΔΑΣ Αθήνα κινήται αλλά δεν είναι θεσμικά κατοχυρωμένος (Ελλαδάρα!!!) Το ΤΕΕ στην Αθήνα με ρωτά αν θέλω να τους περάσει από πειθαρχικό. Λέω 'όχι'.

-------------------

Το αποτέλeσμα:

- οικονομικά, είχα 8 μήνες να βγάλω άδεια (έχω 2 παιδάκια επίσης)

- τις άδειες τις πήρα την επόμενη

- η ΕΠΑΕ ξυλώθηκε όλη

- μου στέλνουν μήνυμα οι τύποι να σταματήσω και ότι τους έχω παρεξηγήσει

- ΤΕΕ και ΣΑΔΑΣ αποφάσισαν για 6μηνες θητείες. Μου πρότειναν να γίνω μέλος και αρνήθηκα.

 

Ο επίλογος:

Γινονται εκλογές στο Σύλλογο αρχιτεκτόνων και λαμβάνω 100% των φήφων.!!! (πρωτόγνωρο μέχρι την ημέρα εκείνη)

....

.......

..........

μία μέρα πριν τη σύσταση μας σε σώμα οι εκλεγμένοι συνάδερφοι συνεννοούνται έτσι ώστε να μην βγω πρόεδρος !!!

Έχοντας διώξει τους προηγούμενους της ΕΠΑΕ (που τους καταδυνάστευαν επί 10ετία........

.........

..........καταλαμβάνουν Συμβούλιο Συλλόγου και θέσεις ΕΠΑΕ αυτοί.!

 

Εγώ ακόμη προσπαθώ να παρουσιάζω άψογες μελέτες γνωρίζοντας ότι οποιαδήποτε ασάφεια στη δουλειά μου θα τους δώσει 'πάτημα' για να με καθυστερίσουν.

Αυτό όμως ίσχυε και εκεί που σπούδασα.

Γνωρίζω επίσης (και βλέπω) ότι λόγω αυτού, η δουλειά μου βελτιώνεται συνεχώς (όχι τα οικονομικά μου όμως). Προσπαθώ να τους κοιτάζω στα μάτια και να είμαι κοφτός. Τολμώ να πω ότι δεν μπορούν να με ζημιώσουν στο βαθμό που το έκαναν οι προηγούμενοι. Επίσης, έχω ελευθερία λόγου, δεν τους φοβάμαι. Γνωρίσω ότι πατούν σε ξυλοπόδαρα. Είναι σκιές αν τους φυσίξεις θα πέσουν, αν τους εκθέσιες θα κρυφτούν. Η δύναμή τους είναι ο δικός μας φόβος μας και η μπλόφα τους, δεν υπάρχει ουσιαστικά.

 

και τέλος...

στη Λευκάδα (όπου λαμβάνει χώρα το έργο) μεταξύ 100 ενεργών επίσημα μηχανικών έχουμε ήδη μιλήσει 10-15 μηχανικοί (όλοι αξιοπρεπείς που κερδίζουν το ψωμί τυς με τη δουλειά τους και μόνο με αυτή) για τη δυνατότητα σχηματισμού μίας ομάδας στην οποία θα καταφεύγει οποιοσδήποτε συνάδερφος βιάζεται με τρόπους τέτοιους. Ελπίζουμε ότι θα καταφέρουμε μέσω της κοινής δράσης να τους κρατάμε μαζεμένους στο 'χώρο' τους (το μόνο πρόβλημα είναι ότι η καθημερινότητα και οι υποχρεώσεις μας τραβάει από το στόχο αυτό).

 

Οι πρώτοι πρωταγωνιστές της ΕΠΑΕ έχουν χαθεί από την αγορά. Βλεπετε η δύναμή τους ήταν η θέση εξουσίας και ο στυγνός εκβιασμός των πελατών στην αγορά και τίποτα παραπάνω.

Σήμερα έχουμε Πρόεδρο ΣΑΔΑΣ Λευκαδας την Πρόεδρο της ΕΠΑΕ και μέλη τους κυρίους που κατέλαβαν τις θέσεις των προηγούμενων με τον τρόπο που ενέφερα παραπάνω (ανεξέλεγχτοι δηλαδή).

 

Αν με ρωτήσετε αν συμφαίρει το όλον θέμα.... δεν γνωρίζω. Τουλάχιστον με φοβούνται και το καψόνι είναι πάρα πολύ ποιό δύσκολο γι'αυτούς και όχι τόσο χοντροκομένο. Αυτό που γνωρίζω σίγουρα είναι ότι δεν μπορώ να τους κάνω το χατήρι όσο και να πρέπει....αν πρέπει...που δεν πρέπει. Αλλά η Ελλάδα αυτή πράγματι πληγώνει.

 

Έννοισα πολύ καλά που συνάντησα το forum αυτό και τους συνάδερφους και λόγω του ενδιαφεροντός σας σας ενημέρωσα. Για οτιδήποτε θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου είτε μέσω forum είτε ιδιωτικά.

 

Καλή συνέχεια συνάδερφοι.

 

[Πλήρης αναφορά της ιστορίας και της τακτικής των κυρίων, μπορείτε να πάρετε από το Σύλλογο Αρχιτεκτονων Αθήνα. Ζητήστε από τη γραμματέα την αναφορά του Γράψα από τη Λευκάδα.]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.