Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία για μαθήματα πρώτων εξαμήνων(μηχανολόγοι-ηλεκτρολόγοι)


paris_th

Recommended Posts

Κάνω αυτή τη περίοδο το μηχανογραφικό μου δελτίο. Θα ήθελα κάποιος να μου πει αν γίνονται ακριβώς τα ίδια μαθήματα Μαθηματικών και Φυσικής στα πρώτα εξάμηνα. Κοιτάζοντας τον οδηγό σπουδών του ΗΜΜΥ βλέπω ξεκάθαρα πολλά μαθήματα μαθηματικών και φυσικής που μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστα. Από την άλλη βλέποντας τον αντίστοιχο οδηγό των Μηχανολόγων(που δεν είναι τόσο κατανοητός) παρατηρώ λιγότερα μαθηματικά και φυσική από ότι στους ΗΜΜΥ. Τί ισχύει τελικά;

Αρχικά είχα καταλήξει στους Μηχανολόγους επειδή είχα την εντύπωση ότι τα πρώτα εξάμηνα είναι σχεδόν ίδια(σε αυτά τα μαθήματα) αλλά και γιατί οι μηχανολόγοι μου φαίνονταν περισσότερο του γούστου μου αλλά τώρα το ξανασκέφτομαι και για τα δύο. Είχα αποκλείσει τους ΗΜΜΥ λόγω της ηλεκτρολογίας και των κυκλωμάτων που κατά ένα τρόπο τα βρίσκω βαρετά.

Τέλος θα εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει(σε γενικές γραμμές) τις βασικές διαφορές μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων ως προς τα μαθήματα και ως προς το μέρος της κατασκευής που ασχολούνται(πχ σε μια μηχανολογική κατασκευή).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξεργασία: Επίσης τελειώνοντας το ΕΜΠ στο τμήμα της μηχανολογίας μπορώ να κάνω κατευθείαν ένα μεταπτυχιακό στην αεροναυπηγική ή αυτό είναι μόνο δυνατό μέσω της σχολής των Ναυπηγών; 

Edited by paris_th
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, πιάνοντας το θέμα ανάποδα, οι αεροναυπηγοί είναι κλάδος της Σχολής των Μηχανολόγων, και ουδεμία σχέση έχουν οι Ναυπηγοί με αεροναυπηγική

 

Όσον αφορά στα φυσικομαθηματικά, νομίζω ότι πάνω κάτω τα ίδια μαθήματα έχουμε, συγκρίνοντας με τον αδερφό μου (εγώ τελείωσα το 2005 ΜΜ, ο αδερφός μου το 2008 ΗΜΜΥ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.