Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές στελέχωσης πτυχίων ΜΕΚ


palex

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Διαθετω ΜΕΚ Α, μου το ζητεί επιχείρηση δημοτικής ανάπτυξης για περίπου 350€/μήνα, τι πρέπει να προσέξω?

Υπάρχουν ευθύνες σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος ή αν κάτι δεν παέι καλά στα οικονιμικά της εταιρείας?

Στις οικοδομικές άδειες έχω προσέξει μια υπεύθυνη δήλωση μηχανικού όπου αναφέρει ότι δεν είναι εργολήπτης δημοσιων έργων.

Αν το νοικιάσω δεν θα μπορώ να υπογράψω άδειες?

Link to comment
Share on other sites

1) 350Ε νομίζω είναι φθηνά!

2) πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ οπουδήποτε δίνεις την υπογραφή σου, το πτυχίο σου κλπ

3) Σε Δήμους γίνονται τρομερές χοντράδες και κατάφωρες παραβάσεις. Είναι μεγάλος και σοβαρός ο Δήμος που αναφέρεις;

4) Ναι έχεις ευθύνες. Προσοχή! αν υπογράφεις την εκτέλεση των έργων σημαίνει ότι είσαι εκεί, επιβλέπεις, τηρείς τα μέτρα ασφαλείας κλπ

5) Για την υπεύθυνη δήλωση που αναφέρεις δεν ξέρω κάτι. Μπορείς κανονικά να υπογράφεις άδειες.

6) και τελευταίο: Δεν θέλω να σε απογοητεύσω φίλε μου αλλά εγώ δεν θα το έκανα. Όχι σε Δημοτική επιχείρηση και όχι για 350Ε...

 

αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω 10 χρόνια να ασχοληθώ με δημόσια έργα, σήμερα πτυχία ΜΕΚ Α νοικιάζονται για πάνω από 350ευρώ/μήνα και με πληρωμένο το ΤΣΜΕΔΕ?

Και να ναι, πόσο περίπου?

 

Πάντως μιλάμε για στελέχωση εταιρείας, άρα εργολήπτης θα είναι άλλος και όχι ο συνάδελφος.

 

Δεν γνωρίζω τι ευθύνες θα έχει αφού δεν γνωρίζω σήμερα τα πράγματα πως είναι στα ΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σχετικά και με τη διεύθυνση επαγγελματικων θεμάτων του ΤΕΕ.

Το χαρτί που έλεγα τελικά είναι απλή βεβαίωση μέλους ΤΕΕ που τυχαίνει να αναφέρει και αν εισαι εργολήπτης ΔΕ ή όχι, δεν σημαίνει τιποτα παραπέρα.

Ο δήμος είναι σοβαρός, η συμβαση που είδα ξεκάθαρη στο να μην σε μπλέξει σε τίποτα περαιτέρω.

Ένας μηχανολόγος που μίλησα μου ανέφερε ότι τα ΜΕΚ Α συνήθως δεν βρίσκεις να τα διαθέσεις πουθενα και εμένα μου φαινεται λογικό αφού βγάζουν όλοι στην 3ετια. Του χρόνου μπορω να το κάνω Β.

Το ποσό που ανέφερα είναι το συνολικό όχι εξτρα το ΤΣΜΕΔΕ.

Παντως οποιος ξέρει τιμές για διάφορα πτυχία ειναι ευκαιρία να τις παραθέσουμε εδώ.

Παλαιότερα είχα ακούσει μηχανικό ηλικίας 38 ετών με ΜΕΚ Γ ή Δ και του κάλυπταν μόνο το ΤΣΜΕΔΕ και ένα πολυ μικρό ποσό, περίοδο Ολυμπιακών αγώνων κιόλας αλλα δε θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γνώριζα και εγώ. Πτυχία Α τάξης δύσκολα ζητάνε, και αν ζητάνε δεν πληρώνουν και τίποτα. Αντε στην καλύτερη το ΤΣΜΕΔΕ.

Πάντως αν δεν έχεις ευθύνη και δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς ο ίδιος με Δ.Ε. είναι μια ελάφρυνση, σαν νέος μηχανικός, να έχεις εξασφαλίσει το ΤΣΜΕΔΕ σου από μια σταθερή πηγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχω το εργοληπτικό μου πτυχίο παραχωρήσει σε μία εργοληπτική εταιρεία. Η εταιρεία κατασκευάζει μικρά δημόσια, το ερώτημα μου είναι να και κατά πόσο βαρύνομαι με ευθύνες για τυχον κακοτεχνίες, εργατικά ατυχήματα που μπορεί να προκαλέσει η εταιρεία. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους, μιας και ειμαι καινουρια στο site.

Πριν λιγους μηνες εβγαλα το ΜΕΚ Β' σε οικοδομικα. Αναρωτιεμαι ποσο

να μπορει κανεις να το νοικιασει, με ενδιαφερει πολυ αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια να μου πει. Εγω το εβαλα αγγελια στο ενημερωτικο δελτιο του ΤΕΕ και με πηραν απο μια εταιρεια και μου ειπαν οτι σε ΜΕΚ Β' δεν δινουν τιποτα και ακομα και για το ΤΣΜΕΔΕ που του ειπα στραβοκαταπιε. Θελω τη γνωμη σας. Ευχαριστω.

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.