Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές στελέχωσης πτυχίων ΜΕΚ


palex

Recommended Posts

Καλησπέρα. Επικοινώνησαν μαζί μου απο τεχνική εταιρεία για να στελεχώσω εταιρεία με το πτυχίο ΜΕΚ Α. τι θα πρέπει να προσέξω για να μην έχω ευθύνες και κινδύνους. Καποιος μου είχε πει παλιότερα οτι θα πρέπει να είμαι ως ετερόρυθμο μέλος, κατι τέτοιο. Οποιος γνωρίζει ας με συμβουλέψει. ευχαρισατω προκαταβολικά.

κανεις??? ας βοηθήσει κάποιος επείγει!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε. Καταρχήν παζάρεψε την τιμή. Λάβε επίσης ότι υπάρχει ανταγωνισμός μειωμένη ζήτηση, μεγάλη προσφορά.

 

Ενημερώσου για τη δουλειά, που υπογράφεις εσύ, τι ευθήνη έχεις.

Θα πρέπει να γνωρίζεις όλα τα έργα που υπογράφεις, να γνωρίζεις που εμπλέκεσαι και να λαμβάνεις όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης.

 

--

Highlander spoken

 

me 1/2 gnoseon!!!1xaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

πως θα γνωρίζω την δική μου ευθύνη και ποια ακριβώς ειναι αυτή η ευθύνη?Ας μου δώσει καποιος που γνωρίζει καποιες λεπτομέρειες εστω με πμ

Πρόσεξε. Καταρχήν παζάρεψε την τιμή. Λάβε επίσης ότι υπάρχει ανταγωνισμός μειωμένη ζήτηση, μεγάλη προσφορά.

 

Ενημερώσου για τη δουλειά, που υπογράφεις εσύ, τι ευθήνη έχεις.

Θα πρέπει να γνωρίζεις όλα τα έργα που υπογράφεις, να γνωρίζεις που εμπλέκεσαι και να λαμβάνεις όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης.

 

--

Highlander spoken

 

me 1/2 gnoseon!!!1xaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

electrical δεν τίθεται θέμα pm, τις ευθήνες σου τις μαθαίνεις όταν μαθαίνεις τις υποχρεώσεις σου.

 

--

Highlander spoken

απλα ρωταω τι πρεπει να προσεξω πριν υπογράψω κατι. π.χ μου ειχε πει καποιος απο μια τεχνικη εταιρεια οτι για να μην εχω ευθυνες θα πρεπει να ειμαι ετερορυθμο μελος. ισχυει?

τελως παντων ποιες ειναι οι υποχρεωσεις? υπαρχουν ευθύνες (οικονομικες, νομικές) αν κατι δεν παει καλα? ας απαντησει καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διακρίνουμε τις δύο περιπτώσεις: υπάρχει ο κίνδυνος λόγω της κατασκευής των έργων και υπάρχει και ο επιχειρηματικός κίνδυνος.

 

Αν συμμετέχεις σαν εταίρος είσαι εκτεθειμένος και στους δύο.

Δεν συμφέρει να δεχθεί κανείς να γίνει μέλος σε εταιρεία, ειδικά για τις αμοιβές που λέμε. Αν δεν γίνεται αλλιώς και ξαναλέω αν αξίζει το ρίσκο, τότε βέβαια θα μπεις σαν ετερόρυθμο μέλος (αν μιλάμε για Ε.Ε.) και όχι σαν ομόρυθμο μέλος διότι νομικά τα ομόρυθμα μέλη ευθύνονται -τα λέω σε αδρές γραμμές- έναντι των πιστωτών της εταιρείας με το σύνολο όλης της περιουσίας τους. Εάν ωστόσο αποφασίσεις να είσαι μέλος -ετερόρυθμο φυσικά- πρέπει να διαβάσεις πολύ προσεκτικά το καταστατικό της εταιρείας, δεν θα ήταν περιττό να συμβουλευτείς ακόμη το λογιστή σου και κάποιον δικηγόρο της εμπιστοσύνης σου, θέλει πολύ προσοχή:|.

Ελπίζω να έγινε προφανές ότι άλλο πράγμα είναι η η εταιρική σύνθεση μιας εταιρείας κι άλλο πράγμα η "στελέχωση του ΜΕΕΠ". Για το δεύτερο μπορούμε να συμετέχουμε απλά μέσω σύμβασης -κι όχι με εταιρική συμμετοχή- οπότε έχουμε στη πλάτη μας μόνο τον κίνδυνο των έργων. Ένα πρόβλημα εδώ, είναι ότι στο Υπουργείο απαιτούν να γράψεις στη σύμβαση το σύνολο ετήσιας αμοιβής αποκλειστικής απασχόλησης κι αυτό ενοχλεί -και ίσως γι αυτό κάποιοι πονηροί να ζητάνε να μπεις σαν μέλος-. Πριν δυο χρόνια -δεν ξέρω τώρα τι γίνεται- δεν δεχόντουσαν στην υπηρεσία παζάρια για μικρότερο ποσό σύμβασης λόγω ημιαπασχόλησης ή σύμφωνα με τα έργα κλπ..

 

Αν βρω χρόνο θα επανέλθω με τη νομοθεσία για τις ευθύνες των Μηχανικών ΜΕΚ από την εκτέλεση των έργων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτήσω κατι σχετικά με την "ενοικίαση" ΜΕΚ Α.

Αν πάρω εγω το έργο, μπορώ να υπογράψω κάτι σαν συμφωνητικό, υπεργολαβία με την εταιρια,δε ξέρω πως να το πω, ότι δηλαδή δίνω εγω το εργό στην εταιρία να το κατασκευασει? είχα ακούσει καποια στιγμη παλιότερα ότι αν γίνει κατι τέτοιο και κατατεθεί και στον φορεα που δημοπρατει το εργο, οποιαδηποτε ευθύνη μετατιθεται από μενα και παει στον αλλον. ισχύει κατι τετοιο? ελπιζω να εθεσα σωστα τον προβληματισμο μου και να καταλαβαινετε τι εννοω.

ξερω ζηταω πολλα: και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι σχετικά με την "ενοικίαση" ΜΕΚ Α.

Αν πάρω εγω το έργο, μπορώ να υπογράψω κάτι σαν συμφωνητικό, υπεργολαβία με την εταιρια,δε ξέρω πως να το πω, ότι δηλαδή δίνω εγω το εργό στην εταιρία να το κατασκευασει? είχα ακούσει καποια στιγμη παλιότερα ότι αν γίνει κατι τέτοιο και κατατεθεί και στον φορεα που δημοπρατει το εργο, οποιαδηποτε ευθύνη μετατιθεται από μενα και παει στον αλλον. ισχύει κατι τετοιο? ελπιζω να εθεσα σωστα τον προβληματισμο μου και να καταλαβαινετε τι εννοω.

ξερω ζηταω πολλα: και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο...

 

 

κάποιος? ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Υπάρχει κάποιο συμφωνητικό βάσει του οποίου καθορίζονται οι αμοιβές "ενοικίασης" ΜΕΚ Α, Β, Γ, Δ, παρακαλώ το έχει κανείς να με ενημερώσει ή έστω ένα τηλέφωνο που να απευθηνθώ.

Ως νέος δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

τα πτυχία πλέον ειναι στα αζήτητα στο σύνολό τους. αν σταθείς τυχερός να βρείς να το νοικιάσεις το πτυχίο σου θεωρώ οτι θα εισαι τυχερός αν σου δώσουν μέρος του ΤΣΜΕΔΕ σου ή ακόμα καλύτερα όλου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.