Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές στελέχωσης πτυχίων ΜΕΚ


palex

Recommended Posts

Eτσι ακριβώς οπως τα λέει ο άνωθεν συνάδελφος.

 

Πέρασαν οι εποχές, που εβγαζε κάποιος ΜΕΚ και "εβγαζε" μεροκάμματο απο αυτό.

 

Αν βρείς κάποιον να σου πληρώνει το ΤΠΕΔΕ και τη συνδρομή και να σου δίνει κάνα "χαρτζηλίκι" όταν και άν, κάντο. Αν είχες ΗΜ είναι λίγο ευκολότερο, λίγο όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μου ζητησαν το πτυχιο μεκ απο εργοληπτικη εταιρεια. με συμβαση παροχης υπηρεσιων για ενα χρονο.πριζεται στο συμφωνητικο καποια ετησια αμοιβη.

1/το τσμεδε το πληρωνει η εταιρεια?

2/υπαρχουν ευθυνες μου οσον αφορα τις οφειλες στο ικα, εφορια κλπ?

3/οι ευθυνες πιθανου ατυχηματος ποιον επιβαρυνουν?γενικα με τι ορους συμφερει να δεχθω?

Link to comment
Share on other sites

σαν πολλά ζητάς συναδέλφισσα!

 

Αν μπορείς να τους γδάρεις (που δε το νομίζω, κάντο...)

 

1) κατόπιν συμφωνίας. Είναι τοσα τα ΜΕΚ πλέον που και το ΤΠΕΔΕ να σου πληρώνουν καλά ειναι. (για ΜΕΚ Α τουλάχιστο)

για τα 2-3 δε γνωρίζω, αλλά θεωρώ πως δεν έχεις θέμα, εφόσον απλώς στελεχώνεις το ΜΕΕΠ, το οποίο βαρύνουν όλα αυτά. Εκτός αν σε κάνουν μέτοχο στην εταιρεία (σύνηθης τακτική για να μην πληρώνουν τπτ έξτρα) με κάποιο ελάχιστο ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν νοικιασω το πτυχιο μου (μεκ α η/μ) μετα δικαιουμαι να παρω και εγω κανα εργο κατα τη διαρκεια που το εχω νοικιασμενο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι

Αν νοικιασεις το πτυχίο σου ΜΕΚ δίνεις στον άλλο τη δυνατότητα να πάρει έργο.

Εσυ δε θα έχεις ΜΕΕΠ άρα δε θα μπορεις να πάρεις έργο στο όνομα σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Έστω ΜΕΚ που στελεχώνει εταιρία. Η εταιρία, δεν έχει καλύψει τις εισφορές των στελεχών στο ΤΣΜΕΔΕ, παροτι αυτό είναι μερος της συμφωνίας.

Η εταιρία δεν κατεβαίνει αυτό το διάστημα σε νεες δημποπρασίες, λογω αδυναμίας έκδοσης εγγυητικών επιστολών, αλλά εκτελεί κανονικά (σε κάποιο βαθμό) τα υφιστάμενα έργα.

Εν τούτοις, δεν διατηρεί ασφαλιστική ενημερότητα της στελέχωσής της,ούτε έχει ενημερότητα πτυχίου, εδώ και καιρό.

Το Υπουργείο, κάνει τα στραβά μάτια!

 

ΕΡΩΤΗΜΑ: γνωρίζει κανείς διαδικασία, νόμο, οτιδήποτε, θα μπορούσε να οδηγήσει την εταιρία να καλύψει τις οφειλές της στελέχωσής της στο ΤΣΜΕΔΕ;

 

Πάσα απάντηση ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

Edited by gaeleng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

με ενημέρωσαν τηλεφωνικά οτι η εταιρεία όπου έχω δώσει το μεκ κλείνει. Τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να αποδεσμευτεί το πτυχίο μου? χρειάζεται και κάποιο χαρτι απο την εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

@castor_troy:

 

το μόνο που χρειάζεται, είναι να αποστείλεις τη σχετική αίτηση στη Δ15 (δεκτή ακόμα και μέσω φαξ), με θεώρηση του γνησίου της υπογραφής σου. Υπολόγισε περί τον ενάμιση μήνα για την αποδέσμευσή σου.

 

Φαξ: 210-6467928, κα Κωτσοπούλου (τηλ: 210-6419853 γραφείο 37)
 

 

 

 

 

post-86828-0-50384300-1379510159_thumb.jpg

Edited by gaeleng
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχει από τον Νόμο "ελαχιστη αμοιβη" για την στελεχωση ΜΕΕΠ απο κάποιο ΜΕΚ?

ή οι αμοιβες ειναι σε ελευθερη διαπραγματευση?

 

αναφερομαι στα συμφωνητικα που θα κατατεθουν στην Εφορια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.