Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάργηση 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ και 1% υπερ ΕΜΠ


verda

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά δλδ περιμένουμε?

έχω 3 φάκελους αυθαιρέτων που κλείνω αυτες τις μέρες και έχω ανεβάσει τα έγγραφα πως καταργήθηκε..

να μην οριστικοποιήσω απ΄'οτι καταλαβαίνω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένουμε καθόλου, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, ΕΜΠ μηδέν. 

Στο πρόγραμμα αμοιβών αφού έχεις περάσει σε ενδιάμεση υποβολή δεν έχεις κανένα λόγο να οριστικοποιήσεις. Φαίνεται η συμφωνηθείσα, η οποία καταχωρήθηκε και στο σύστημα του ν. 4178/4495.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, με το ΕΜΠ του ιδιοκτήτη 0,5 ο/οο (0,5 τοις χιλίοις) για άδειες δόμησης τι γίνεται? αν θυμάμαι καλά οι ΥΔΟΜ δέχονταν την κατάργηση του ΤΣΜΕΔΕ (ιδιοκτήτη) 1ο/οο αλλά όχι του ΕΜΠ  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσω στο ερώτημά σου όπως το θέτεις από την πλευρά συμμόρφωσης των ΥΔΟΜ.
Στην ΥΠΕΝ_3116_19-1-2018 αναφέρει τις απαιτούμενες εισφορές ιδιοκτήτη. Το ΕΜΠ δεν είναι ή ανήκει σε καμία από αυτές.

ΥΠΕΝ_3116_19-1-2018_Κατάρηση ΕΜΠ κλπ.pdf

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

τις καλησπέρες μου George, δεν έχεις άδικο δεν αναφέρει το ΕΜΠ. Αν θυμάμαι καλά πάντως κάποια ΥΔΟΜ πατούσε πάνω στο ότι η εγκύκλιος αυτή διευκρινίζει τη μη απαίτηση του ΕΜΠ αμοιβής Μηχανικού (1%) αλλά δε διευκρινίζει τη μη απαίτηση του ΕΜΠ επί του προϋπολογισμού έργου (0,5 ο/οο). Θα δω τι έχω να ακούσω πάλι και θα ενημερώσω

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Ουφ έχω κουραστεί να προσπαθούμε να αποδείξουμε ξανά και ξανά τα αυτονόητα. Η κράτηση υπερ ΕΜΠ οριζόταν ως το ήμισυ της κράτησης υπέρ ΤΣΜΕΔΕ. Εφόσον καταργήθηκε το ΤΣΜΕΔΕ καταργείται αυτόματα και το ΕΜΠ. Δε θα μάθουμε τώρα πολλαπλασιασμο. 0 x οτιδήποτε = 0.

Και ευτυχώς πλέον υπάρχει και έγγραφο20180119 ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΕΜΠ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

thanks για την απάντηση, εγώ συμφωνώ και έχω ρίξει άπειρους σχετικούς τσακωμούς στις ΥΔΟΜ! απλά να διευκρινίσω ότι μιλούσα για το 0,5 ο/οο επί του προϋπολογισμού (ΕΜΠ ιδιοκτήτη), όχι για το 1% επί της αμοιβής (ΕΜΠ Μηχανικού) που λέει το έγγραφο. Και αυτό βέβαια ως το ήμισυ του ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη λογικά θα ορίζεται, προετοιμάζομαι απλά για έναν ακόμα ΥΔΟΜ τσακωμό.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι κάνω αν χρωστάω ακόμα το ΤΣΜΕΔΕ σε δήλωση του ν. 4178/2013.

Το πληρώνω η το αφήνω και ανεβάσω το νομό,που λέει έχει καταργηθεί ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.