Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάργηση 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ και 1% υπερ ΕΜΠ


verda

Recommended Posts

υπάρχει και στη διαύγεια

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=cuUdr7gDWy8%3d&tabid=777&language=el-GR

θα κάνω μια αναφορά στο συνήγορο του πολίτη αφού είναι η πρώτη φορά που επισήμως εκφράζεται η βλακεία και η παρανομία

(υπάρχει και δεύτερη παρανομία μέσα σε αυτό: η αναφορά σε "νόμιμη" αμοιβή)

δεν έχω σκεφτεί κάπου αλλού

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς κ. ΚΛΑΜΠΑΤΣΕΑ

 

Αξιότιμη κυρία μήπως μπορείτε να μας απαντήσετε "Ποιός νόμος αναφέρει ότι η εισφορά του ΕΜΠ υπολογίζεται στο 1% της νομίμου αμοιβής και όχι στο 50% της εισφοράς ΤΣΜΕΔΕ που έχει καταργηθεί????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ερώτημα: εχω καταθεσει αδεια αρχες του 2016 πληρωνοντας προκαταβολικα ολο το τσμεδε των μηχανικων το οποιο ηταν αξιολογο ποσο. Η άδεια σταματησε και ξεκινησε τωρα , όπου έφτασα στα φορολογικά. Δεδομένου οτι τα παραστατικά δεν χρησιμοποιήθηκαν ακόμα για έκδοση ,ειναι δυνατό να παρω πίσω το ποσοστο του τσμεδε που καταργηθηκε;

Link to comment
Share on other sites

ερώτημα: εχω καταθεσει αδεια αρχες του 2016 πληρωνοντας προκαταβολικα ολο το τσμεδε των μηχανικων το οποιο ηταν αξιολογο ποσο. Η άδεια σταματησε και ξεκινησε τωρα , όπου έφτασα στα φορολογικά. Δεδομένου οτι τα παραστατικά δεν χρησιμοποιήθηκαν ακόμα για έκδοση ,ειναι δυνατό να παρω πίσω το ποσοστο του τσμεδε που καταργηθηκε;

Link to comment
Share on other sites

ερώτημα: εχω καταθεσει αδεια αρχες του 2016 πληρωνοντας προκαταβολικα ολο το τσμεδε των μηχανικων το οποιο ηταν αξιολογο ποσο. Η άδεια σταματησε και ξεκινησε τωρα , όπου έφτασα στα φορολογικά. Δεδομένου οτι τα παραστατικά δεν χρησιμοποιήθηκαν ακόμα για έκδοση ,ειναι δυνατό να παρω πίσω το ποσοστο του τσμεδε που καταργηθηκε;

χλωμό

από ποιον να το πάρεις? το ΤΜΕΔΕ?, το ΕΦΚΑ? την τράπεζα? την εφορία στην οποία θα το δηλώσεις ως έξοδο?

κατ' αρχάς όταν το κατέθεσες ίσχυε κάποια νομοθεσία η οποία θα αντιστοιχεί χρονολογικἀ φαντάζομαι και με το ΤΠΥ που έκοψες ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κοψει ακομα ΤΠΥ απο συνηθεια (κακή;) να το κοβω στην έκδοση άδειας, αλλά αυτο έχει να κανει με τη συμφωνηθεισα αμοιβη, τι σχέση έχει το τσμεδε;

Link to comment
Share on other sites

Είναι δόλιο,να βάζουν καταργηθείσες κρατήσεις από την πίσω πόρτα.Δεν είναι δυνατόν να μην γνωρίζει το νόμο.Είναι προφανές ότι γίνεται επίτηδες.

Link to comment
Share on other sites

Στα φορολογικά ιδιοκτήτη γράφουν για εισφορά υπέρ ΤΕΕ στην εγκύκλιο;

Δεν είχε καταργηθεί με νόμο η εισφορά υπέρ ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.