Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάργηση 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ και 1% υπερ ΕΜΠ


verda

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 29/10/2020 at 8:54 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική από το να πληρωθεί, ως όφειλε, σήμερα.....

Από πότε άλλαξε αυτό; Μια δήλωση που "ενημέρωνε" περί της κατάργησης των πόρων δεν ανεβάζαμε;

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζουμε. Για έργα που αφορούν στο διάστημα από τότε που καταργήθηκε...

Υπάρχουν όμως και τα έργα που είχαν ανοίξει πριν την κατάργηση και δεν έχουν κλείσει.... Σε αυτά αναφέρονταν η παράθεση...

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2020 at 10:10 ΜΜ, BP_NTUA said:

Καλησπέρα θα ήθελα μια ερώτηση. Σε παλιά δήλωση αυθαίρετου του 2014 ανεβάζω τα σχετικά αρχεία και διαπίστωσα πως παραλήφθηκε η πληρωμή υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ . Δεδομένου πως εκείνη την περίοδο δεν ειχε καταργηθεί η συγκεκριμένη εισφορά τι προτείνετε να κάνω καθώς απαιτείται να ανεβεί το αρχείο των πληρωμών στο αντίστοιχο πεδίο ;;; 

Εννοείται πως δεν πληρώνεις. Ότι καταργήθηκε καταργήθηκε. Δεν τα πηραν τότε βοήθειά τους!!! Ανεβάζεις το έγγραφο πως έχει καταργηθεί!!!! 

 

Το συστημα είναι ανοιχτό και περιμένει!!! Είχες τελειώσει τότε;;; Πλερωσες!!!!! Τελείωσες τώρα;;;;; Είσαι τυχερός και έχεις δώρο!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ανεβάζουμε. Για έργα που αφορούν στο διάστημα από τότε που καταργήθηκε...

Υπάρχουν όμως και τα έργα που είχαν ανοίξει πριν την κατάργηση και δεν έχουν κλείσει.... Σε αυτά αναφέρονταν η παράθεση...

Συνάδελφε κι εγώ σε τέτοια τακτοποίηση αναφέρομαι (του 2014-2015) που ξεκίνησε τότε και κόπηκε η απόδειξη τότε. Όμως δεν έχω υπόψη μου να υπήρχε προθεσμία για την πληρωμή των ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ. Δεν τα πλήρωσα τότε (καθώς ήξερα ότι για κάποιους λόγους θα κρατήσει χρόνια η υπόθεση) και δεν βλέπω το λόγο -και τον τρόπο- να το κάνω τώρα που έχει πλέον καταργηθεί! Εισπράττει ακόμα η ΕΤΕ με κωδικό πόρου 12;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτές οι υποθέσεις (όσες είχαν τιμολογηθεί και όφειλαν ΤΣΕΜΕ - ΕΜΠ) είχα τότε σημειώσει και φυσικά τονίζω και σήμερα το εξής:

"Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική από το να πληρωθεί, ως όφειλε, σήμερα.....".

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την άποψη σου ΙΑΣΟΝΑ αλλά πιστεύω πως από την στιγμή που δεν πληρώθηκε τότε, δεν ζητήθηκε τότε, το σύστημα ήταν ανοιχτό για να συμπληρωθούν τα δικαιολογητικά, δεν υπάρχει πλέον λόγος πληρωμής αφού στο μεσοδιάστημα καταργήθηκαν.

Οι κρατήσεις δεν ήταν κάποια μορφή "τιμωρίας" για την αμοιβή. Εφόσον ο σκοπός που επιτελούσαν δεν ισχύει πλέον δεν υπάρχει λόγος να πεταχτούν τα λεφτά σε ένα κουβά δίχως πάτο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατάργηση της εισφοράς υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και κατ’ επέκταση της εισφοράς υπέρ ΕΜΠ ισχύει από τις 6/6/2016, ημερομηνία δημοσίευσης του Ν.4393/16.

Αν για τις δηλώσεις π.χ. του Ν.4178/13 είχαν νωρίτερα εκδοθεί οι αντίστοιχες ΑΠΥ από τους μηχανικούς διαχειριστές αυτών, τότε υφίσταται "νομική" υποχρέωση καταβολής και των εισφορών υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ.

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ το διασταύρωσα και με άλλους συναδέλφους. Δεν εισπράττει η ΕΤΕ τέτοιους πόρους πλέον. Το simplepay που το έκανε ηλεκτρονικά ένα διάστημα έχει κλείσει εδώ και καιρό και στο γκισέ δεν δέχονται την είσπραξη (έχουν δοκιμάσει οι συνάδελφοι). Συνεπώς δεν τίθεται θέμα πληρωμής τώρα.  Όσον αφορά την ΑΠΥ, εγώ προσωπικά είχα επιλέξει να μην ανεβάζω την ΑΠΥ στο σύστημα αυθαιρέτων (δεν είναι κάτι που αφορά το ΤΕΕ τα φορολογικά παραστατικά μου) παρά την εκτύπωση της δήλωσης στο σύστημα αμοιβών. Σε κάθε περίπτωση δεν έχω καν υποχρέωση να διατηρώ ΑΠΥ του 2014 καθώς η χρήση του 2014 έχει παραγραφεί πλέον, συνεπώς δεν υφίσταται το "πληρώθηκε τότε η αμοιβή άρα έπρεπε να έχεις πληρώσει και ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω... Με ποιον τρόπο θα πληρωθεί αυτή η οφειλή αφού κανένας δεν την εισπράττει?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.