Μετάβαση στο περιεχόμενο

100 δόσεις, ΟΑΕΔ και δήλωση 2015


Recommended Posts

Το Μάιο του 2015 έκανα αίτηση για να τακτοποιήσω τις οφειλές μου που είχα από 1/1/12-31/12/14 προς το ΤΣΜΕΔΕ με το νόμο των 100 δόσεων. Όταν έκανα την αίτηση με υποχρέωσαν να πληρώσω μετρητοίς τον ΟΑΕΔ από 1/1/11-31/12/12 240ε κεφάλαιο και 71,38ε τόκοι και από 1/1/13-31/12/14 240ε κεφάλαιο και 21,74ε τοκοι. Μέσα στο 2015 έχω πληρώσει κανονικά τις 7 δόσεις μου. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

1. Ποια ποσά μπορώ να δηλώσω στη φετινή φορολογική δήλωση; Ο λογιστής μου λέει μόνο αυτά που αφορούν από το 2014 και μετά και ζητάει βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ. Πήγα στο τοπικό γραφείο και μου είπαν δεν μπορούμε να δώσουμε για το 2014 γιατί οι δόσεις αφορούν όλα τα έτη. Μου είπε ότι μερικοί λογιστές δηλώνουν όλα τα ποσά των δόσεων που έχουν καταβληθεί.

 

2. Γιατί πληρώσα 71,38ε τόκους για τον ΟΑΕΔ όταν στα νέα ειδοποιητήρια τα 240ε αναγράφονται και ζητούνται άτοκα (στο δικό μου 2016Α υπέρ ΟΑΕΔ έχω μόνο τα 60ε). Τα χρήματα που έδωσα υπερ ΟΑΕΔ μπορώ να τα βάλω στη φορολογική δήλωση ή μόνο αυτά που αφορούν 1/1/14 και μετά δηλαδή μόνο τα 120ε;   

Edited by teo
Link to comment
Share on other sites

Το Μάιο του 2015 έκανα αίτηση για να τακτοποιήσω τις οφειλές μου που είχα από 1/1/12-31/12/14 προς το ΤΣΜΕΔΕ με το νόμο των 100 δόσεων. Όταν έκανα την αίτηση με υποχρέωσαν να πληρώσω μετρητοίς τον ΟΑΕΔ από 1/1/11-31/12/12 240ε κεφάλαιο και 71,38ε τόκοι και από 1/1/13-31/12/14 240ε κεφάλαιο και 21,74ε τοκοι.

 

Εγώ είμαι σε παρόμοια περίπτωση...βέβαια με μια διαφορά...ήταν απαιτητά για ένταξη στην ρύθμιση τα υπερ ΟΑΕΔ 13-14+ οι τόκοι τους αλλά όχι η περίοδος 11-12+τόκοι... Παρόλα αυτά τα είχα πληρώσει κι εγώ...

 

 

2. Γιατί πληρώσα 71,38ε τόκους για τον ΟΑΕΔ όταν στα νέα ειδοποιητήρια τα 240ε αναγράφονται και ζητούνται άτοκα (στο δικό μου 2016Α υπέρ ΟΑΕΔ έχω μόνο τα 60ε)

 

Αυτά φίλε μου τα 71,38 μην τα χαρίζεις...επικοινώνησε από Δευτέρα με ΤΣΜΕΔΕ να σου τα επιστρέψουν..υπάρχει διαδικασία...εγώ ταλαιπωρήθηκα αρκετά αλλά προχθές τα πήρα..

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που ρώτας για την φορολογική δήλωση δεν έχω ιδέα...τα είχε αναλάβει ο λογιστής μου

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά φίλε μου τα 71,38 μην τα χαρίζεις...επικοινώνησε από Δευτέρα με ΤΣΜΕΔΕ να σου τα επιστρέψουν..υπάρχει διαδικασία...εγώ ταλαιπωρήθηκα αρκετά αλλά προχθές τα πήρα..

 

 

Έκανα μία αίτηση προχθές στο ΤΣΜΕΔΕ της πόλης μου και επισύναψα το γραμμάτιο είσπραξης. Πρώτη φορά το αντιμετώπιζε ο υπάλληλος. Έκανες φίλε μου κάποια άλλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα τον Μάρτιο με τα κεντρικά στην Αθήνα και μου ζήτησαν:

 

1) Αίτηση για την επιστροφή των 71,38 που πληρώθηκαν με το γραμμάτιο με α/α χχχχχχχχχχχχ

2) Φωτοαντίγραφο λογαριασμού τράπεζας

3) Υπεύθυνη δήλωση για δήλωση του προαναφερθέντος ποσού ως εισόδημα στην εφορία(!)

 

Μετά από άπειρα τηλέφωνα που δεν σήκωναν και δύο φορές που ο υπάλληλος μου είπε ''Φιλαράκι άσε το κινητό σου να σε πάρω...αφου τα εστειλες απο επαρχία πρέπει να πάω να δω αριθμό πρωτοκόλλου''...

και προφανώς αφού δεν με πήρε πίσω δεν ξανασχολήθηκα...μέχρι τις προάλλες που μπήκα e-banking και εμφανίστηκαν...

Edited by impalnto
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.