Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόσβαση τρίτου σε φάκελο οικοδομικής άδειας


panospsychogios

Recommended Posts

Λογικά αυτοί που δεν χορηγούν σχέδια ,κάποια εγκύκλιο , έγγραφο κάτι τέλος πάντων δεν πρέπει να έχουν ?

 

 

 

Μπορώ να περάσω μία περούκα στα βιβλία μου ως έξοδο ?

 

 

μονο η περουκα σου λειπει ??? (just kidding)

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία που προανέφερα, έχουν αρχείο (και?) ανα οικ. τετράγωνο που όσο να' ναι μειώνει το χρόνο ψαξίματος

Link to comment
Share on other sites

Καποιες πολεοδομίες έχουν ονομαστικό αρχείο σε pc και βρίσκεις εύκολα τον αριθμό αδείας. Αλλος τρόπος : Παίρνεις τον αριθμό του ρολογιού της ΔΕΗ και πας στη ΔΕΗ να τους πείσεις να σου δώσουν τον αριθμός της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: με περουκα μπορω να ζητήσω και την στατική μελέτη του Στεγαστρου του Καλατράβα?? θα με ενδιέφερε πολυ κατι τέτοιο!!

 

αυτό δεν έχει πάρει άδεια, γιατί έχει χαρακτηριστεί "έργο τέχνης" απο τον Βενιζέλο...

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: ναι καλό

 

ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

Πάντα ένιωθα σαν δικηγόρος σε υποθηκοφυλακείο.

 

ότι ήθελα το πήρα.

 

Μπορεί κάποιος που του αρνήθηκαν να ζητήσει τη διάταξη που το υπαγορεύει ?

 

Έχει ενδιαφέρον .....

 

Με αυτή τη φάτσα είναι δυνατόν να σου αρνηθεί κανείς;

Άσε, που καμιά φορά διαβάζουμε αυτά που γράφεις και καταλαβαίνουμε πόσο ευέξαπτος είσαι... Λυπάμαι τον υπάλληλο που θα αρνηθεί να σου δώσει σχέδια....!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δήμος Κοζάνης. Μου είπαν ότι απαγορεύεται η χορήγηση των φακέλων οικ. αδειών σε τρίτους, ακόμα κ όταν τους είπα ότι μου έχει ανατεθεί τοπογρ. διάγραμμα ομόρου οικοπέδου. Οι πελάτες μου δεν ήθελαν καν να διεκδικήσουν κάτι απο το εν λόγω οικόπεδο, απλά μου ζήτησαν να σεβαστώ τα υπάρχοντα όρια που είχαν -μέσω χρησικτησίας- οι όμοροι. Μου έδωσαν αντίγραφο του δισέλιδου της οικ. άδειας και επειδή απλά ήθελα να τσεκάρω τυχόν αποκλίσεις με το συνάδελφο μηχανικό του όμορου στην κοινή πλευρά, κάτι το οποίο μέσω της σμικρυσμένης κόπιας του τοπογραφικού στο δισέλιδο ήταν εμφανές, δεν το έψαξα περαιτέρω. Τώρα έχω μία υπόθεση διαφωνίας ομόρων και θα τσεκάρω. Με νέα κόλπα..

 

Και γιατι δεν βρισκεις το συναδελφο του ομορου σου να σου δωσει τα στοιχεια που χρειαζεσαι;

:)

Link to comment
Share on other sites

Υποβάλλεις: αίτηση ότι θες αντίγραφα της ταδε αδείας και υπεύθυνη δήλωση ότι έχεις άμεσο έννομο συμφέρον (ως όμορρος, ή ίδιο Ο.Τ. ή κάτι ανάλογο)

Παίρνεις: Δίφυλλο αδείας, τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης και τομές. Τα υπόλοιπα θεωρείται ότι δεν μπορεί να σε αφορούν και καλύπτονται ως προσωπικά δεδομένα. Αν έχεις αντίρρηση πας στον εισαγγελέα (πράγμα πολύ εύκολο παρά το βαρύγδουπο του τίτλου, ειδικά στην επαρχία) και αν τον πείσεις (πράγμα πολύ δύσκολο) δίνει έγγραφη εντολή να σου χορηγηθούν και τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.